Hozzászólás: Ynev világa

Gáspár András: Lehet ,hogy van abban valami amit mondasz, mivel semmilyen választ nem kaptam semmilyen formában az egyetlen feltett kérdésemre, így megpróbálom hátha az általad felvetett megoldás eredményhez vezet.

Lenne valaki oly kedves felvilágosítani a M* világának jövőbeni történés tervezete ügyében (nagy vonalakban teljes mértékben kielégítő lenne)?

Nagy szépen megköszönném ha érdemi információhoz juthatnék azok által akik ezen tudás birtokában vannak.

Válaszotok előre is kösznöm!

@Grim: nos, a legutóbbi hozzászólások alapján azt kell mondanom, jelenleg érdemi Nyolcadkor koncepció nincs lefektetve, csak tervek és ötletek kavarognak az alkotógárda szürkeállományában. Elindultak az úton, és haladnak a cél felé. hamarosan kiderülnek a dolgok.

Wyrd bið ful ãræd.

@Grim:
Attól még, hogy lesz leírás a későbbi korokról, nem muszáj abban a világban játszani, ugyanúgy maradhatsz a hetedkorban.

Tudom, ez a mondat "jól megmondósra" sikerült, úgyhogy írok mást is:
Irreális szerintem mindig a hivatalos hangra várni, hogy a legutolsó részletig megmagyarázzák a dolgokat, mert az ő kapacitásuk is véges.
Szerintem a KM-ek nyugodtan alkothatnak világelemeket, ha odafigyelnek arra, hogy összhangban legyenek a könyvekben leírtakkal.

Ha pedig valami valószínűtlenség vagy ellentmondás van a leírtakban, akkor sem kell mindenképp bosszankodva kongatni a vészharangokat, mert van, hogy egy ötletes magyarázattal meg lehet oldani az egészet.

Mondok is egy példát:
Egyszer egyik haverom mondta, hogy elég fura, hogy a Dúlás után a semmiből 4 év alatt nagyobb várost (Új-Pyarron) építettek fel a háborús menekültek, mint amekkora a több, mint három és félezer éves Ó-Pyarron volt.
Erre azt találtam ki, hogy kaput nyitottak egy olyan síkra, amely tele van arannyal, és onnan lett rá meg a fedezet. Pár évtizeddel korábban fedezték fel az arany síkját, de eltemették a tudást, mert ha kitudódna, az káoszt szülne egész Yneven. Viszont amikor a pyar hit központjának "életben" maradása volt a tét, elővették, és megszerezték onnan a város építéséhez szükséges aranymennyiséget. A síkkapu megnyitásának módját azóta is féltve őrzik.
Ez szerintem, bár nem kanonikus, egy elég jó, meg nagyjából valóságszagú magyarázat is, így én alkalmazom.
Sőt, egy életútkalandot is írtam rá.

Utoljára Sötét Ezredes szerkesztette (2010.11.24. 09:43:26)

Hali!

Sötét Ezredes írta:

@Grim:
Mondok is egy példát:
Egyszer egyik haverom mondta, hogy elég fura, hogy a Dúlás után a semmiből 4 év alatt nagyobb várost (Új-Pyarron) építettek fel a háborús menekültek, mint amekkora a több, mint három és félezer éves Ó-Pyarron volt.
Erre azt találtam ki, hogy kaput nyitottak egy olyan síkra, amely tele van arannyal, és onnan lett rá meg a fedezet.

Khmm... Szerintem ez nem volt túl jó megoldás.

Alapvetően volt egy nagyobb tétel menekült (munkáskéz), az érintetlen Fehér Páholy/Lar-Dor, de még papokban sem volt hiány.

Úgyhogy kinéztek egy helyet és megszervezték a munkát illetve az ellátást és ehhez sem kellett túl sok pénz, elég volt amúgy "magadnak építed elvtárs" jelleggel összerántani a népet.

Ráadásul egész Ynevről jöttek az önkéntesek (harcolni is) és az adományok.

Adios
KLM

Utoljára KLM szerkesztette (2010.11.24. 11:04:37)

Ízlések és pofonok. Én ugyan földhözragadtabb vagyok, de mindenki más magyarázatot ad a saját Ynevén történt eseményekre.

Wyrd bið ful ãræd.

KLM írta:

Hali!
Khmm... Szerintem ez nem volt túl jó megoldás.

