Téma: Ynev világa

Ynev világa

"Itt vagyok, mint egy százszor elhajított kő."

Hozzászólás: Ynev világa

Megint jövök kránnal de nekem ez a vesszőparipám.:) Szóval kránnal kapcsolatos világleírást hol találok.Mert gondolom nem véletlenül de erről valahogy semmi konkrétum nincsen.Pedig engem a m.a.g.u.s univerzumban ez fogott meg a legjobban .Annyira hogy saját történelmet ideológiát meg mindenféle össze esküvéselméletet gyártottam hozzá:).Ha valaki tud valamit az írja vagy linkelje be.Természetesen nem olyanra gondolok mint pl." én szerintem "vagy valaki házilag fabrikáltam valamit.Hanem mondjuk a szerzőktől valamilyen támpontot tehát nem rajongóit.Előre is kösz.

Pelikán elvtárs,a nemzetközi helyzet egyre fokozódik!

Kránnal kapcsolatos - számottevő, hivatalos - leírások itt jelentek meg (elszórtan nyilván említés esik róla sok más kötetben is):

- Raoul Renier: Pokol
- Dale Avery: A renegát
- Jan van den Boomen: Jó széllel toroni partra
- Ray O'Sullivan: Sötét térítő (?)
- Legendák és Enigmák: Kráni krónikák
- ETK / AK
- Summarium
- Geofrámia

"Itt vagyok, mint egy százszor elhajított kő."

Igen és ezt én mind olvastam és meg is van:).Csak ezek töredékek,foszlányok.Az új garmacorban is lesz gondolom valami a manifesztáció kettőben is.Én egy olyasmire gondolnák mint mondjuk az északi szövetség csak a déli féltekét venné nagyító alá, és mondjuk ebben lenne egy hosszabb részletesebb átfogó írás.Ezzel kapcsolatban ha lenne valami infó vagy csak annyi hogy tervbe van vagy épp nincs.Ez érdekelne.

@Raywanhur: mivel a játékrendszer egyensúlyát borítaná, az irodalmi szekció puskaporát pedig a valódi hatékonyság töredékével füstölné el, jelenleg nem tervezünk ilyesmit.
Az általad említetteken kívül viszont várható egy Kránban játszódó - a téged foglalkoztató kérdések közül jó néhányat megválaszoló - regény is.

@Raywanhur: Itt még találsz pár dolgot.

Rúna I./2. Anat-Akhan
Rúna I./6. Ynev földrajza II.
Rúna I./8. A méregkeverés magasiskolája, a banara
Rúna I./10. Dél-Ynev nyelvei

Rúna II./3. Kasztok Kínpadon: kráni fejvadász

Rúna III./2. Ynev hatalmai

Rúna IV./1. Déli városállamok: kráni régió

A bitófán is csak addig nehéz, amíg hozzá nem szokik az ember.

http://trendgyilkos.blogspot.com/ - A Nagy Tiszántúli Trendgyilkosság

Üdv!
A Krános felsoroláshoz hozzátenném még a
Hideg karok ölelése című novellát, az azonos című novelláskötetben, valamint Raoul Renier neten megtalálható Követjárás című befejezetlen, ám kiváló novelláját. (A Pokol hangulatában íródott)

Sogron nevében!

Az infókat köszönöm.Egyébként ezt akartam kihúzni és Andrásnál jobb ember nem is válaszolhatott volna:)Várós az a regény.Egyébként nyalizni is akarok kicsit.Remélem olvassa ezt Reiner.A két legjobb M.A.G.U.S regény a kráni krónika és a pokol nem kráni közül pedig a garmacor és jó széllel toroni partra.A poklot azt pl egy szuszra olvastam ki.Na mindegy csak jöjjenek tovább a regények.

Bár igazából a másik kettőben is van kráni vonal.:D

Utoljára Raywanhur szerkesztette (2010.08.12. 22:38:03)

Üdv!

A dél-ynevi mechanikai/technomágikus vívmányok, technológiák miben különböznek, az északi/kahrei típusoktól. Mintha valami olyasmi lenne, hogy az északiakban több a mágia, illetve erős gnóm hatás érződik (pl. gépszolga), a déli Giribich és Sobira viszont a kis méret, finom mechanika, és gyilkos hatás a mérvadó (pl. tűvető), ez így helytálló?

Illetve valaki tudna valami alapinfót mondani Giribichről? Nagyjából hol van meg ilyesmik?

Kmicic: giribich-> Giribichi Vértestvériség: A nyolc legnagyobb gorviki fejvadászklán szövetsége.

