Téma: Egyistenhitek

Egyistenhitek

"Itt vagyok, mint egy százszor elhajított kő."

Hozzászólás: Egyistenhitek

Üdv Néktek!

Lenne egy biztosan elégszer feltett kérdésem. Nos engem a Kosfejűről érdekelne minden információ: Hogyan jutott oda ahol most van? Az angyalok? A félistenei? A Káosz-Angyalai? Verrion H'Anthall?Amit a Summariumban olvastam elég sovány./talán én vagyok ennyire telhetetlen/ Előre is elnézést a kezdő kérdésemért.

Tisztelettel: Seymalas

Szia!

Abszolúte nem vagyok illetékes, de az én véleményemet éppen idepöttyinthetem, hátha közelebb visz a célhoz.
Ranagol felemelkedésének titka szerintem abban keresendő, hogy Ynev egyik leginkább védett szegletében, a kráni medencében sikerült gyökeret vernie. Gyakorlatilag minden rontó befolyástól védve volt, amíg bontogatta szárnyait - a félisteni fattyainak segítségével. Utóbbi is dobott a terjedésén, gondolom.
A másik fontos dolog, ami segítette a terjedését, hogy nem igyekezett minden áron kiirtani a riválisait. Azt a módszert választotta, mint az angolszász vidékek hittérítői: az ősi hiedelmeket beépítette a saját kultuszába. Persze, a M.A.G.U.S. esetében ez kicsit komplikáltabb, de az alap ugyan úgy néz ki. A meggyengített isten és hívei megmaradhatnak, ha feljebbvalójukként ismerik el a Kosfejes Urat. Az ilyen, és ehhez hasonló entitásokból születtek meg a Káosz-Angyalok. Bármiféle lények voltak egykoron, mára mind Ranagol kultuszának tartópillérei. Így fogja össze a hit Krán ezernyi hercegségét.
Ezenkívül Ranagolról, a Jóslatról, az Egyről és a Nagyokról kimerítő értekezést találsz a "Teremtés titkos története" menüpontban. Jómagam még nem néztem, de ha ugyanaz, mint ami anno a Geoframia-ban megjelent, akkor célon leszel. smile

A Változás Törvénye is egy érdekes dolog. Mert, az valami olyasféle, hogy ha megölöd a rangban feletted állót, elfoglalhatod a helyét. ez, bár látszólag öncélú és ostoba, szavatolja a birodalom fennállását. Krán nem terjeszkedik, mert akkor valamelyik erősség meggyengülne (kvázi a fél haderejét kivonná), így lehetőséget kapnának az ellenlábasai, akik az ő földjeire, hatalmára áhítoznak. Így biztosítva van az, hogy a Birodalom erős, és stabil legyen - no és persze, hogy mindenki az állandóságra törekedjen a saját érdekében. Háborúk persze mindezek ellenére is vannak, de akkor valaki veszít, elbukik, és más még feljebb emelkedik... Így történhetett meg, hogy immár a Tizánhármak közt sem mindenki Ranagol véréből való. Voltak, akik végleg elbuktak, s helyükbe léptek legyőzőik, akiket a többiek is estvérükként ismernek el. (Most hirtelen a Sakkarheddon név ugrik be, de ez nem tuti, nincs előttem a könyv.)

Verrion nem igazán Káosz-angyal, de egyesek annak tekintik (később Orwellát magát is az angyalok közé sorolták). A Summarium elég kimerítő értekezést nyújt róla, de ha engem kérdezel: ő egy művi gólem, egy ikon. Hogy valójában ki áll mögötte, döntse el mindenki, én egy eszközt látok, akivel/amivel a kráni elfek népét Ranagol szolgálatába állították. Hogy a szerepet valóban egy félisteni lény, esetleg egy rejtőző aquir (obszidiánelf?), a Tizenhármak, vagy maga Ranagol játssza, nem lehet tudni. Mert hatalma van, az bizonyos...

Remélem, szolgáltam valami hasznos infóval. smile
Tisztelettel: Glendower

Wyrd bið ful ãræd.

Heló!
Teljesen újoncként kérdezem, hogy a Változás Törvénye alapján akkor akár az is elképzelhető, hogy maga Ranagol sem az, aki eredetileg?
Üdv.

