Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #4

@András: következtetés a fentiekből, a teratómia szubjektív definíció egy adott sík szempontjából? Azaz az Yneviekre ható bomlasztó hatáshoz hasonlóan működhet mondjuk egy znevi jelenléte egy másik síkon? Vagy maga a teratóm síkanyag esszenciálisan bomlaszt mindent, önmagát is.

Hétvégén elvileg ráérek felmenni Pestre, amennyiben nincs rohanás.

Gáspár András írta:

Azaz a Nagyok az aquirok féken tartásának szándékával nyitották meg előttük a kapukat, és a létezés spektrumának abból a szegmenséből jöttek, ahol az anyagi síkok többsége nem teratóm, hanem holisztikus jellegű. (Akadnak kivételek és olyanok is, ahol mindkét komponens jelen van.)

Ezek a kivételek és kétkomponensű síkok nagyon érdekesek a számomra.  big_smile Azt lehet tudni esetleg, hogy mely elf/sárkányszabásúak jöhettek  ezekről a kétkomponensű síkokról?

Utoljára Ettin szerkesztette (2018.06.14. 12:08:32)

@Morrola: ennyire nem egyszerű a dolog. A teratóm síkok/anyagok/energiák minden irányban túllógnak az általunk értelmezhető valóság és létezés korlátain - erre lettek kitalálva, ami azt illeti. A lényegről mindent elmond, hogy amit a teratómia más síkok anyagával a bomlasztáson kívül csinálni tud, egyetlen szóval ki sem fejezhető - lásd a godoni pokoljárók és (egyszer talán majd) a shadoni holtszentek esetét.

A hétvége melyik napot jelenti?

Ugyanilyen formátumban gondolom a holisztikus anyag jelenéteis hasonlóan tág. Kb. mintha eseményhorizontton túli dolgokat taglalnánk. Tehát alapjáraton nem a halál/elmúlás/azaz rossz és élet/teremtés/ azaz jó tengelyeken mozgunk.

Eszembe ugrott pl. a Csontlovag leirása még a summariumból, ami tipikusan "Élet" jellegű identitással rendelkezik, mégsem "jó". Feltételezem, tehát hogymaga a valóság szövete nem előre meghatározó moralisztikus alapokra épül, pl. nincs elemi gonosz.

Hétvége alatt mindegyik nap jó nekem péntek-hétfő közt (beleértve ezeket is). Teljes mértékben tudok idomulni, úgyhogy nyugodtan mondj időpontot.

Utoljára Morrola szerkesztette (2018.06.13. 13:03:56)

Morrola írta:

Eszembe ugrott pl. a Csontlovag leirása még a summariumból, ami tipikusan "Élet" jellegű identitással rendelkezik, mégsem "jó". Feltételezem, tehát hogymaga a valóság szövete nem előre meghatározó moralisztikus alapokra épül, pl. nincs elemi gonosz.

A valóság szövetét elég nehezen lehetne morális alapon beosztani, azt csak valamihez mérve lehet minősíteni.
Viszont értelmes, tudattal rendelkező élőlények esetén lehetséges ilyen beosztás, az más kérdés h. ha valaki  mindent relativizáló értékrenddel szemléli a világot, az elutasít minden ilyen felosztást.

Az igazság nem attól függ, hogy hiszel-e benne.

Gáspár András írta:

@Krokusz: ne hatmillió sa-quadban gondolkodj, hanem az olyan hibridek két évezrede sokasodó leszármazottaiban, mint a Garmacor vére Muta karaktere. A "furcsa fejű" gellánokban, a déli viharvizek kannibál kalózaiban, a Shadon-szerte virágzó romlásszekták tagságában, és így tovább. Az 1 százalék tipikus képviselője Nogren kocsisa a Karneválból; a 0.01 inkább azok aránya, akik valamilyen szinten aquir tudatúak.
Ezzel együtt kötet bármelyik számadata képezheti vita/egyéni mérlegelés tárgyát - ezért is kerültem a használatukat mostanáig.