András ezt írta róla:
"A Giribichi amúgy kiváló finommechanikai műhely, variáció a Svájc (kevés nyersanyag, sok türelem, nagy szaktudás, szép hagyomány) témára. De csak ölni (is) képes játékszereket készít, Kahre pedig (sok egyéb mellett) fegyvereket gyárt. Az előbbi csak korrózióvédelemre és kenésre használja a mágiát, az utóbbi mesziről szaglik a gnóm odtól. Szóval nem pont ugyanaz a kategória. Az egyik Blancpain, a másik Metal Storm. Hogy kinek melyik az értékesebb/hasznosabb, messzemenően egyénfüggő.

Sobirának és a Giribichiknek is Nyúl adta a finommechanikát. Ezek az ő Kahréi... és meg is maradnak úgy, ahogy megálmodta őket."

Utoljára Ferkó szerkesztette (2010.08.15. 14:31:29)

Köszi Ferkó! Így már érthető.

Sziasztok!

Kránnal kapcsolatos kérdésem lenne!
Ha jól emlékszem Krán hatalmáról a Dúlás során szerzett tapasztalatot a hetedkori Ynev és annak is főleg a déli fele. Bár akkor sem a valódiról csak a felszínt.
Egyes Dúlás előtt játszódó művekben is olvasható olyan megjegyzés, káromkodás, jelzők,melyek Kránra vonatkoznak (melyek szerintem zseniálisak). Ha viszonta hetedkori Yneviek nem kerültek kapcsolatba és nem is tudtak Krán miben létéről,hogyan alakultak ki ezek a szólások, szavak. Esetkleg a godoni idők emléklei maradtak fent a Közös nyelvben vagy esetleg mindig is a gonoszt képzelték a hegyen túlra.

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Draquiss írta:

Sziasztok!

Ha jól emlékszem Krán hatalmáról a Dúlás során szerzett tapasztalatot a hetedkori Ynev és annak is főleg a déli fele. Bár akkor sem a valódiról csak a felszínt.
Egyes Dúlás előtt játszódó művekben is olvasható olyan megjegyzés, káromkodás, jelzők,melyek Kránra vonatkoznak (melyek szerintem zseniálisak). Ha viszonta hetedkori Yneviek nem kerültek kapcsolatba és nem is tudtak Krán miben létéről,hogyan alakultak ki ezek a szólások, szavak. Esetkleg a godoni idők emléklei maradtak fent a Közös nyelvben vagy esetleg mindig is a gonoszt képzelték a hegyen túlra.

Nos nem kötözködésképpen, de én eddig még csak a Dúlás utáni (P.sz. 3686 után) művekből emlékszem ilyen "káromkodásokra".
Lásd: ÉL (P.sz. 3692): "Kránba vele!", "A kránköves pokolba."
Sötét zarándok (P.sz. 3710-es évek): " A Tizenhármak retkes seggére!" (Ez a kedvencem smile )

Bár lehet, hogy tévedek.

Bye:
David R. Blake

"… soha nem lenne szabad arra gondolnom, hogy a győzelem képtelenség. Elég csak erre gondolni – és máris vesztettél."
"...A vodka a lélekhez szól. Akkor ha már nagyon, de nagyon fáj."
                                                             /Szergej Lukjanyenko:Éjszakai őrség/

Hali!

Draquiss írta:

Sziasztok!

Khmm... Ez nem teljesen igaz. A Mogorva nem két napig lődörgött Kránban, Krilehor meg másodjára a saját kastélyában nem az unalomba halt bele.

Szóval nem egészen...

Adios
KLM

@Draquiss: Szerintem nincs ellentmondás, Kránnak szerintem sose volt jó híre (lásd pl. Godon, meg amúgy se egy szívélyes birodalom, persze ha valaki olyan nagyágyú mint Chei, vagy Airun az számíthat meghívásra). A Dúlás annyiban változtatott a dolgokon, hogy most még jobban félnek tőle, mert már elfeledték milyen, ha lecsap Krán Ökle, ugyebár a friss élmények...

Üdv' Ha csak abból indulunk ki, hogy volt egy Krán-Godon háború (kb P.sz. V.század és XII.század között), valamint Pyarron (is) Godon "örököse", illetve a godoni menekültek egy része Shadonban telepedett le, de néhányan biztosan eljutottak Pyarronba is, akkor teljesen kizárt, hogy ne tudtak volna Krán hatalmáról, és ne tartottak volna tőle, jóval a Dúlás előtt.   

Persze, ahogy halványodott az események emléke, annál kevésbé, és akkor jött a Dúlás...

Draquiss írta:

Sziasztok!

A válasz szerintem nem feltétlenül a regényekben, kronológiában keresendő. Alapvetően ugye az egyszeri ynevi paraszt nem találkozik soha sem a farkasnál veszedelmesebb lénnyel. Tehát a szófordulatok kialakulása inkább a mítoszokra, és az emberi elmére alapozható szerintem.

