Hozzászólás: Mágiarendszer

Én egyszer megkíséreltem hatásonként csoportosítani a különböző mágiákat, és az ETK-s varázslatlisták alapján ilyen csoportokat hoztam össze:
Anyagmágia, Asztrálmágia, Átkok, Drágakőmágia, Elemi mágia, Fénymágia, Hangmágia, Időmágia, Jelmágia, Mentálmágia, Metamágia, Nekromancia, Térmágia és Tűzmágia.
Illetve a szakrális mágia külön kategóriában.

Persze adott mágikus műfaj tárházának teljes kihasználásához szükséges egyéb képzettségek felvétele (pl. dalvarázslatokhoz a hangmágia mellett ének-zene) vagy más mágiaterületek elsajátítása is (villámmágia pl. anyagmágia és átkok metszetén foglal helyet).

Mondanom sem kell, nem aratott osztatlan sikert, többek között nekem sem tetszik (azóta már jobban ismerem Ynev kevésbé előtérben lévő mágiáit), egyrészt mert nem egyértelmű mi hova tartozik (az előbbi villámmágia pl.), másrészt mert túl nagy az átjárás (pl. bárd és illúzionista között).

Az átjárhatóság és az egyediség (hogy érződjön a hagyomány íze és hangulata az egyes varázslatokon) elvei sajnos nagyon nem férnek meg egymás mellett.
És ha szerepjátékról beszélünk, akkor még arra is figyelni kell, hogy egyik mágiaforma se legyen se túl erős, se túl gyenge.

Egy szó, mint száz, ha a mágiakép egyszer tisztázva is lesz, az biztos, hogy senkinek sem fog maradéktalanul tetszeni. sad

És akkor  még nemis beszéltünk a profán mágiáról:D

Viszont sztem nem elég csak hatásonként csoportosítani, illetve felhazsnálói, szakrális, szerafista vonalon, mert így tényleg nem lesz még minimális összhang se az egyediség és átjárhatóság között, ezért se vettem minden varázshasználót egyből egy kalap alá, csak a hasonlóbb csoportokat (azaz jobban kell részletezni), ebben az esetben a bm-ek, vajákosok, boszorkányok, bizonyos sámánok stb., persze a sámán esetében játszik az amit az előbbiekben leírtam, bár  a szellemlátás és kommunikáció képesség vagy képzettséget nem csupán ők használhatnák, de őket a használat miértje és oka köti össze.

Mindegy, ma se lettünk okosabbak:D Túl bonyolult nekem a mágia:D

Utoljára Csendbiztos szerkesztette (2012.03.22. 19:15:49)

"A bitófán is csak addig nehéz, míg hozzá nem szokik az ember!"

Ha arról beszélünk, hogy kaszt, akkor már a mágiaformák is skatulyázva vannak. Ha esetleg azt mondjuk, hogy egységes mágiastruktúra, akkor az egyediség nem biztos hogy elveszett.

Véleményem: letisztázva nem lehet és nem is szabad teljesen egységes struktúrát adni eme játék mágiarendszerének
Okok:
- a magasmágia is legalább két alapról indítható ki a hetedkori Yneven: kyr és godoni, ezen felül lehet több olyan iskola, amely más módszerekkel ugyanazokat a hatásokat érte el
- a tapasztalati mágiák, nem csak iskolánként, hanem emberenként változhattak és szerintem változtak is, amelynek a visszakövetése, kategorizálása eléggé nehézkes
- a szerafi mágia teljes más kérdés lesz minden tekintetből
- a szakrális mágia nagyon egyszerű helyzettel kialakítható: a varázsláshoz szükséges erőt kapja csak meg a pap, a fohászokat, litániákat, rituálékat vallásismerethez kötött mértékben ismeri (adott vallásra nézve kizárólagosan), és abból tud szemezgetni csak

A megoldás egy közös elméleti alapon nyugvó mágiavilágkép kulturális - tapasztalati - vallási és egyéb szokásokkal fűszerezve.
Noh! Nem lehetetlen, de jó munka lesz annak, aki ilyet akar kitalálni...