Utoljára One szerkesztette (2010.11.10. 13:37:51)

@One: Na, ez azért már tényleg merész feltételezés. Ne feledd, hogy Ranagol szakrális hatalma vitathatatlanul jelen van, lényege ősibb minden ismert teremtménynél (lásd még a Geofrámiát). Ráadásul, ha például te kiütnél a helyéből egy istent, nem sokat érnél vele, mivel a hívei még mindig az előző úrban hisznek, és nem benned. Ez persze csak elvben ilyen egyszerű hatalomátvétel.
A Változás Törvénye szerint átveheted a feletted álló helyét, de ezt ne úgy képzeld, hogy mindenki az ő nevén fog szólítani. Az életét nem kapod meg, legfeljebb a jogait. Ha le akarnánk egyszerűsíteni, a törvény első sora így hangzik: "Az erősebb kutya ****ik." smile Az erős megmarad, a gyenge kihullik. Ha gyenge vagy, nem volt jogod úrnak nevezni magad, senki sem sajnál. Gorvikban is ezt csinálják, csak ott Árnyékháborúnak hívják, és másak az eszközök.

A Változás Törvényéhez tartozik még a haláladó is. Ez egy időszakos tartományi adó, amelynek keretében meghatározott számú lakost oltárra küldenek, és feláldoznak a Kosfejesnek. Az áldozatok személyéről sorsolással döntenek. Mi van, ha téged húznak? Két dolog történhet:
1. Feláldoznak, és a kutya sem kérdezi, honnan jöttél, ki voltál.
2. Eltöröd valaki kezét-lábát, és magad helyett felkínálod. ez bizonyítja, hogy erős vagy, kiemelkedett. Ez esetben élhetsz.
Ebből következik, hogy mindenki igyekszik magasra törni, és egyben óvni a helyét a rendszerben. Mert ha az alattad levőt kisorsolják, könnyen lehet, hogy téged próbál meg halálba küldeni maga helyett. Ez pedig azt jelentheti, hogy gyenge vagy...

Azt hiszem, ezzel a Változás Törvényét is kellően sikerült szemléltetni. Krán eléggé morbid hely, nehéz elkapni a törvényei logikáját, de tagadhatatlanul ott vannak.
Kérdezz bátran, ha tudok, válaszolok, ha hülyeséget beszélek, az illetékesek kijavítanak. Így megy ez, így tanulunk. smile

Utoljára Glendower szerkesztette (2010.11.10. 14:49:06)

Wyrd bið ful ãræd.

Köszönöm szépen a választ!
Meggyőztél egyébként!:) Viszont ami annyira nem tiszta elöttem, az az általad is említett haláladó. Ki sorsolja ki? Van rá gondolom külön ember, de ennyire pontosan nyilván vannak tartva a lakosok? Rendes népszámlálás kéne hozzá, nevekkel, adatokkal stb. Vagy valamilyen teljesen más rendszerben történik ez? Mert az még talán megoldható lenne, hogy a városokban nyilvántartásba vannak véve az emberek, de egy pusztai nomád akkor alapból "megússza" a haláladót? Lehet hogy már picit túlspilázom a dolgot, akkor elnézést! smile

Utoljára One szerkesztette (2010.11.10. 19:30:25)

Az éves haláladót a tartományi consular sorsolja, aki elvileg nyilvántart minden alattvalót. Legalábbis így emlékszem. Na persze, aki egyéb adót sem fizet, mert nem tudják rajta behajtani, az a a haláladó alól is mentesül.

One írta:

Köszönöm szépen a választ!
Meggyőztél egyébként!:) Viszont ami annyira nem tiszta elöttem, az az általad is említett haláladó. Ki sorsolja ki? Van rá gondolom külön ember, de ennyire pontosan nyilván vannak tartva a lakosok? Rendes népszámlálás kéne hozzá, nevekkel, adatokkal stb. Vagy valamilyen teljesen más rendszerben történik ez? Mert az még talán megoldható lenne, hogy a városokban nyilvántartásba vannak véve az emberek, de egy pusztai nomád akkor alapból "megússza" a haláladót? Lehet hogy már picit túlspilázom a dolgot, akkor elnézést! smile

