Hozzászólás: Ynev világa

@Selas: bűvdudás harmadik bekezdésében benne van a M* alkotói által elképzelt játék lényege. Hozzátenni csak annyit tudok, hogy vannak pályakezdés szempontjából előnyösebb és hátrányosabb kultúrkörök/régiók. Ezek helyes megválasztásához is az önismeret jelenti a kulcsot.
A tipikus hetedkori JK az egyéni szabadság és a kollektív felelősség arany középútját járja. Nem kötelezi el magát egyetlen istenségnek vagy nemzetnek; egész Ynev polgára és bárhol képes otthon érezni magát. Egy ilyen kontinentalista szellemiségű karakter biztosítja számodra a legnagyobb mozgásszabadságot.
A városi rangú települések majd' mindegyikének van egy/több kalandozófalkája, amihez csatlakozhatsz. Így nem csak fegyvertársakra és kapcsolatokra teszel szert, hanem felhajtóra (az impresszárió ynevi megfelelője) is, aki szerény jutalék fejében gondoskodik arról, hogy képességeid sose heverjenek parlagon.

Ajánlott régiók
Godora: a szélsőségekben tobzódó Erion helyett kezdetnek a festői Artadros-völgy is megteszi; társadalmi réteged kiváltságaiból itt hozhatod ki a legtöbbet
Riegar: maximális változatosság minimális utánjárással
Pyarron: minimális változatosság maximális hatékonysággal

Feltételesen ajánlott régiók
Erevín: ha irtóztat a "gyengébb nem" kliséje és nem riadsz vissza a veszedelem/háború közelségétől
Dél-Kvirona: ha szereted a napsütést, és azt vallod, hogy az élet úgy szép, ha rumlis.
Shadon: ha hit és hagyomány fontosabb számodra a szabadságnál és/vagy nem riadsz vissza a "fehér holló" szerepétől

Ha pedig úgy érzed, a korlátok arra valók, hogy áthágják őket:

Rizikós régiók
Toron: ha mindenek felett hasznos mozdony akarsz lenni, és nem zavar a fojtópóráz
Gorvik: ha szabadjára engednéd a benned lakó vampot
Sirenar: ha elffel játszol, nem hágsz át semmit. Írd be a 19-es szépséget és lépj tovább. big_smile

Üdvözletem!

Érdeklődnék, hogy a kyrek és anurok (anvariai "emberek"), valamint isteneik eredetéről mit lehet tudni?
Anno mintha olvastam volna itt a fórumon valahol, hogy az Oltalmazó teremtményeinek vagy az általa felemelt fajnak (Elveszettek?) a leszármazottai. Ha jól emlékszem és valóban így áll a dolog, akkor elképzelhető, hogy az anur és kyr istenek (a nevezetes Tharr kivételével) szintén az Oltalmazó aspektusai, akik kvázi visszataláltak gyermekeikhez? Vagy az úmadarr és minden következménye (aspektusok, korok, jelhordozók stb.) szigorúan csak Ynev kontinensén manifesztálódik?
Avagy ez szinte szűz terület és jobb, ha jótékony, mitikus homály fedi?
A választ előre is köszönöm!

Üdv' bár nem kapcsolódik szorosan a felvetett témához, az anurok kapcsán itt érdemes körülnézni
http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=31760#p31760
http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=38478#p38478
http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=28693#p28693

Az istenek kapcsán konkrétan Bast-Felice merült fel
http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=32170#p32170

A többit - remélhetőleg -  Gáspár András hozzáteszi.

Üdv!

Kirurgus írta:

elképzelhető, hogy az anur és kyr istenek (a nevezetes Tharr kivételével) szintén az Oltalmazó aspektusai, akik kvázi visszataláltak gyermekeikhez? Vagy az úmadarr és minden következménye (aspektusok, korok, jelhordozók stb.) szigorúan csak Ynev kontinensén manifesztálódik?