Roenor írta:

Véleményem: letisztázva nem lehet és nem is szabad teljesen egységes struktúrát adni eme játék mágiarendszerének

Ez a mostani állapot, ami ebből a szempontból jó is, viszont így a szerepjáték rendszere szenved csorbát.
Nem lehet ugyanis rengeteg regényszereplő mágiáját lemodelezni.
Én egyébként személy szerint hajlandó lennék lemondani mondjuk a nomád sámán mágiájának egyedi ízéről (a boszorkánymesterhez képest) az egységes kép kedvéért.

Roenor írta:

Okok:
- a magasmágia is legalább két alapról indítható ki a hetedkori Yneven: kyr és godoni, ezen felül lehet több olyan iskola, amely más módszerekkel ugyanazokat a hatásokat érte el

Viszont két különböző helyen kifejlődhet egymáshoz nagyon hasonló mágia (hadtechnikai párhuzam: Erigow számszeríjászai és Edorl számszeríjászai).
Arra akarok kilyukadni, hogy nem csak a hatások, hanem a módszerek is egyezhetnek (illetve nagyon hasonlíthatnak), attól függetlenül, hogy két külön kultúra termelte ki őket.
(Most természetesen Doranról és Lar-Dorról beszélek, nem Godonról és Kyriáról.)

Roenor írta:

- a szerafi mágia teljes más kérdés lesz minden tekintetből

Nem feltétlenül. Én úgy vettem ki Renier meglehetősen alapos leírásából, hogy a "siyeraftól kap mágiát" nem azt jelenti, hogy azonnal a szerafista rendelkezésre áll a teljes varázstár, hanem csupán annyit, hogy kap egy varázskönyvet, amiből megtanulhatja a siyeraf lényét képző teljes mágiatárat, amik viszont egy az egyben a tapasztalati (esetleg magas vagy szakrális) mágiaformák közül kerülnek ki.

Roenor írta:

- a szakrális mágia nagyon egyszerű helyzettel kialakítható: a varázsláshoz szükséges erőt kapja csak meg a pap, a fohászokat, litániákat, rituálékat vallásismerethez kötött mértékben ismeri (adott vallásra nézve kizárólagosan), és abból tud szemezgetni csak

Ezzel teljesen egyetértek.

Roenor írta:

A megoldás egy közös elméleti alapon nyugvó mágiavilágkép kulturális - tapasztalati - vallási és egyéb szokásokkal fűszerezve.
Noh! Nem lehetetlen, de jó munka lesz annak, aki ilyet akar kitalálni...

No igen, sajna nem egy egyszerű munka... valószínűleg ezért nem nyúlt hozzá eddig senki komolyabban az elmúlt 10 évben.

Igen, nem véletlen, hogy a mágiarendszerhez nem mert eddig senki érdemben hozzápiszkálni... Az lesz a legnagyobb falat.

"Amdiss eudo sinawarthen." Áldozat lészen diadalmunk.

"If you steal from one person, that's plagiarism… If you steal from a lot of people, that's research."  George R.R. Martin

Nekem most volt egy pillanatnyi fellángolásom, hogy neki kellene kezdeni. Végiggondoltam csak a szerepjáték rendszer mostani verzióját és 30 másodperc alatt rájöttem, hogy ezt sem látom át teljesen.

KLM írta:

Hali!...

Pld. Slan vs. lovag (megtörtént). Slan nyeri a kezdeményezést, közli, hogy csi-harc+aranyharanc.
Lovag vigyorog, közli, hogy roham+pszi roham és kettévágta barátunkat.

...

Pár gondolat ezzel kapcsolatban: Aranyharang meditációs ideje 1 kör, emiatt nem kellett volna kezdeményezés. De ha már dobatott a km, akkor jelezhette volna a slan-nek, hogy - a slan nyerte a kezdeményezést! - a lovag éppen rohamoz. Ha szólt és ennek ellenére nekiállt meditálni a szerencsétlen, akkor meg is érdemli. Szerintem ennek a szitunak a harcrendszerhez - bár ez furcsán hangzik - sok köze nem volt.

