Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #4

Nos, megint visszataláltam...

kérdés Andráshoz: egy szellemtörténet Yneven mennyire lenne megvalósítható, amennyiben kifejezetten horrorról beszélünk?

@Morrola: az a megvalósítás nívójától függ. A horror inkább filmes zsáner - nagyon tudnia kell bánni a nyelvvel annak, aki nem akar önmaga paródiájává válni, miközben szavakba önti mindazt, amit a látványnak sejtetnie is elég.
Irányadóként lásd még a Levitán és a Karnevál című kísértethistóriákat.

Az utóbbi volt a kiinduló alapja az ötletnek.

Amin én gondolkodom, az mondjuk Lovecraft Poe/Dunsany korszakához hasonló stílusú ötlet. Nem kozmikus minőségű, hanem inkább emberi. Yneven hol lehetne melegágyat találni a Hamlet-szerű történeteknek? Illetve, továbbgondolva a két évvel ezelőtti fejtegetésemet, lehetséges-e hogy síron túli hatalmak is mozgassanak szálakat Ynev történetében? Nem feltétlenül nemzetpolitikai szinten.

@Morrola: csak szabályt erősítő kivételként.* Az emberarcú ynevi kultuszok papjainak egyik legfontosabb feladata megóvni a népességet a túlvilági lényektől/befolyásoktól. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a lélek halhatatlansága odaát nem vélelem, hanem köztudott tény, így azok, akiknek lejár az idejük, a legritkább esetben ágálnak a távozás ellen.
Hogy egyes kivételek (pl. shadoni kortalanok) mennyiben számítanak síron túli hatalomnak, nézőpont kérdése. Csak annyi biztos, hogy az ilyen hazajáró lelkek létezése - a tipikus földi kísértetekével szemben - nem az isteni törvények áthágásáról, hanem azok érvényesítéséről szól.

*Értsd: lehetséges, de nem tipikus.

Üdvelek pajtosok!

Nemrég elolvastam(újból  smile ) a Gorduin-ciklust és azt szeretném kérdezni tőled András, hogy nem akartad e valaha Tier ifjúkori kalandjait (gondolok itt pl a délvidéki kóricálásaira) megírni mondjuk novelláskötetben?
Én speciel kíváncsi lennék a szárnyait bontogató és a nagyvilággal ismerkedő "éhes" Gorduin kalandjaira is.

@Lothar: persze hogy akartam - az előzmények fogadtatása nyilvánvalóvá tette, hogy érdemes tovább haladni ebbe az irányba. Ha minden a Csanáddal közös terveink szerint alakul, az általad említett novellagyűjtemény rég megjelent volna... aztán történt ami történt, nekem meg annak is örülnöm kell, ha az utolsó két regény összejön valahogy.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a délvidéki utazásnak máig csak a helye van meg. Ami nagyjából kész, az a ciklus időrendjének új nyitósztorija, ami évekkel a Jutalomjáték előtt, Gorduin Erion felé vezető útján játszódik, és közvetlenül kapcsolódik a Holdfényember történetéhez. Ezt, sok egyéb mellett, már csak meg kéne írni. smile

Gáspár András írta:

@Morrola: csak szabályt erősítő kivételként.* Az emberarcú ynevi kultuszok papjainak egyik legfontosabb feladata megóvni a népességet a túlvilági lényektől/befolyásoktól. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a lélek halhatatlansága odaát nem vélelem, hanem köztudott tény, így azok, akiknek lejár az idejük, a legritkább esetben ágálnak a távozás ellen.
Hogy egyes kivételek (pl. shadoni kortalanok) mennyiben számítanak síron túli hatalomnak, nézőpont kérdése. Csak annyi biztos, hogy az ilyen hazajáró lelkek létezése - a tipikus földi kísértetekével szemben - nem az isteni törvények áthágásáról, hanem azok érvényesítéséről szól.

*Értsd: lehetséges, de nem tipikus.

Eszembe jutott még egy lehetőség: Darton humorérzéke. Ezzel lehet számolni?

@Morrola: ha kalandötletről beszélnénk, minden további nélkül mondanám rá az igent. Az irodalmi művek vsz túl munkaigényesek ahhoz, hogy megérje őket egy morbid viccre alapozni, amit a közönség vagy levesz, vagy nem.
A dartoni humor rendeltetésszerű használatának mintapéldáiért lásd a Sötét zarándok "tejet!" és "ez elment" szkeccseit, illetve a Sötét térítőnek azt a jelenetét, ahol a címszereplő izomból átmegy a záródó kapun. lol

Gáspár András írta:

@Morrola: ha kalandötletről beszélnénk, minden további nélkül mondanám rá az igent. Az irodalmi művek vsz túl munkaigényesek ahhoz, hogy megérje őket egy morbid viccre alapozni, amit a közönség vagy levesz, vagy nem.
A dartoni humor rendeltetésszerű használatának mintapéldáiért lásd a Sötét zarándok "tejet!" és "ez elment" szkeccseit, illetve a Sötét térítőnek azt a jelenetét, ahol a címszereplő izomból átmegy a záródó kapun. lol

Erről azért eszembe jut ellenpélda: a Homályhozó/Átkos esküvések valamelyikéből a Darton paplovaggal játszódó rövid történet. Szerintem érdekes lenne foglalkozni a gondolattal, nem feltétlenül abból kiindulva, hogy erre alapozódjon minden.