Kösz szépen a választ András. Ez igy el is fogadható, de a korcsaquir az nekem egyértelműen aquir tudatú és hatalomszavakat használó lényt jelentett számos róluk szóló leirás alapján.

Ööö, azt hiszem a Karnevált újra elolvasom, mert eddig nem jöttem rá h. Nogren kocsisa is ilyen lény  smile

Az igazság nem attól függ, hogy hiszel-e benne.

Krokusz írta:
Gáspár András írta:

@Krokusz: ne hatmillió sa-quadban gondolkodj, hanem az olyan hibridek két évezrede sokasodó leszármazottaiban, mint a Garmacor vére Muta karaktere. A "furcsa fejű" gellánokban, a déli viharvizek kannibál kalózaiban, a Shadon-szerte virágzó romlásszekták tagságában, és így tovább. Az 1 százalék tipikus képviselője Nogren kocsisa a Karneválból; a 0.01 inkább azok aránya, akik valamilyen szinten aquir tudatúak.
Ezzel együtt kötet bármelyik számadata képezheti vita/egyéni mérlegelés tárgyát - ezért is kerültem a használatukat mostanáig.

Kösz szépen a választ András. Ez igy el is fogadható, de a korcsaquir az nekem egyértelműen aquir tudatú és hatalomszavakat használó lényt jelentett számos róluk szóló leirás alapján.

Ööö, azt hiszem a Karnevált újra elolvasom, mert eddig nem jöttem rá h. Nogren kocsisa is ilyen lény  smile

@Krokusz: Én is most olvasom újra x év után, de nekem se esett le, vagy csak nem emlékeztem rá. Majd most odafigyelek rendesen.

@András: lenne egy kérdésem. A M*K kártya idén megjelent kiegészítőjében szerepel Linora Pentangelin nevű lap (http://mk.deltavision.hu/wp-content/upl … YEDI28.png). Az általam birtokolt Garmacor ebook kötetben viszont Lianor Pentangelin néven szerepel. Úgy tudom, hogy a kártya lapjait veled is egyeztették. Akkor melyik verzió a helyes?

@András

Köszönöm a választ, ezek szerint nem lesz kiejtési útmutató. Én először a Hőseposz végén találkoztam ilyennel, nem is Boomennél. Kiejtési mutató híján próbálom az IPA szabályok alapján kiejteni.

Ha már elfek: Az Ősi titkok... azt írja az Ófa (néven elhíresült úmat) a Doardon egyik nyúlványában gyökerezett. Azt hiszem, még a Summarium fogalmazta meg, hogy Ediomadban azért tömörülnek az aquirok, mert ott az Ófa gyökere. Akkor most ez az állítás hatályát vesztette, vagy az elfek rosszul emlékeznek egyszerűen? (esetleg ott is állt egy "Ófa"=úmat)

És még egy kérdés: rengeteg helyszín új/torzult néven van. Mostantól ezek a hivatalosak, vagy mindennek több neve van mint Wien/Bécs?

@Ettin: az elsődleges gyanusítottak a sárkányfejedelmek, akik az idők kezdete óta harcban állnak/egymás beolvasztása útján próbálnak megistenülni. Az azóta törölt tippedben szereplő társaság közvetve bár, de éppúgy érintett az ügyben, mint azok, akik (ilyen vagy olyan formában) Kaoraku hitét vallják.

@Kelta & Krokusz: nagy revelációkra ne számítsatok, a regényből csak annyi derül ki, hogy a kocsis a "furcsa fejű" gellánok közé tartozik.

@Morrola: magán ment.

@Krokusz: a korcsok kapcsán igazad van, a kifejezés (ediomadi vonatkozásban ugyan, de) elsődlegesen ezt jelenti. A fattyak és származékok közt sem ártott volna különbséget tenni, mert az 1 százalékon belül minimális az elsődleges hibridek aránya - az "így sikerült" tipikus esete.