Alapvetően volt egy nagyobb tétel menekült (munkáskéz), az érintetlen Fehér Páholy/Lar-Dor, de még papokban sem volt hiány.

Úgyhogy kinéztek egy helyet és megszervezték a munkát illetve az ellátást és ehhez sem kellett túl sok pénz, elég volt amúgy "magadnak építed elvtárs" jelleggel összerántani a népet.

Ráadásul egész Ynevről jöttek az önkéntesek (harcolni is) és az adományok.

Adios
KLM

Persze, simán építhettek egy várost, no de nem rögtön a világ egyik legnagyobbikát, az épületek ráadásul egységes stílusban, szigorú felügyelet mellett, ritka (igaz, helyi) alapanyagokból.

Persze, elismerem, hogy elég légből kapott ötlet, de nem emiatt írtam, hanem csak szemléltetésként.

Szóval az előző hozzászólásom lényege az, hogy (Glendower szavaival élve) mindenkinek lehet egy saját Yneve, azaz bővítheti a világot saját anyaggal (akár történelmi elemekkel is), és nem baj, ha nem csupán a hivatalos anyagokra támaszkodik.
Persze figyelni kell, hogy ne rontsa el a világ hangulatát, és ne keveredjen éles ellentmondásba a könyvekkel.

@Sötét Ezredes: kreativitása miatt az általad használt megoldás nekem akkor is rokonszenves, ha az ynevi gazdaság *nálam* nem kizárólagosan aranyalapú, a részleteket tekintve pedig KLM-mel értek egyet.

De van itt még valami.

Fellapoztam a nagy zöldet, ami "most"-ként a P. sz. 3690-et határozza meg, és erős a gyanúm, hogy a Nyúl Új-Pyarronról szóló szövegében ténylegesen szereplő "négy év" sima elírás - vélhetőleg tizennégy (3676+14=3690) akart lenni. Tudom, a Bibliában sem javították soha a tevét hajókötélre, de ha így számolsz, és hozzáveszed, hogy "még mindig épül", merkantilista szemszögből sem hat annyira valószínűtlennek a dolog.

Gáspár András írta:

Fellapoztam a nagy zöldet, ami "most"-ként a P. sz. 3690-et határozza meg, és erős a gyanúm, hogy a Nyúl Új-Pyarronról szóló szövegében ténylegesen szereplő "négy év" sima elírás - vélhetőleg tizennégy (3676+14=3690) akart lenni. Tudom, a Bibliában sem javították soha a tevét hajókötélre, de ha így számolsz, és hozzáveszed, hogy "még mindig épül", merkantilista szemszögből sem hat annyira valószínűtlennek a dolog.

Viszont írja, hogy volt egy másfél (illetve akkor inkább úgy tűnik, egy) évtizedes előkészítő munka. De nekem még a 14 év is kevésnek tűnik a három és félezerrel összehasonlítva arra, hogy túlszárnyalják az óvárost, még ha, ahogy KLM írta, a feltételek meg is voltak.

Esetleg jó érv lehet, hogy a hit központjának megmentésére Haonwelltől Yllinorig tömegével érkeztek adományok és munkás kezek, de szerintem korántsem minden pyar hitű főúr hajlandó többszáz mérföldre önként segítséget küldeni, csak azért, mert új város kell a pyarroni nemeseknek. Efféle fegyelmezett vallásos szorgalmat én az yneviek közül csak Ranil híveiről tudok elképzelni.
Úgy gondoltam, hogy így nem marad más motiváló erő, mint a pénz, mert még a shadoni bányász is meggondolja, hogy áttelepüljön, ha havonta aranyakban fizetik a munkáját, és nem ötödannyiból kell kuporognia a szülőfalujában.
És hogy honnan volt a pyarroniaknak annyi pénze, hogy még az egyszerű bányászoknak is a szokásoshoz képest többszörös bért fizessenek? - Erre találtam ki a síkkapus történetet.

Hali!

Sötét Ezredes írta:

Esetleg jó érv lehet, hogy a hit központjának megmentésére Haonwelltől Yllinorig tömegével érkeztek adományok és munkás kezek, de szerintem korántsem minden pyar hitű főúr hajlandó többszáz mérföldre önként segítséget küldeni, csak azért, mert új város kell a pyarroni nemeseknek. Efféle fegyelmezett vallásos szorgalmat én az yneviek közül csak Ranil híveiről tudok elképzelni.
Úgy gondoltam, hogy így nem marad más motiváló erő, mint a pénz, (...)
És hogy honnan volt a pyarroniaknak annyi pénze, hogy még az egyszerű bányászoknak is a szokásoshoz képest többszörös bért fizessenek? - Erre találtam ki a síkkapus történetet.