Ezt én kb. így képzelem el egy "adószedő" (legyen az egyszerűség kedvéért Ranagol-pap is) szemszögéből:
"Ismét eljött a halál napja, az égi hatalom vért kíván. Ma embereimmel látványosan körbelovagolok a városon. Mind az összes csőcselék gyáván fogja lesütni a szemét, vagy elbújik egy lyukba. Átkozott férgek, de meg is kapják a büntetést, sosem viszik semmire a világban. Akit én keresek az az, akiben meg van a bátorság, hogy a szemembe nézzen. Természetesen ezért rögtön halál jár. Ha nincs elég hatalma, mégis mit képzel, hogy rám tekint, fájdalmas kínhalál lesz a része. Ha viszont ki tudja játszani az embereimet, és életben marad, az annak a bizonysága, hogy erősebb, mint gondoltam: innentől figyelnem kell rá."

@Sötét Ezredes: Szívemből szóltál, újfent. smile
@mr nemo: "Aki mást sem fizet, haláladó alól is mentesül." El sem hiszed, milyen találó dolgot írtál. Ha ugyanis valaki elég hatalmas ahhoz (avagy szerencsés?), hogy figyelmen kívül hagyja a felhívást/ kinyírja a consular adószedőjét, az már nem akárki. Ilyenkor vagy kimennek, oszt megnevelik, vagy azt mondják, amit az Ezredes írt:
"...innentől figyelnem kell rá.".

@One: a pusztai nomádok a gyepűkön élnek, az a vidék kráni száműzöttekből, meg felkapaszkodni vágyó külhoniak földje. Hatalmas a káosz, sok a háború, egész évben haláladó van. Ha esetleg mégis előjön egy khatif a Fekete határ túloldaláról, és behajtaná az adót, a helyi hatalmasságok többsége térdre borulna előtte, hogy ő maga hajthassa azt be a népén. Akár van nyilvántartás, akár nincs. Ha ugyanis haláladó van, már felfigyeltek rá az igazi urak. Az oltáron meg a kuttttya sem kérdezi, ki vagy te. Csak ez és ez a tartomány megadta a kellő véráldozatot. Pont. smile
Elnézést meg nem kell kérned, a kérdezésért soha. smile Ezért van a fórum. Ha felvetsz egy témát, az nekünk is jó. smile

Wyrd bið ful ãræd.

Én is így gondoltam, aki elég erős az megteheti.

A kráni adószedőkről anno sokat beszélgettünk és végül arra jutottunk, hogy valószínűleg a Birodalmi Adószedő az egyik legerősebb kaszt. smile

"Ezenkívül Ranagolról, a Jóslatról, az Egyről és a Nagyokról kimerítő értekezést találsz a "Teremtés titkos története" menüpontban."

Ezt hol találom Glendower????? Keresem de nem látom sehol???!!!

smile Linkelem: http://www.ynev.hu/cikk/a_teremtes_titkos_tortenete/

Azóta átolvastam a könyvben is, és azt hiszem, csalódni fogsz, nem nagyon nevesítik a Kosfejűt, de talán nem lövök le nagy poént, ha elárulom, hogy Ranagolnak igencsak sok köze van a leírásban szereplő entitások valamelyikéhez... smile

Wyrd bið ful ãræd.

Üdv Hölgyek, Urak!

Jó is ez a Ranagolizmus! Engem is megfogott régen. Csak aztán rájöttem, hogy a "mindenki számára átfogó világképet ad" duma jól hangzik ugyan, viszont kamu, mint ahogy Ranagol ismert törvényei is mind hatalmas baromságok. Persze csak a földi életben. Yneven továbbra is Ranagol a király, merthát az egy másik világ...
Csöcs,
vg

"Életében egy a cél, utód legyen amíg él.
Fészke villám, álma vér, mindig rabol sosem kér."

@a mongúz: Örülök, hogy ráébredtél a lényegre; Ynev nem a valóság.

Wyrd bið ful ãræd.

big_smile

@a mongúz: akkor ezt megbeszéltük, nemde?  big_smile

Wyrd bið ful ãræd.

Egyébként honnan emlékszem valami olyasmire, hogy Ranagol valójában egy, a dzsinek síkján apoteózison átesett dzsenn, a három dzsad isten cimborája? Vagy ezt csak álmodtam volna?
Mondjuk szerintem elég hangulatos lenne az a változat is.