Magyarán, te sem jártál a pokolban, sőt, nem is hiszem, hogy ismersz olyat a felmenőid között, aki járt, mégis elhagyja az ajkad alkalomadtán az "eredj a pokolba" kifejezés. Egyrészt tehát a néphagyomány, másrészt a legendák termelik ki ezeket a fordulatokat. Képzeld el, hogy a távoli nyugaton (számodra) végeláthatatlan hegyeket látsz, amelyek (számodra) ismeretlen földeket választanak el tőled. Hogy mit rejtenek a hegyek? A legendák szerint valami gonoszat, valami rosszat, a szelek arrafelé hidegebbek, az elmúlt generációk során senki sem jött vissza azok közül, akik arra mentek.. ect. Ez esetben a gonosznak nem Lucifer a neve, hanem Krán. Szerintem ennyi. Szóval nem kell feltétlenül történeti hitelességet keresni. Persze, a Dúlás már más tészta, az az esemény sokak számára kézzelfogható ábrázolást adott a hegyeken túli világról (hozzáteszem, az egyszeri tanyasiak számára nem Krán jött el, hanem Valami, Valaki aki rossz...) Ez persze szubjektív vélemény, én inkább a Kornya-szemléletű Ynevet kultiválom. smile

Utoljára Glendower szerkesztette (2010.09.22. 17:04:39)

Wyrd bið ful ãræd.

@Glendower: úgy van, ahogy írod; a "krán" a közös nyelvben (ami ugye godoni eredetű) az ördög, a pokol, a betegség és a rontás szinonimájaként használatos. Annyit a hetedkori Ynev majd' minden lakója tud, hogy a Gyűrűhegység sötét/gonosz/csúnya dolgokat rejt, és hogy aki oda merészkedik, nemigen tér vissza.
Az sommás ítélkezésnek ez a formája amúgy teljesen mindennapos az emberi nyelvhasználatban - hazai példáért lásd a "franc" etimológiáját. smile

Megjegyzés: a Dúlás háborújában az Államközösséget zömmel ork és nomád csapatok támadták; a "birodalmi légiók" jelenlétéről szóló híradások olyanoktól származnak, akik fekete páncélban a tulajdon anyjukat is Shackallornak néznék. Konkrét bizonyítékok csak egyes kráni tartományok (Ubar Uled és Laoghudh) lovagrendjeinek és aquir különítményeinek érintettségére vannak.

Köszönöm szépen!

Sziasztok!

Nemrég fejeztem be a Sötét Térítőt, de sajnos számomra hagyott számos kérdést nyitva.Hátha tud vki segíteni nekem,vagy, ha a téma már volt boncolgatva, belinkelni azt az oldalt.

1. Pontosan mit is lehet tudni a varjú szobrok rendeltetéséről?

2. Airun kitagadása hátterében mi állt pomntosan? Magában a regényben Airunnak van egy felvetése,de regény végén nem derült ki, hogy végül valóban arra ment ki az egész,hogy Pyarron elisemrje és kanonizálja a maremitákat.

Előreis köszönöm!

Sziasztok!

Mostanság nagyon rákattantam ynev-re olvasás szintjén. Elsősorban Chapman, Renier, Boomen könyvekre mentem rá és olyan kérdésem volna melyek azon regények melyeket nagyon erősen nem kellene elolvasni mert nemigazán tartalmazza az ynevi kánont v épp nagyon rosszul sikerült?
Tekinthetjük úgy, hogy ami 2000 után jelent meg hibás illetve a deltavision gondozásában kiadott a hivatalos? Illetve mit takar ynev 2.0? (valahol mintha olvastam volna ilyenről)
Illetve Legendák és Enigmák között mi az amit már "nem szabad" elolvasni?

üdv.
GLAD

"Lehet, hogy ez a világ egy másik bolygó pokla" Aldous Huxley

@Glad: Tudom, hogy nem engem kérdeztél, de azt hiszem tudok válaszolni, nagy vonalakban.
Az, hogy mi sikerült rosszul az nézőpont kérdése, általában a kritikák túloznak, és egyes műveket alaptalanul húznak le, tehát megpróbálni mindenképp érdemes ezeket is szerintem.
Pl. Keith Alanson: Por a porhoz, sokan szidják, de azért olvasható szerintem. Vagy a Bábjáték Eric van Dientől, jó a címadó mű nem nagy szám, de a többi igenis jó pl. a Beriqueli szél. Alan O'Connornak van pár elég silány műve, pl. Aquir gyűrű, Csillagvető, bár még ezekben is találni pár érdekességet a világgal kapcsolatban (goblinok, káoszdobolók), persze bár túlzó dolgot is ami nekem se nagyon tetszik, de emellett a Hollódidők, a Vas ideje, Kék éjszakák árnyai nagyon jól sikerült regények, azokat mindenképp érdemes elolvasni.
Aztán van Eric Crowe ciklusa a Ryeki tűz, és a Gorviki pokol, az elsőt nem olvastam, a másodikat igen. Na ez már tényleg nem az igazi, de meg lehet próbálni, ha érdekel a világ. Itt volt olyan pletyka is hogy az egyik karakter nemet váltott, de ezt nekem cáfolták, de mivel nem olvastam tényleg nem tudom.