Kirurgus;
erről még ezt találtam:
http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=50753#p50753
azaz:
"az Oltalmazó teremtői működése kezdettől Ynevre, annak is a tektonikailag stabilabb, domborzatilag kedvezőbb déli részére összpontosult. Az úmadarr második félidejét emiatt a kontinensen játszották le, csak a hatásai voltak globálisak.
Az Egy szilánkjai (a rivai apokrif szerint) nem szétrepültek, hanem Ynev testébe ágyazódtak a Fehér Éjszaka Tükre körül, így nemhogy más szárazulatokra, a Sheralon túlra is alig jutott belőlük. Azokat az isteneket, akik az első kortól kezdve nyilvánultak meg Satralis lakható részein, jelenlegi ismereteink szerint semmi nem köti a Nagyokhoz."
(Gáspár András)

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

Üdvözletem!

Köszönöm szépen mindenkinek a választ!
Dragondark Mester egyik belinkelt hivatkozásán olyasmit ír András, hogy a világrészek az úmadarr két fordulója között alakultak ki, ilyesmire emlékeztem én is, ezért az volt a feltételezésem, hogy kezdetben Satralison is egy "Pangea" volt, ami a Nagyok háborúja során szakadt szét, ebből pedig azt a következtetést vontam le, hogy az Elveszettek esetleg "elsodródhadtak", és magukkal vihették az Oltalmazó kultuszát.
Az Oltalmazó fent vázolt végzete ezek szerint kizárja azt, hogy más földrészeken is legyenek töredék-aspektusai.
Köszönöm szépen a tisztázást, és persze azért András véleményére is kíváncsi lennék.  big_smile
Üdv mindenkinek, és RIA-RIA-HUNGÁRIA! smile

Üdvözlet Mindenkinek!

NAGYON régen fórumoztam utoljára. Ha Gambit vagy más esetleg emlékszik még egy Rolf nevű szófosóra egy másik fórumról, akkor neki(k) külön üdvözletem!

Először is szeretném elmondani, hogy eme fórumot amúgy regisztrálatlanul többször olvastam már, és a kifogástalan stílusú és felkészültségű hozzászólásokért utólag is köszönet mindenkinek!

De nem is szaporítanám tovább a szót: Ezúttal is kutakodtam egy témában, és (látszólagos) ellentmondásra jutottam, avagy csak kutakodásom volt felszínes.
Calowyn-Ynev hajózás kapcsán kerestem információt, és meglepve tapasztaltam, hogy eme utazás időtartamát tíz-tizenöt évre teszik. (A magyarázatnál felsorolt okok kevésbé okoztak meglepetést.)

Első kérdésem: Ez vonatkozik-e a hódító kyr flottákra is?

Második kérdés: Ha ez az utazási idő fennáll, hogy lehet, hogy Lándzsás Erik és és Cymar on-Creel (aki Inomis karakter, nem tudom, hogy persona non grata-e, ha igen bocsánat) hogy lehet, hogy gyerekként kerültek Ynevre. De ugye ott van Alyr Arkhon, aki oda-vissza megjárja a Nyugati-óceánt. Meg ugyebár Gorduin fia is áthajózik, majd a pereputtyal együtt vissza.

Szóval, hogy is van ez?

Válaszokat előre is köszönöm!

"Kalandozó az, aki túléli."

Üdv' Calowyn kapcsán - élő link hiányában- csupán idézni tudok korábbi információkat Gáspár Andrástól:
A bolygó nagyobb szárazulatait, Calowynt és Anvariát végeláthatatlan - az időjárás
függvényében tizenöt-húsz éves - hajóút választja el a kontinens partjaitól...
Van a nagy óceánon minden, ami szem-szájnak ingere. A Sheral legnagyobb magasságát húsz
százalékkal meghaladó átlagos mélység, háromtényezős árapály, természetes és mágikus
viharok, síkközi hasadékok, téridő-vetődések, vándorló szigetek és egyéb eleven relikviák a világ
előző hat korszakából. A kontinenseket domináló isteni hatalmak közti senki vizén egészen más
szabályok érvényesek, mint Yneven, vagy akár Calowynen és Anvarián: a viszonyoktól függően
a legtengerálóbb hajóknak is évekig vesztegelniük (vagy vég nélkül sodródniuk) kell, míg
meglelik az akadályok közt átvezető utat. A legénység az út nagyobb részét időtlen álomban, a
maradékot kemény munkában és állandó halálfélelemben tölti; maguktól eligazodni csak a kyr
kristályvezérművek voltak képesek..