Inkább itt a pszit látom problémásnak. A pszi-roham támadásra való alkalmazhatósága szerintem már közepes szinten sem értelmes megoldás. (... és akkor a bárdok illúzióit vagy a belső időt már nem is említem.)

Kérdéssel fordulnék az illetékesekhez és mindazokhoz, akik hozzá kívánnak szólni: fellelhető a neten két, a MAGUS mágikus világképével foglalkozó iromány. A kérdésem az illetékesek (G.A. és az írók, valamint a készülő Törvényköny alkotói) felé, hogy megfontolandónak tartják-e ezek bármelyikének szerzőivel a kapcsolatfelvételt az anyagok bizonyos fokú felhasználásának okán, illetve kérném a fórumtársakat, hogy osszák meg véleményüket a fent említett két írásról...

A két írás (egyikük Heidel Dan, másikuk Cirifischio tolmácsolásában):

http://heideldan.blogspot.hu/search/lab … 1gk%C3%A9p

http://koszilank.blogspot.hu/p/cirifischio-irasai.html

p.s.: egyik cikk szerzőjével sincs semmiféle kapcsolatom, nem reklám, hanem véleménykérés okán írtam eme bejegyzést, kéretik ekként is kezelni  smile

Mivel nem vagyok az az alkat, aki pszeudo-metafizikai kérdéseken való elmélkedéssel vértezné föl magát írás előtt, a konkrét cikkre vonatkozólag nem nyilatkozhatok; de Heidel Dannal a kapcsolatom barátinak és aránylag rendszeresnek mondható.

Raoul Renier

Mindkettő elég alapos, terjedelmes írás, alkalmas elméleti alapnak, de ennél sokkal egyszerűbb és rövidebb formában férhet bele bármilyen RPG kiegészítőbe/alapkönyvbe.
Számomra például nagyon jó volt a Kardok a ködben kötetből Néma Ákos: Kardok a ködben c. novellájának pár mondata, képszerűen lefestette az elemek kölcsönhatását, úgy gondolom ennél lényegesen többet áldozni a témára nem biztos, hogy működik RPG szinten. Vegyük például a Grimoire-t, mennyi ideig tart összerakni egy varázslatot és mennyi tényező befolyásolja. Attól, hogy valami nagyon precíz, még nem biztos, hogy a gyakorlatban is működik (lásd német vs. orosz harckocsimotorok Tél tábornok érkezése után).
Egyszerűbb lenne egy rövid (erő)sorrendet felállítani, ami nem feltétlenül a manapont-igényt számszerűsíti (bár a kb. 10 mana 1 od megközelítéssel nincs különösebb gondom, orientációnak jó), hanem azt határozza meg, miben tudott/nem tudott többet a másiknál az adott mágiaforma vagy a használója. Remek példa, és szerintem a jövőben is iránymutató az aquir-amund-dzsenn (anyagi-asztrál-mentálsík) vonal, ahol azon a síkon nagyon erős hatásúak az odot koncentráló szavak, míg másutt csődöt mondhatnak. Az is remek ötlet volt, hogy az aquirokat és egyéb ősfajokat a szervezetük/torokszerkezetük teszi képessé az ősmágia használatára, és azért erősebbek, mert az ősforrásból merítenek, és csak formát kell adniuk a szavaikkal a hatásnak.
A többi mágiaforma ennél (szerintem) azért gyengébb, mert a többieknek finomabb manaszűrőik vannak, kisebb a tárolókapacitásuk, és a kiömlőnyílásuk is (ha mindenáron vízzel szemléltetjük).
A crantai mágia egyes aspektusaiban valószínűleg azért volt erős(ebb) a hetedkori mágiához képest, mert több síkra kiterjedt, és a mana tárolása sem mindig az adott személyben történt, hanem pl. kőkörök gyűjtötték az energiát és keveredtek szakrálmágikus elemekkel.
A kyrek mágiájának erősségét én a pszichéjük másfajta berendezésével magyaráznám, ami anatómiailag nem megfogható, de az RPG-ben és az irodalomban is tényként van kezelve. Ez teszi lehetővé, hogy könnyebben tanulnak, több hatalmat tudnak tárolni, sőt a hallószerveik és a hangszálaik is finomabbak, ennél fogva formába is könnyebben öntik a tárolt energiát.
A (tipikusnak tekinthető) hetedkori ember fajú varázshasználó ezzel szemben korlátozott lehetőségekkel indul. Intelligenciája korlátosabb, élettartama (ami szintén a tudás egyik fokmérője lehet) rövidebb, hangképző szervei durvák, így további mankókra szorul: varázsláskor a kiömlőnyílást ki kell tágítani taglejtésekkel és (esetleg hosszabb) szöveggel, mint a fentieknek.
Utóbbi tétel azt is magyarázná, a varázslók miért tudnak levegőbe írt rúnákkal beszéd nélkül egyáltalán varázsolni, és miért tart tovább.
Ugyanígy, mivel az ősfajoknak csak beszélniük kell, nekik nincs feltétlenül szükségük rúnákra ahhoz, hogy varázstárgyat készítsenek, elég, ha "beszélnek" a tárgyhoz miközben készül.
Ezek nem számszerűsíthető jellemzők, így nem kell Alyr Arkhonnak mindjárt 125. TSZ-űnek lennie ahhoz, hogy labdába rúghasson az RPG-ben, elég hozzá a hosszabb élettartam, és az, hogy könnyebben varázsol (vélhetően), mint ember fajú (vagy akár fiatalabb kyr vérű) társai (élesebb hallás, finomabb kézmozdulatok, több tapasztalat).