Még azon gondoltam, hogy a jelenések nem feltétlenül az adott lélek maradéka, hanem inkább lenyomata lenne, amelyet pl. bizonyos események hívnak életre: míg a lélek tovább távozik a neki kedves vallás túlvilági síkjára, addig a személyiségének egy része ibolyaszín másolópapír szerűen lemásolódik mondjuk bosszú, figyelmeztetés, szórakoztatás (ne röhögjük, Prágának nem is egy ilyenje van) szempontjából. Ez nyilvánvalóan csak akkor működhet, ha magát a lelket nem ért elég nagy hatás ahhoz hogy konkrétan maradjon.

Azon filózom, hogy mikor pl. az erv temetkezési szokásokról beszélgettünk, pl. a sírpáncélok hasonló módon is védekezhetnek a rablók ellen, lévén nem láncolhatták pl. az uralkodókat a páncéljaikhoz.

A Stötét T/Z esetében néha úgy éreztem mintha egy Verhoeven film forgatókönyvét olvasnám... hogyan alakult amúgy az egész Darton: halál és humor dolog? Mert talán az egyik legjellemzőbb része a M*nak.

@Morrola: ezt az ellenpélda dolgot nem igazán értem, de ha szerinted érdekes, mindenképp megéri foglalkozni vele, mert jó esély van rá, hogy másoknak is azzá tudod tenni. a döntés a tiéd - én csak a számomra nyilvánvaló buktatóknál jelzek, amik másnak talán nem is azok.
jelenések: ynev zárt energiarendszere kimondottan kedvez az ilyen asztrális lenyomatok kialakulásának, de a lélektől különválva sem tudatosak, sem interaktívak nem lehetnek, és már egy profán mágiahasználó is könnyen felismeri/eloszlatja őket. interaktivitás szempontjából a spontán ittragadt lelkek sem százasak persze. A Karnevál ranashavikja ugyanazért nem beszél, mint a Tim Burton féle Sleepy Hollow hessenije, miután visszakapja a fejét: egyebe sincs az indulatain kívül.
prága: nem röhögünk olyasmin, aminek az óvárosa meg a folklórja ennyire ynevi. a nyelv hangzása az, ami komikusnak jön át... a jó ég tudja, miért.
halál+humor: nem voltam ott, de elég egyértelmű, hogy ray JK személyisége nyomta rá a bélyegét a görög mintát követő pyar panteon halálistenére. az így létrejött entitás szellemtörténeti értelemben sokkal ősibb húrokat penget: a természeti népek kvázi-isteni hősei szinte kivétel nélkül ugyanebbe a riddler/trickster típusba tartoznak.

Gáspár András írta:

[b persze hogy akartam - az előzmények fogadtatása nyilvánvalóvá tette, hogy érdemes tovább haladni ebbe az irányba. Ha minden a Csanáddal közös terveink szerint alakul, az általad említett novellagyűjtemény rég megjelent volna... aztán történt ami történt, nekem meg annak is örülnöm kell, ha az utolsó két regény összejön valahogy.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a délvidéki utazásnak máig csak a helye van meg. Ami nagyjából kész, az a ciklus időrendjének új nyitósztorija, ami évekkel a Jutalomjáték előtt, Gorduin Erion felé vezető útján játszódik, és közvetlenül kapcsolódik a Holdfényember történetéhez. Ezt, sok egyéb mellett, már csak meg kéne írni. smile

Köszönöm a választ András! Sajnálom hogy valszeg nem fogjuk már ezeket a történeteket olvasni.