A kyrek, a kontinensközi utazás műfajának úttörői, nem kondásokból lettek konkvisztádorok: a
világtörténelem legmonumentálisabb vállalkozását tervelték ki és hajtották végre. Nemzedékeken
át fáradoztak az átkeléshez szükséges társadalmi, technikai és szakrális feltételek megteremtésén.
Az ötödkori Ynevre induló flotta számára - a korábbi felderítőutak tapasztalatai alapján - több
ideiglenes gyülekezőhelyet is létesítettek a két part között, így az viszonylag szűk, alig egy
évszázados intervallumban, csekélynek mondható veszteséggel ért célhoz. Kontinensközi kapuk
azóta sincsenek; az isteneken kívül a világ alkotói sem támogatják a tömeges migrációt...

Anvaria és Calowyn más-más tészta. A kyrekről tudjuk, hogy már a negyedkorban is
rendelkeztek a biztonságos átkeléshez szükséges technológiával; a hetedkori Yneven olykor felfelbukkanak
vörös kontinensről jött utazók és kalandozók. Az anvarik a hatályos paktumok értelmében távol tartják magukat Ynevtől, és látogatókat sem szívesen fogadnak - az Odalent utal rá, hogy isteneik állnak a dolog mögött. Átkeléssel az én elképzelésem szerint emberöltőnként egyszer-kétszer - a nyugati parton Erionból és Riegarból, a keletin Sinemossából - próbálkoznak az ynevi hajósok. A nyugati partról, Calowynt délről kerülve valamivel könnyebb menet (lásd az Odalent című Chapman sztorit), a keletin még aktív a kyrek által telepített partvédő szélrendszer.

Ha már szóba kerül az Odalent novella, idézet: A pillanat, mikor Lanis elerőtlenedő keze kisiklik az ujjaim közül: hét esztendővel és három nappal azután, hogy Anvaria partmenti szigeteit magunk mögött hagyva útra keltünk a gazdagság felé, az otthon partjaitól alig húsz mérföldnyire veszíti el a világot, és a világ velem együtt - jó időre elveszíti őt.

Gorduin fia: http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=48138#p48138

Üdv' A magam részéről úgy vélem, hogy a kontinensek közötti utazás során az egy-két évtizedes út afféle átlagos időnek számít, ami időjárástól és egyéb tényezőktől függően lehet több és kevesebb is. Ilyen egyéb tényező lehet pl a kristályvezérművek vagy az ötödkorból visszamaradt még működőképes átkelést segíti pontok használta...

Realista változat: ha valaki csecsemőként, vagy 2-3 évesen száll hajóra, akkor 10-15 év elteltével még gyermekként, 18 éven aluliként  big_smile  érkezhet Ynevre.

A másik lehetséges megoldás az álomkamrákban töltött időtlen álom, amely az utazási időt nem rövidítik le, de az öregedést lassítják.

Utoljára dragondark szerkesztette (2016.06.18. 20:27:04)

Ez utóbbi magyarázat lehet(?) a gyerekként érkezettekre, de az oda-vissza hajózókra nem. Alyr Arkhon 12 év alatt megjárja az utat, és, "mikor visszatér, nagyobb erőknek parancsol, mint valaha" (ergo valamennyit tanult is).

Én inkább olyasmire gondolok, hogy a megfelelő eszközökkel/tudással kiküszöbölhetőek, kivédhetőek, kikerülhetőek a problémák
És, hogy ezekkel az eszközökkel/tudással a hódító kyrek rendelkeztek. Meg a hetedkorban pár kiválasztott, mindkét kontinensen.

A koraikoncepció (vagy annak hiánya) érvet azért nem fogadnám el, mert, ha mindenki kedvenc nekromantájánál ez szóba is jöhetne, Haren-On Dailad újabb, kidolgozottabb koncepció része.

Az első kérdésem kapcsán nem csak a kyr hódítás merül fel, hanem a Calowyn és Anvaria közötti háború. Amit aligha lehetett úgy folytatni, hogy a flották másfél évtizedre eltűntek, aztán vagy előkerülnek, vagy nem. (Nem mintha az Avatarháborúk idején nem történtek volna hasonlók.)