Izé, nézd meg, a mai ateista világunkban mennyiket adakoznak...
...és aztán gondold át, hogy a bizonyítottan létező istenek  esetében ez hogyan módosulna.

Másrészt meg a PÁSZ vagy 3000 évig "harácsolt" - vagyis egyrészt elegendő nemesfémtartaléka lehetett (aminek nagy részét ki is menthették), másrészt simán adnának neki hitelt, ha kérne.

Harmadrészt meg... Minek jönne oda az egyszerű shadoni bányász? Ismét: Lar-Dor nagyrészt érintetlen maradt, szóval ha épp az kell, hogy mágia húzza fel a vizet a kútból és fejtse ki a követ, mint a régi szép godoni időkben, akkor az lesz.

Adios
KLM

@Sötét Ezredes: a pyarroni társadalmat megosztó erővonalak nem a birtokhatárok mentén húzódnak, hanem a helyi teokrácia és magiokrácia között. Utóbbi politikai szempontból győztesen került ki a Dúlásból - Új-Pyarron (egyebek mellett) ennek a diadalnak az ideológiai kirakata is.
Tizenöt év amúgy elég nagy idő: Nürnberg porrá bombázott óvárosának újjáépítéséhez is elég volt, élő istenek és mágia nélkül.

Shadoni bányászok: a shadoni rendiség jellege akkor is kizárná a munkaerővándorlásnak ezt a formáját, ha a közös (gdon) tőről fakadó kultúrákat nem választaná el a hit békeidőben meglehetősen mély szakadéka.

Sötét Ezredes írta:

Viszont írja, hogy volt egy másfél (illetve akkor inkább úgy tűnik, egy) évtizedes előkészítő munka. De nekem még a 14 év is kevésnek tűnik a három és félezerrel összehasonlítva arra, hogy túlszárnyalják az óvárost, még ha, ahogy KLM írta, a feltételek meg is voltak.

Új-Pyarron építését én ahhoz hasonlítanám, mintha a teljes Vatikánt tűzvész pusztítaná el. Szerintem Keresztények százezrei-milliói indulnának útnak, hogy akár csak egy téglát is az új falakba építsenek, nem beszélve az adományokról.
(Szándékosan írtam Keresztényt. Mert szerintem ebben az esetben biztos megmozdulnának a katolikusok, a protestánsok és az ortodoxok is, függetlenül attól, hogy a Vatikán a Pápaság jelképe-e, vagy sem.)

Szerintem Új-Pyarron építésénél szintén százezrek (építészek, mágiahasználók, bányászok, favágók egyszerű munkások, stb) mozdultak meg, hogy újjáépítsék a várost. A hithű nemesek és pénzemberek pedig mélyen a zsebükbe nyúltak. Ekkor ugyanis északon nem dúlt nagyobb háború (XIV. ZH 3692-ben kezdődik) és a nemes családoknak sem kellett hadászatra költeniük.
Ezek alapján azt kell mondanom, hogy a tizennégy év talán még sok is.

Utoljára Mirage szerkesztette (2010.11.26. 11:36:04)

Hali!

Még egy dolgot említenék: valahol Pyarron az emberi nem nagyságát hivatott szimbolizálni, mind IRL, mind Yneven.

Innentől valahogy szimpatikusabb, hogy az emberiség különösebb rejtett nemesfémtartalékok nélkül megmozdul és "odateszi magát".

Kicsit olyan érzésem van, mint amikor az egyiptomi piramisok esetén Atlantiszt vagy az ufókat emlegetik, mint építőket és az egyiptomi régészprof (aki konkrétan kiásta az építőmunkások városát ill. a bér- és ellátási dokumentumokat) meg van sértődve - teszem hozzá joggal.

Szerintem :gumicsirke:

Adios
KLM

KLM írta:

Még egy dolgot említenék: valahol Pyarron az emberi nem
nagyságát hivatott szimbolizálni, mind IRL, mind Yneven.

Innentől valahogy szimpatikusabb, hogy az emberiség
különösebb rejtett nemesfémtartalékok nélkül megmozdul
és "odateszi magát".