@Balazs78: a lapon az uralkodói/angyali név Geoframiában (2004) használt írásmódja, a Garmacor vérében a személynév gellán változata szerepel. Shadonban bevett gyakorlat, hogy a kettő - akár ennél nagyobb mértékben is - eltér egymástól.

@Zedd: az ófa mítosza a Nagyoktól ered, amiből nem következik, hogy bármelyikük személy szerint azonos lenne vele. Hogy a harmadkori tűzözönben elhamvadt ófának milyen kapcsolata volt a Wendol helyén állt úmattal (gyökérzetének kiterjedését lásd a mellékelt ábrán; a háttér a kiszakadás utáni állapotot mutatja), szándékosan nem tisztázott, az eltérő olvasatokon alapuló sztorielemek együttes legitimitása - akár a két godorai függőkert esetében - csak így biztosítható.

http://i68.tinypic.com/s2a6up.jpg

Nevek: az év-tízezredek alatt számos kultúra megannyi nyelve hajlította-gyalulta őket a maga képére. A kötetben szereplő változatok WMC aktuális, de nem kizárólagos preferenciái; a maga módján a többi is megáll, és ízlés szerint használható.

@András: megkaptam! Válasz ment és sok sikert!

Nekem a kocsis esetében Lovecraft és Inssmouth jutott az eszembe, de nem kötöttem össze aquirokkal. hastur mellett ez a második shout-out a mítosznak.

Mennyire inspirált titeket a hőskortól kezdve amúgy Providence aranygyermeke?

Utoljára Morrola szerkesztette (2018.06.16. 08:44:05)

@Morrola: vettem, köszönettel.
A hetedkori gellán lakosságnál tapasztalható torzulásokat hivatalosan a felföldet sújtó aquir átkok számlájára írják - átvitt értelemben a vérkeveredés is az. Hogy milyen arányban járul hozzá a helyi népesség degenerálódásához, sosem vizsgálták: a téma túlontúl érzékeny/fájdalmas hozzá.
Lovecraft: a 80-as évek második felében fordítottam tőle ezt-azt, amik éppúgy részévé váltak az írói egyedfejlődésemnek, mint minden más, amit akkortájt csináltam. Az ős-m* társaság (az ad&d hasonló viszonyulása okán) ugyancsak nyitott volt rá. Ennek legnyilvánvalóbb mementói Al Sahred és a Necrografia, de aki keres, bőven talál még belőlük.

@András

Köszönöm a vázlatot, és a homályt kicsit eloszlató ködösítést smile Nem gondoltam volna különben, hogy ekkora egy úmat. Ez így némileg megmagyarázza a Sheral irdatlan méretét is.

Továbbra is le vagyok nyűgözve a könyvtől, pedig még csak most kezdem Godon történelmét.
Olyan dolgokra tér ki, amikről eddig szó sem volt, de lényegesek (pl ynevi és földi ember különbözőségei, éghajlatok). A mágiaforgatók száma mindig sarkalatos pont egy fantasyben, és arról sem esett szó - eddig.
Most viszont zavarban vagyok, mert egyszerre két adatot is találtam.
A 60. oldalon, a Mágia fejezetben azt olvasom hogy egyötöde a népességnek ért a mágiához, míg a 85. oldalon, A gdonok eredete és vándorlása fejezethez tartozó 46-os lábjegyzetben "a kontinentalista kultúrában az 1:75-öt is csak papíron éri el"

Ezt a (látszólagos) ellentmondást hogyan kellene értelmezni? Az 1:75 sokkal reálisabb nekem a 20%-nál.
Esetleg azt tudom még elképzelni, hogy 20%-nak van rá affinitása, de lényegesen sokkal kevesebben használják ténylegesen.