Utoljára Ahadys szerkesztette (2016.06.18. 21:09:01)

Az Odalent című novella alapján az Anvariától egy esztendőnyi távolságra lévő szigettől hét év volt az út, délről megkerülve Calowynt. Eszerint Calowyn négy, de (kerülés nélkül) inkább három évnyi hajóút (a megfelelő navigáló kristállyal, egy arra alkalmas hajóval, természetesen) Ynevtől. Ez reálisabb. És beleilleszthető a többi információba. Egyébként pusztán a távolság függvényében ez is sok. De persze elfogadom, hogy vannak lassító körülmények, sőt, ezek megléte evidens, máskülönben fennmaradt volna a kapcsolat a kontinensek között.
Az első kérdésemhez kapcsolatban továbbra sem világos, hogy ezek a kontinensek közötti körülmények fennálltak-e az ötödkor elején is. Azaz, hogy a kyr hódítóknak is ennyi volt-e az utazási idő, vagy kevesebb. Bár, ez már nem olyan fontos kérdés, csak érdekesség lenne.

Sziasztok!

Ahadys;
talán félreértek valamit, de az utolsó kérdésedre - mely szerint "a kyr hódítóknak is ennyi volt-e az utazási idő, vagy kevesebb" - szerintem itt a válasz.

dragondark írta:

Az ötödkori Ynevre induló flotta számára - a korábbi felderítőutak tapasztalatai alapján - több
ideiglenes gyülekezőhelyet is létesítettek a két part között, így az viszonylag szűk, alig egy
évszázados intervallumban, csekélynek mondható veszteséggel ért célhoz.

Ha mégis valami másra gondoltál volna, elnézést kérek...

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

Üdv' Alyr Arkhon kapcsán idézetek:
A varázslóállamból két év múlva indult útnak megint, s alighanem Calowynba hajózott. Tizenkét évet töltött távol, s mikor hazatért, nagyobb eröknek parancsolt, mint bármikor azelött. (Halál Havában,korai kiadás)

Csodával határos menekülése után megtért Doranba, s csak két évvel később indult útnak megint, kósza hírek szerint Calowyba hajózott. Tizenkét évet töltött távol, és mikor hazatért, nagyobb erőknek parancsolt, mint bármikor azelőtt. (Észak lángjai, korai kiadás)

A Fekete Dalnok c. kötet függelékében más szó sincs 12 éves utazásról...
Csodával határos menekülése után megtért Doranba, és csak két esztendővel később indult útnak megint.
A Pyarron szerinti 3691-ben Gro-Ugonban, majd az Elátkozott Vidéken bukkant fel,

Mivel nem néztem át valamennyi forrást, előfordulhat, hogy tévedek, de számomra nem egyértelmű, hogy Alyr Calowynen járt volna.

Továbbá
Lándzsás Erik kapcsán annyi tudható, hogy "A P. sz. 3650-es években tűnt fel először Yneven, állítása szerint Calowynről, a kyrek őshazájából érkezett. . Tehát még a Calowyni származás sem biztos. Nem tudható hány évesen érkezett Ynevre Erik, és a M.A.G.U.S. "jelenében" (P.sz. 3692) éppen hány éves.

Cymar on-Creel kapcsán (Por a porhoz) szóba került, hogy süldő korában került Ynevre. Ez elég tág fogalom, belefér a korábban említett számolgatás is.

Bár Godora kapcsán merült fel, de vélhetőleg egész Ynevre érvényes, miszerint "a kyr Nemes Házak szülöttei negyvenesztendős koruktól számítottak érett férfinak' (Godora története 1. rész. 31 lábjegyzet),

Összefoglalva: szerintem a 10-20 éves utazási idő megállja a helyét, és nincs ellentmondás a többi hivatalos anyaggal.

P.S.: Az egy-két évtizednyi út Ynev és Calowyn,valamint Ynev és Anvaria viszonylatában merült fel. Jelen állás szerint nem tudni, hogy Anvaria és Calowyn között mekkora a távolság, és milyen a közlekedés. Továbbá azt sem tudni, hol - melyik földrészen- vívták a harcukat, de szerintem nem is lényeges.
A kalandok kontinense Ynev, a másik két földrészről elég annyi, amennyi jelenleg is publikus.