100%-ban egyetértek veled.
Azért az szerintem vitathatatlan, hogy például aranyfüsttel díszített fríz készítése alapanyag nélkül igencsak nehézkes. smile
De én is azt gondolom, hogy itt a hit - akár szó szerinti - építő erejéről kell inkább beszélnünk.

Utoljára Mirage szerkesztette (2010.11.26. 15:15:06)

Hali!

Ez a gyors tempójú újáépítés nekem is nehezen fogadható be, de úgy érzem, magát a Dúlást másképpen képzeljük el (javítsatok ki ha tévedek).
Nekem a leírásokból úgy jött le, hogy Krán céja, ha épp nem is szisztematikusan lerombolni akarta az államszövetség összes bástyáját, de a fejlődésben jelentősen megakasztani szándékozott. A földeket nomád és ork csapatok prédálták, kiirtották az útjukba kerülő falvakat, elpusztították a termést, elhajtották/felfalták/leölték az állatokat, kvázi tatárjárás jelleggel. Eközben a fő erők odavertek Pyarronnak, magát a várost lerombolták, nyilván élőerőben is hatalmas veszteségek (úgy képzelem, a lerohant területek lakói közül is sokan itt húzták meg magukat), bár itt el tudom képzelni hogy a térkapukon keresztül gyorsan szétrajzottak a menekültek az államszövetség biztonságosabb országaiba, Hat Város, Edorl...
Lényeg: az ország nagy része romokban hever, a lakosság megmaradt részének se fedél a feje felett,se étel az asztalára. Értem én, hogy mágia, meg papok, de nem állhat minden egyes Jóskabácsi mellett egy mágus hogy gyorsabban nőjön a vetés, persze, meggyorsítja a folyamatokat. Nekem úgy tűnik logikusnak, hogy ilyen helyzetben legkisebb gondjuk is nagyobb annál, minthogy csilivili új fővárost építsenek (függetlenül attól, hogy mágia külső segítség stb mellett maga a kivitelezés nem okozna gondot).
Hogyha komoly külső segítséget kaptak külhoni országoktól magának az országnak a felélesztésére (csak erre nem leltem referenciát) akkor az "előkészítő idő" épp elég lehet a talpraállításhoz, csak ezt a vonalat nem érezem kidomborítottnak, inkább úgy jön le hogy a háború után önerőből még arra is futotta hogy Új-Pyarront felhúzzák.
Vagy, azt tudom még elképzelni, hogy Krán célja amolyan példastatuálás volt, odacsapni vasököllel egy jó nagyot (de csak egyet), leomlik a főváros, gömbszentélyestül mindenestül, aztán hazamenni, viszont mellettük ott voltak a segédcsapatok, akik mint említettem felprédálták a vidéket. Ráadásul ha a 13ak azt látják hogy semmit nem értek el (Pyarron feltámadt, a hit és a város virágzik stb.) akkor hamarosan kilátásba helyeznek még egy, előzőnél komolyabb fenyítést.

Üdv:
Sagittarius

Üdv: Sagittarius

Sagittarius írta:

ha a 13ak azt látják hogy semmit nem értek el (Pyarron feltámadt, a hit és a város virágzik stb.) akkor hamarosan kilátásba helyeznek még egy, előzőnél komolyabb fenyítést.

Amennyire tudom, ez "a hit virágzik" azért ennyire nem egyértelmű a Magus jelenében. Egyrészt ott vannak az egyházszakadások és szakadár felekezetek, másrészt ugye a Kegyeltek halottak, harmadrész a Fehér Páholy súlya jelentősen megnőtt, stb. De igen, ha a PÁK megint megpiszkálja az alvó oroszlánt, akkor a dolgok eddigi logikája szerint az ismét lesújt, ezúttal még keményebben. Az ereje megvan hozzá.

Üdv!