Utoljára lightningrider szerkesztette (2012.08.27. 14:23:06)

"Amdiss eudo sinawarthen." Áldozat lészen diadalmunk.

"If you steal from one person, that's plagiarism… If you steal from a lot of people, that's research."  George R.R. Martin

Üdv!

Annyit szeretnék kérdezni, hogy mikorra várható az új M* szabályrendszer?

Kilhalm; erről véletlenül olvastam itt; a M' 20. születésnapjára volt ígéret akkoron. Közeleg. Tudod, hogy megy ez...

Egyébként én speciel a d20-as rendszerrel alapjában véve nagyon ki vagyok békülve...

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

Szép napot!

@AThompson, dragondark: az új M* szabálykönyv világleírásában a godoni kultúrkör, a G3-ban pedig az Iséker nevű gdon mágus kapcsán kapcsán lesz a dologról pár bővített mondat, ami inkább árnyalja, mint átrajzolja a már ismert képet.

András fenti mondata némi reménnyel tölt el - tényleg jó lenne már végre egy hivatalos, kanonizált, átgondolt, az eddig felgyülemlett nem kevés tapasztalatot ügyesen és ötletesen felhasználó új szabálykönyv. A magam részéről szurkolok a születése körül bábáskodóknak...

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

Ahogy elnézem igen rég tettek fel itt kérdést. Valamint ahogyan hallottam hamarosan kiadásra kerül az új alapkönyv is. -Mondjuk nekem a mostanival sincs semmi bajom, egy apró házi változtatással az eddigi legjobb kiadás, de ez most itt nem is számít.- Azért fel teszem a kérdéseim. Remélem tudtok rá válaszolni.

Mint mesélő Ynev két pontja közötti távolságra szánt időn hosszan szoktam merengeni.

1. Az új kiadású alapkönyvhöz fog olyan térkép tartozni amin a távolságok könnyen és pontosan leolvashatók?
2. Ynev mérete minden eddigi kiadású alapkönyvben igen magas számmal lett meghatározva. A kiadáshoz tartozó térkép menyire fog igazodik ehez a számhoz?

Ezek szerint lehet már csak az új alapkönyv megvásárlásával kapom meg a kérdésemre a választ.

Így jár aki későn érkezik egy fórumra.