@Zedd: jól látod a dolgot. A 60. oldalon szereplő egyötöd azok aránya, akik rendelkeznek a mágiaforgatáshoz szükséges érzékkel/adottságokkal, az 1:75 pedig azoké, akik valamelyik válfaját ténylegesen kitanulták és gyakorolják. A profán mágiahasználók ebben nincsenek benne; az ő gyakoriságuk egyes populációk esetében (ld. Shadon) a nullához tart, másutt (ld. Godora) a hatvan százalékot is meghaladja.
A Mágia alfejezet első bekezdése ezzel együtt rossz kompromisszum forma és tartalom között. A fontos dolgokat ennél sokkal egyszerűbben/egyértelműbben kell leírni.

@András: köszönöm a választ! Én is így gondoltam, de jobb a megerősítés. Bevallom Geofrámiában nem vagyok túl jó, még anno olvasgattam, de most nincs meg. Mennyire aktuális amúgy? Érdemes beszereznem vagy túlhalad rajta Ynev?

Köszönöm András,  smile
A tippet végül is azért töröltem mert tartottam tőle, hogy megalapozatlannak és ezzel együtt hülyeségnek tűnik.

Még egy szösszenetnyit feltartanálak. Ezeknek az idők kezdete óta egymással harcban álló, holisztikus/teratóm sárkányfejedelmeknek (Pl. Phet vagy Kaoraku) milyen kapcsolata lehetett a Draqvin Liga holisztikus sárkányaival (pl. Ezüskardú Fraien barát Hishiquor, vagy Squír - Hol egykor majd a Kos országa novella)? Lehetséges e az, hogy a Liga holisztikus nagyjai ezekre a sárkányfejedelmekre úgy tekintettek, mint sötét testvéreikre, akik kiváltképp hasznos segítők ugyan a teratóm Aqui népe ellen a háborúkban, de akikkel amúgy nem jó sokáig közösködni, mivel  ádáz belharcukat az önemésztő teratóm valójuknak (talán Átok?) köszönhetik, amibe nem életbiztosítás belefolyni?

+. A holisztikus elfszabású (draqvin eredetű) Mallior-Thulúviel kettős Ediomadba való alászállása, harca és kalahorává magasztosulása után a környezet teratóm jellegénél fogva, az alapvetően holisztikus eredetű elfek (és különösképpen is Thulúviel, mint óelf rehynn) felruházattak e utóbb teratóm jellemzőkkel, vagy ők amolyan holisztikus "idegen testként" tartózkodnak, bolyonganak ott mindmáig?

Utoljára Ettin szerkesztette (Ma 11:31:40)

@Balazs78: aktuális, de nem naprakész, és néhol óhatatlanul túlhaladott. Általános útmutatóként máig használható, de beszerezni csak akkor érdemes, ha olcsón adják, plusz
1. sűrűn és gyorsan kell utánanézned ynevi dolgoknak;
2. nem zavarnak a spoilerek és ki tudsz egyezni a mostannál alacsonyabb felbontású világképpel;
3. birtokolni szeretnéd, mert kívül-belül Max tervezte, így nem csak a m* történetének mérföldköve, hanem az ő emléktáblája is.

@Ettin: erről - az ur-idan vonulatot leszámítva - éppúgy nem tudok biztosat, mint te. Abban az időben, amikor a Kos országa... játszódik, a sárkányfejedelmek már csak nyomasztó emlékként éltek a háborúzó fajok tudatában, melyek (jó okkal) gondolni se szerettek rájuk.
+: az ősnépek anyagi vetületének pár százalékos teratómiája főszabályként belsőleg (csak rájuk) és rendkívül lassan (világkorszakok alatt) fejti ki hatását. A jelenlétük nem teszi Kránt és Ediomadot teratóm közeggé, és Mallior megkattanásának sincsenek anyagszerkezeti vonatkozásai: az ő elméjét - mítosza vonatkozó részét tényként kezelve - a harctéri stressz és az ősmágia összeadódó hatása zavarta meg. (A gyakorlatbban vsz sose volt normális, a megrázkódtatás csak összemosta benne Malliort és Thulúvielt.)