Szerintem: Persze biztos sokan elpusztultak a dúlásban, de még náluk is több lehet a menekült. Az ő esetükben elképzelhető az urbanizáció, ha már egyszer mindenüket elvesztették, inkább betelepülnek az új fővárosba.
Arra is van IRL épp elég példa, hogy valamibe azért ölnek nagy anyagi és emberi erőforrásokat, mert lélekemelő vagy épp amortizáló hatása van (ha már szóba került a vh. akkor példának ott van London vagy épp Berlin bombázása; azok sem stratégia okok miatt került a darálóba). Ha Új-Pyarron szimbólum, akkor 14 év alatt éppen fehúzhatták (független attól, hogy a mágia vagy pár munagép-e a combosabb, ha építkezésről van szó).
Betelepülő embereket is bármikor el lehet csábítani némi adóengedménnyel, vagy más kedvező feltétellel (Mo. a tatárjárás után?), úgyhogy még a munkaerő gondja is megoldott. Szerintem nincs ehhez szükség az arany elemi síkjára, és nemesebb is az egész, ha nadrágszíjszorítással sikerült felhúzni az új várost... (és nem a frissen felfedezett városok elemi síkjáról importálták - bocsánat az ironiáért tongue ).

Üdv!

Tudna valaki segíteni?
A HIVATALOS pyarroni és erv órák elnevezését keresném, de nem találom sehol. Netes anyagokban is csak 24 órás változatot találtam, illetve olyan 20 órásat, ami szerintem eléggé sántít.
Ha esetleg valaki meg tudná mondani, hogy hol találom meg (forrás megnevezésével) megköszönném.

Köszönettel:

Mirage.

Üdv' Hivatalos pyarroni van, ervről nem tudok, illetve ismeretes még az aszisz elnevezések.

A pyar órák elnevezése a kyr elnevezések tükörfordításai.

1. a Higany órája
2. az Ólom órája
3. a Cink órája
4. a Vörösréz órája
5. a Bronz órája
6. a Kéklunír órája
7. az Ezüst órája
8. a Mithrill órája
9. a Vöröslunír órája
10. a Vas órája
11. az Abbit órája
12. a Sárgaréz órája
13. az Acél órája
14. az Arany órája
15. a Zöldlunír órája
16. a Fehérarany órája
17. a Cin órája
18. az Ón órája
19. az Óezüst órája
20. a Feketelunír órája

Ezek az elnevezések Abasziszban ismertek, de a Városállamok egy részén is divatosak.

1. Éjközép
2. Fáklyagyújtás
3. Holdak
4. Áldozat
5. Szélkelte
6. Hullámverés
7. Cápák
8. Halak
9. Imádság
10. Felhőjárás
11. Napközép
12. Sirályok
13. Pelikánok
14. Füstölők
15. Léptek
16. Macskák
17. Baglyok
18. Horgonyvetés
19. Ájtatosságok
20. Csillagok

Ha valaki másképp tudja, kérem javítson ki.

Köszönöm Dragondark!

Válaszod után elővettem a Toront - lehet ezzel kellett volna kezdenem  tongue -, amiben majdnem az van, amit írtál.
De ki gondolta, hogy pont ott a választ az Északi Szövetség óráinak elnevezésére? big_smile

Azért köszönöm a fáradozást!

Üdv: Mirage

Hali!

Beleolvastam az Ynev földrajzába:

A Kráni Gyűrű belsejében rövid a nyár és csikorgóan hideg a tél. Nyugatabbra, Yllinor földjén, Pyarron dombjain és a Dorlan medencéjében sokkal enyhébb, a Gályák tengerének mellékén legendásan kellemes az idő;

Izé... Nekem az az érzésem, hogy Yllinor és Pyarron is KELETEBBRE van Krántól.

Adios
KLM

A térkép szerint igen. De ki tudja, hogy nézett ki Ynev, mielőtt megrajzolták. smile

"Amdiss eudo sinawarthen." Áldozat lészen diadalmunk.

"If you steal from one person, that's plagiarism… If you steal from a lot of people, that's research."  George R.R. Martin

@KLM: nyilvánvaló hiba. Javítom.

Hasonló hibába én is beleszaladtam egyszer: KM-ként meséltem egy partinak, akik Syburrban bóklásztak, és végig kelet felé meneteltek, Krán irányába... Röhejes baki volt, de az igazi poén az, hogy ezt valamennyien a maratoni, 34 órás játék befejezése után vettük észre... big_smile
Az élvezeti értéken mindenesetre nem rontott, hál' Istennek.

Wyrd bið ful ãræd.

Gáspár András írta:

@KLM: nyilvánvaló hiba. Javítom.

wink  És egy bő fél órán belül!!!

Adios
KLM

@KLM: a dolog a javítással együtt sem tartott volna sokkal tovább, ha az ynev.hu minden képzeletet felülmúlóan szar motorja/szolgáltatója/supportja ugyanolyan komolyan venné a feladatát, mint én. smile