Utoljára a mongúz szerkesztette (2010.12.15. 11:35:47)

A Geofrámiában - ha jól tudom - említettek meg egy olyat, hogy volt dzsenn isten (feltehetőleg).

etheleazostor írta:

A Geofrámiában - ha jól tudom - említettek meg egy olyat, hogy volt dzsenn isten (feltehetőleg).

Akor viszont elég érdekes a helyzet, mivel GA többször is hangoztatta, hogy a Geofrámia kanonikus, ami így ellentmond pl az ezen a honlapon található történetnek a kilencekről és az egyről.

Igazából nem mond ellent... Valószínű, hogy az Egy szilánkja - valszleg a későbbi Ranagol - a dzsenneknél is bepróbálkozott, csak elküldték hidegebb éghajlatra. Ezután "mehetett" Kránba. Egyébként a kultúrkörtől korántsem idegen a filozófia, bizonyíték erre a - gorviki, tehát közvetett hatásra létrejött - Khayama szekta, mely Ynev jelenében is létezik, bár a 2. manifesztációs háború után a Hradzs valószínűleg tesz ellenlépéseket.

"Amdiss eudo sinawarthen." Áldozat lészen diadalmunk.

"If you steal from one person, that's plagiarism… If you steal from a lot of people, that's research."  George R.R. Martin

lightningrider írta:

Igazából nem mond ellent... Valószínű, hogy az Egy szilánkja - valszleg a későbbi Ranagol - a dzsenneknél is bepróbálkozott, csak elküldték hidegebb éghajlatra. Ezután "mehetett" Kránba. Egyébként a kultúrkörtől korántsem idegen a filozófia, bizonyíték erre a - gorviki, tehát közvetett hatásra létrejött - Khayama szekta, mely Ynev jelenében is létezik, bár a 2. manifesztációs háború után a Hradzs valószínűleg tesz ellenlépéseket.

Nomármost a történet, amire én emlékszem, arról szól, hogy a dzsennek négy arcot küldtek a dzsinek síkjára tanulni, hogy később segíthessék a népüket. Azok istenek lettek, de az egyik elárulta a dzsenneket, és lelépett. Na ő lenne Ranagol. Tehát az említett történettel sehogy sem jön össze.
Üdv,
vg

@etheleazostor, a mongúz: én nem csak hogy nem emlékszem, rákereséssel sem találtam ilyesmit Ranagolról a Geoframiában. Ha netán mégis megjelent, éppúgy vélelem kategóriás, mint az, hogy Mózes és Jézus Allah prófétái. A papír türelmes - még Yneven is.
Az itt olvasható teremtéstörténet valamivel szikárabb változata viszont már a Geoframiában is szerepel, sőt, a Summarium is tartalmaz rá vonatkozó utalásokat.

Utoljára Gáspár András szerkesztette (2010.12.22. 21:05:17)

Emlékeim szerint a Summarium Kránról szóló részében van rá utalás, amikor (ha jól sejtem) Renier mester arról értekezik, hogy Ranagolnak nem ez az első felbukkanása Yneven, a dzsennek feljegyzései utalnak egy tiltott hatalomra, akit azonban lényege megismerése óta elutasítanak.

"Amdiss eudo sinawarthen." Áldozat lészen diadalmunk.

"If you steal from one person, that's plagiarism… If you steal from a lot of people, that's research."  George R.R. Martin

Elnézést kérek a pontatlanságomért, a sok olvasás után az ember már összekeveri az olvasottak helyeit. Igaza van lightningridernek, ugyanis a Summariumban, mégpedig a 392-ik oldalon az első bekezdés közepe táján vagyon ez írva. Idézem: "Bizonyos jelek arra mutatnak, hogy kultusza a dzsenn kultúrából eredeztethető."
Nemcsak az idézet, hanem a szövegkörnyezet azt sejteti, hogy Ranagol egykor dzsenn istenség lehetett, de a leírás számomra "bizonytalannak" tűnik, nem tényszerű a leírás, tehát semmi sem biztos alapon, lehet. smile

Csak aztán rájöttem, hogy a "mindenki számára átfogó világképet ad" duma jól hangzik ugyan, viszont kamu, mint ahogy Ranagol ismert törvényei is mind hatalmas baromságok. Persze csak a földi életben. Yneven továbbra is Ranagol a király, merthát az egy másik világ...???

GuL