Utoljára dragondark szerkesztette (2016.06.19. 17:56:12)

Bűvdudás: az évszázados idő szerintem a hullámokra vonatkozik. A kyrek több (három) hullámban érkeztek, és gondolom egy hullámban is több különböző flotta.
Bár, ha nem az időre értetted, hanem a problémák akkori meglétére, akkor igen. Ez egyértelművé teszi.

Dragondark: amit írsz (Alyr nem biztos, hogy járt, Lándzsás és Cymar életkora nem ismert), elfogadom. Sőt, már korábban is elfogadtam, igaz kérdőjellel. Ezt továbbra is fenntartom, mert a kyrek 40 (bár páratlan szám miatt inkább a 41) éves kora az olyan elméleti határ, mint a zsidóknál a 30 év, vagy a korábbi választási rendszerekben, mikor 18-nál magasabban volt a szavazókor. A második korcsoportot 19 évesen érik el (ahogy az emberek 17).

Viszont az Odalent novella világos: Ynev-Anvaria Calowynt megkerülve 8 év. Így szerintem helyes az Ynev-Calowyn 3-4 év becslésem. Mégha ez nyilván egy szerencsés utat is jelent.

Az első kérdés, mint írtam is, inkább érdekességként kérdeztem. De, ahogy írod, keveset tudunk még arról is, hogy hol vívták a háborút, nem még a hogyant. És amúgy sincs okunk azt feltételezni, hogy ezek az okok nem álltak volna fenn, hiszen a bűvdudás által idézett rész is azt írja, hogy bizony akkoriban is problémás volt a kontinens közti hajózás.

Utoljára Ahadys szerkesztette (2016.06.19. 19:31:10)

Egyébként a kérdéssel nem akarom megbolygatni Calowynt. Se jelenét, se múltját... érdekes módon sosem érdekelt a vörös kontinens (pedig kyr rajongó vagyok, de úgy éreztem, hogy az egy olyan dolog, amitől elfordultak, így, hogy ott mi van és volt, az irreleváns), Anvaria még annyira sem. Sőt, még hajóutat se tervezek oda. Engem az onnan út érdekel, hogy mennyi lenne az annyi, meg mi kell hozzá (kristályvezérmű, nagy hajó, álomkamra, ideális útvonal, óriási szerencse és tökösség).  smile

Egyébként az Odalent novella (amit eddig nem ismertem), elég segítség.
Úgyhogy köszönöm a válaszokat!  smile

@Diocletianus: Most olvastam el a Bosszúangyalt.  smile Nagyon jól sikerült. Gratulálok hozzá!  smile

Nekem személy szerint a Negyedkor fejezete tetszett legjobban. Nagyon eltalált volt a hangulata, amivel méltó folytatása lett hangulatában az Istenteleneknek. Komolyan. Neked nagyon megy a borzongatóan sötét Cranta. Szerintem nyugodtan írhatnál a témában többet is majd később.   smile

Üdv

Draconarius

Utoljára Draconarius szerkesztette (2016.06.20. 11:19:28)

„Nem moccan a medve. Nem moccan a vadkan. Lesték egymást: mi lesz? …Kavargott a hó, gomolyogtak a testek. Sárga meg veres cseppekben fröccsent szerteszét s olvadozott a havon a testek párája, a nyár, a vér…”

A kyrek átkelésével bővebben foglalkozik a Sziréndal függeléke. Íme egy részlet:

Mindenek előtt azt kell megértenünk, hogy a kyr flottának nem volt elég a keleti irányt és a százbogos  sebességet tartania ahhoz, hogy elérje Ynev partjait. Satralis Nyugati-óceánja kimeríthetetlen tárháza a természeti és természetfeletti veszedelmeknek. Szeszélyes természete állandó készenlétet és széles körű alkalmazkodókészséget követel azoktól, akik nekivágnak... a kyreknek pedig eszükben sem volt nekivágni, míg szellemük és technológiájuk együttes erőfeszítése elfogadható szintre nem csökkentette a kudarc kockázatát.
A felkészülés századai során nem csak a lehetséges útvonalakat, az áramlatokat, szélrendszereket és vetődési zónákat térképezték fel. Ideiglenes kikötők sorát létesítették az óceán végtelenjében - valóságos szigetösvényt építettek napnyugat és napkelet között, ahol a flotta viharok és tengerrengések által szétszórt rajai összeverődhettek, hogy elvégezzék a szükséges javításokat és korrigálják a kristályvezérelt kormányművek beállításait.
A szemek felfűzésének emberfeletti terhe a tervezéstől a megvalósításig a Brabalyss-házra hárult. Lépésről lépésre, nemzedékről nemzedékre haladtak, okultak az előttük járók hibáiból és nem nézték, milyen árat fizetnek a sikerért. Közülük került ki a hajójavítók és egyéb létesítmények személyzete, belőlük alakult ki a szigetösvény népe - övék volt a felelősség, hogy a korszakos vállalkozás hadait a lehető legcsekélyebb veszteséggel a célig juttassák.
A Calowyn és Ynev közötti, sok tízezer mérföldes utat nem lehetett sem egyenletes sebességgel, sem egyvégtében megtenni. Ismételt irányváltást és hosszas - olykor esztendőkig tartó - várakozást tettek szükségessé a körülmények. Az utazókra megszámlálhatatlan formában leskelt a veszedelem és a halál - a Brabalyssok által megvilágított ösvény volt az egyetlen fogódzójuk. Szigetrév pedig az utolsó előtti állomás, ahol az időtlen álomban pihenő tömegek felnyitották szemüket, kiszellőztették fejüket, és erőt gyűjtöttek a sokszoros túlerő elleni küzdelemre, ami Yneven várta őket.
A vállalkozás Teryún házi rangidőse - utóbb az ynevi Kyria első császára - a hagyomány szerint e szavakkal búcsúzott Szigetrév patriorától, Brienar-on Brabalysstól:
„Míg e szárazulat népe hajót keletről érkezni s nyugatnak távozni nem lát, bizton tudhatja, hogy imái meghallgattattak, s véreiket diadal kíséri az általuk elnyert földeken.”

A kötetet alkotó történetek közül a Szigetrév szülötte szolgál újabb adalékokkal, és képet ad a szigetről, amely a készülő Eligor-regény sorsdöntő jeleneteinek szolgáltat hátteret.
Reklám vége.  smile

Draconarius írta:

@Diocletianus: Most olvastam el a Bosszúangyalt.  smile Nagyon jól sikerült. Gratulálok hozzá!  smile

Köszönöm szépen, örülök, hogy tetszett!

Draconarius írta:

Nekem személy szerint a Negyedkor fejezete tetszett legjobban.

Érdekes, hogy - legalábbis az eddigi visszajelzések alapján - nincs egyértelmű közönség-kedvenc, majdnem mindenkinek más tetszett legjobban. Nem mintha bánnám! Sőt!

Draconarius írta:

Neked nagyon megy a borzongatóan sötét Cranta. Szerintem nyugodtan írhatnál a témában többet is majd később.   smile

Bevallom, kedvelem Crantát, mint témát, de egyelőre nem hiszem, hogy hamar visszatérek oda.

Üdv:
D.

@Kirurgus: Satralis kéregszerkezete eléggé különbözik a Földétől. Az úmatok érkezésekor tektonikailag inert sziklabolygó volt, magját a szférák teremtésekor ébredő energiák hozták újra izzásba. A kontinensek a mennyboltot tartó oszlopok (ti. az Egy által felvert Kilencek) kiszakadását követő lávaömlenyekből jöttek létre, és nem vándorolnak a köpeny anyagán azon a módon, ahogy a mi Pangeánk darabjai. Hegszövetként növelik a globális lemez vastagságát, ami csak a mintázatukat sűrűn változtató óceáni árkok mélyén tud spontán meghasadni, és főszabályként hamar össze is forr.
A fentiekből következően Ynev, Calowyn és Anvaria egymáshoz viszonyított helyzete nem (szigorúan véve is csak a partvonalak pusztulásának erejéig) változott a kezdetek óta.

@Ahadys: az "évszázados" természetesen a hullámokra értendő, az Odalent viszont (dramaturgiai okokból) olyan optimális átkelési viszonyokat feltételez, amik világkorszakonként csak néhány alkalommal, mintegy szabályt erősítő kivételként állnak fenn. Hogy az alkalom egyediségét a szöveg nem hangsúlyozza eléggé, az én hibám - az Olwen-ciklus későbbi elbeszéléseiből kiderül azért, hogy a Criddel-expedíció kudarca súlyos (középtávon végzetes) csapás volt az aktuális herceg/klientúra számára.