Gáspár András írta:

@Morrola: ezt az ellenpélda dolgot nem igazán értem, de ha szerinted érdekes, mindenképp megéri foglalkozni vele, mert jó esély van rá, hogy másoknak is azzá tudod tenni. a döntés a tiéd - én csak a számomra nyilvánvaló buktatóknál jelzek, amik másnak talán nem is azok.
jelenések: ynev zárt energiarendszere kimondottan kedvez az ilyen asztrális lenyomatok kialakulásának, de a lélektől különválva sem tudatosak, sem interaktívak nem lehetnek, és már egy profán mágiahasználó is könnyen felismeri/eloszlatja őket. interaktivitás szempontjából a spontán ittragadt lelkek sem százasak persze. A Karnevál ranashavikja ugyanazért nem beszél, mint a Tim Burton féle Sleepy Hollow hessenije, miután visszakapja a fejét: egyebe sincs az indulatain kívül.
prága: nem röhögünk olyasmin, aminek az óvárosa meg a folklórja ennyire ynevi. a nyelv hangzása az, ami komikusnak jön át... a jó ég tudja, miért.
halál+humor: nem voltam ott, de elég egyértelmű, hogy ray JK személyisége nyomta rá a bélyegét a görög mintát követő pyar panteon halálistenére. az így létrejött entitás szellemtörténeti értelemben sokkal ősibb húrokat penget: a természeti népek kvázi-isteni hősei szinte kivétel nélkül ugyanebbe a riddler/trickster típusba tartoznak.

Arra gondoltam, hogy ott, abban  történetben mi volt a csattanó.

Nem rossz, akkor a sejtéseim többnyire beigazolódtak. itt egy feltevés: ha csak ilyen ismétlődő lenyomatok maradnak, amik gyakorlatilag a valóság VHS kazettáinak újrajátszásai és manipulálhatóak, akkor semmi akadálya sincs annak, hoyg valaki szétoszlatás helyett elkezdi felhasználni vagy alkalmazni őket. A bárdmágiáról és a dawai káoszmágia örökségéről való régebbi beszélgetésünk alapján még jobban be tudnám lőni hogy kik és hogyan tudnák ezt elvégezni és hogy hová lehete ezt fejleszteni.

Azt hiszem a cseh hanghordozása teszi. Nekem a szlovák mellett is furának tűnik, mégha folyékony ne vagyok benne beszédszinten. És ha már Prága, ez azt jelenti, hogy valahol Yneven is vannak meztelenkedő szellemek és kolduló óriás csontvázak, fejnélküli színészlányok (a gólem túl mainstream már nekem big_smile, meg Yneven adott)?Kellene egy kompilációt kitalálni erre.

@Morrola: a bárdok hangból és fényből szőnek  többé-kevésbé egyedi, de tűnékeny illúziókat - a bonyolultabb (gyakorta hiányos vagy szennyezett) energiaképletek begyűjtése és hasznosítása a mintahalászok szakterülete. ezek profán mágiahasználók, akiknek zsákmányát a szanitációtól az objekumőrzésen át a színpadtechnikáig számos területen használják. ami az erioni közönséget az előadások drámai csúcspontján megborzongatja, tíz esetből nyolcban olyanféle asztrális lenyomat, amit fentebb emlegettünk, és legyen bármilyen friss, csak múló frász okozására alkalmas.
pyarron szigorúbban áll a kérdéshez, és tiltja az orzott álmok/emberi eredetű rezídumok használatát, de mint mindennek, ezeknek is megvan a maguk feketepiaca... és új m* rendszernek is megvan a maga játszható mintahalásza, ami azt illeti. smile

Gáspár András írta:

@Morrola: a bárdok hangból és fényből szőnek  többé-kevésbé egyedi, de tűnékeny illúziókat - a bonyolultabb (gyakorta hiányos vagy szennyezett) energiaképletek begyűjtése és hasznosítása a mintahalászok szakterülete. ezek profán mágiahasználók, akiknek zsákmányát a szanitációtól az objekumőrzésen át a színpadtechnikáig számos területen használják. ami az erioni közönséget az előadások drámai csúcspontján megborzongatja, tíz esetből nyolcban olyanféle asztrális lenyomat, amit fentebb emlegettünk, és legyen bármilyen friss, csak múló frász okozására alkalmas.
pyarron szigorúbban áll a kérdéshez, és tiltja az orzott álmok/emberi eredetű rezídumok használatát, de mint mindennek, ezeknek is megvan a maguk feketepiaca... és új m* rendszernek is megvan a maga játszható mintahalásza, ami azt illeti.  smile

Shut up, and take my money.

Ennek igazán örülök, gondolom ez azt jelenti hogy most már a feltételezett kasztokon belüli hagyományok közti különbség is szerepelni fog játékmechanikailag? Mert ha igen, akkor tényleg bearanyoztad a napom András.

@Morrola: igen, minden kultúrkörnek, azon belül minden kultúrának és a legtöbb régiónak megvannak a sajátos iskolái/specializációi. ez, az ember hosszabb élettartamával kombinálva, lényegesen sokoldalúbb és ynevibb karakterek megalkotását teszi lehetővé. odáig menék, hogy bármelyik új "foglalkozáson" belül nagyobb a különbség irányzat és irányzat között, mint a korábbi rendszerekben kaszt és kaszt között volt.