@mindenki: a kontinensközi utazást nem azért tekintjük alapból évtizedesnek, mert a szóban forgó távolságok hamarabb nem küzdhetők le, hanem azért, mert a várható időtartam - a környezeti változók nagy száma és sajátos dinamikája okán - ilyen intervallumban ingadozik.
A vegyes (tradicionális+magio-dinamikus) meghajtású kyr óceánjárók sem engedhették meg maguknak, hogy a kontinentális ömlenyeket elválasztó roppant víztömeget légvonalban szeljék át. Hogy hány és milyen nagyságrendű kitérőre kényszerültek ilyen-olyan kéregesemények, naptüzek, fagyszelek, soványvíz-foltok és más, a célbajutást egyenként is kizáró tényezők miatt, arról nem szól a fáma.
Egy másfél évtizedes hajóutat ne úgy képzeljünk, hogy az első naptól az utolsóig dagadó vitorlákkal törünk a cél felé, hanem úgy, hogy a második év elején elkap minket egy torzvihar, ami húsz hónapon át dobál és a déli pólus örvényvizeinek pereméig sodor - olyan kelepcébe, amiből csak bizonyos holdállások idején, a kettős/hármas árapályt megnyergelve van esélyünk kitörni. Egy-másfél év, ha van hozzá fogódzónk, a többszöröse, ha nincs, és ha ezt megugorjuk, bármikor jöhet egy hosszabb szélcsend, ami alatt az áramlatok körbe-körbe, vagy épp hazafelé visznek a kívánt irány helyett... szóval egyszerűnek semmiképp nem egyszerű az ügy.
Leginkább azért, mert a világ kiagyalói (én csak társtettes/gondnok volnék) nem akartak napi gyakorlatot csinálni a világrészek közti ingázásból. Hogy kreatív tartaléknak szánták-e Calowynt és Anvariát, vagy más céljuk volt velük, már sosem fog kiderülni, attól tartok.

Mint legutóbb is írtam, engem nem Calowyn érdekel. És bevallom, a nagy "hajós tett" egyik oszlopaként sok problémát is jelentett (ti. nem ismerjük, és nem is érdekel, az óceáni átkelés hosszabb, mint képzeltem), amire az itteni hozzászólások (amiket minden válaszra méltatótól megtiszteltetésnek vettem) csak még rátettek pár lapáttal, és eltántorítottak az eredeti elképzelésemtől (amiért egyébként, a fentebbi okokból, külön köszönet!), és egyúttal új célpontot is adott levakarhatatlan stílusú képzelőerőmnek: a kyr óceáni támaszpontok alakjában. smile
Lehet-e ezekről többet tudni?
Direktebben megkérdezve: a Sziréndalban szerepelnek-e?  wink

Utoljára Ahadys szerkesztette (2016.06.21. 21:03:43)

@Ahadys: Igen és igen - a részleteket meghagynám a szerzőnek.

Ahadys írta:

Direktebben megkérdezve: a Sziréndalban szerepelnek-e?  wink

A válasz röviden igen. Nem csak a Sziréndal függeléke foglalkozik bővebben a Brabalyss család szerepével, és az általuk létesített szigetkolóniákkal – kitüntetetten Szigetrévvel –, hanem a Szigetrév szülötte című írás is, mely a maga irodalmi közegében életet lehel a száraz tényekbe. Bármi többet korai lenne erről írnom,  félő, hogy akaratlanul is poéngyilkossá válnék. Kérlek, nézd el nekem. smile

Semmi gond. Utána fogok járni.  wink
Addig is köszönöm! smile

Arra nézvést érdeklődnék, hogy a dawai irreálmágia hogyan hatott a ryeki démonokra, shraddokra, illetőleg magára a karnális anyagra, vagy épp a démonok tudatára? Bomlasztotta, esetleg átalakította azt?

Köszönöm!

„Nem moccan a medve. Nem moccan a vadkan. Lesték egymást: mi lesz? …Kavargott a hó, gomolyogtak a testek. Sárga meg veres cseppekben fröccsent szerteszét s olvadozott a havon a testek párája, a nyár, a vér…”