Ennyit az élményeimről. A hivatalos álláspont szerint a 2006 után született Tuanos művek jelenleg nem kanonikusak, és ezek között tényleg van borzalmasan összecsapott mű, mind írói és mind kiadói szempontból. Erre jó példa az Orwella árnyéka antológiás kötet, pedig még lenne is benne jó sztori (a Kacagók törzsének énekmondó és vezéri nemzettségéről szólóra gondolok), de ezt már énse tudtam végigolvasni, és ez nagy szó.

Az Ynev 2.0 az azon körök szóhasználatában fordul elő, akik nem vették észre, hogy Ynev nem egy szimpla középkori világ. Holott ez már az első regényből kiderült. Mind a technika, mind a társadalom fejlettebb egyes területeken mint itt a földön. Egyeseknek ez újdonságként hat és hazavágja a fantasyt (érdekes a warhammernél ezt senkise mondja), de mint mondottam ez a  kezdetektől része Ynevnek. Lásd Kahre, Sobira vagy a Giribichi vértestvériség mechanikai csodáit. Igaz nem ártott volna anno az ET-be, egy mechanika yneven fejezet, vagy később a rúnában, de ettől még ugyanúgy szerepelt a kahrei nyilpuska vagy a giribichi tűvető, mind az irodalmi mind a szerepjátékos világban, nemkülönben a muskéta.

Sokan ágáltak Ynev jövőképe ellen, hogy miaz már, hogy feléled a technika, meg nem kell a steampunk stb. Holott ez nem egy pillanat alatt zajlik le, meg hát istenem ez egy korforduló. És ennek az Ynevnek si van létjogosultsága, márha az írók eljutnak időben a több száz vagy ezer évvel későbbi kontinensre.
Nekem speciel bejön, hogy felkél a fekete hold, megzavarja a mágiát, rontó hatására abberációk és nokturnák születnek, felébrednek a sárkányok, az aquirok is új erőt éreznek magukban, menedékek épülnek a hold hatásai ellen, egyeske anvariára menekülnek, és terjed  a gőz és nafta használata.

GLAD írta:

Elsősorban Chapman, Renier, Boomen könyvekre mentem rá és olyan kérdésem volna melyek azon regények melyeket nagyon erősen nem kellene elolvasni mert nemigazán tartalmazza az ynevi kánont v épp nagyon rosszul sikerült?
Tekinthetjük úgy, hogy ami 2000 után jelent meg hibás illetve a deltavision gondozásában kiadott a hivatalos? Illetve mit takar ynev 2.0? (valahol mintha olvastam volna ilyenről)
Illetve Legendák és Enigmák között mi az amit már "nem szabad" elolvasni?

Ahoy,

A Valhallás időből való könyvek nagy része mind olvasható és a kánon része is, a Homályhozótól felfelé azonban a Legendák és enigmák már fenntartással kezelhetőek. Az Inomis könyvek közül a Hőseposzt sokan szívesen emlegetik és utalnak rá. Ahogy korábban említették a Tuanos kiadványok megítélése "vegyes". Így kanonikusságuk is "izgalmas".

Az Ynev 2.0 annak az irányzatnak a sajátos megnevezése, amivel hirtelen és nagyon sokára akarták a magus irodalomba visszahelyezni a Halál havábanban megismert állapotokat (ez csak a Bíborgyöngyök 2-ben tűnik fel erőteljesen).

üdv
G

U.i.: izgalmasabb kérdés lenne a ki mit ajánl, de arra persze rengeteg más fórumon rengetegen írnak big_smile

Sziasztok!

Lenne egy pár kérdésem amit valószínű kicsit kaotikusan fogok feltenni, meg nem olvastam még végig az egész fórumot!

tehát- Ha lesz nyolcadkor, mert persze lesz, lesz-e hozzá kiadva valami törvénykönyv, tehát hogy milyen új karakterek, mágia és pszirendszer új birodalmak és annak felépítései stb stb?

Találok e Pyarronról valami igen részletes leírást és a városról magáról egy olyan térképet mint ami Erionról van a summariumban?

jelen pillanatban most csak ennyi jutott eszembe előre is köszönöm a válaszokat..
Üdv

Mondaneved írta:

tehát- Ha lesz nyolcadkor, mert persze lesz, lesz-e hozzá kiadva valami törvénykönyv, tehát hogy milyen új karakterek, mágia és pszirendszer új birodalmak és annak felépítései stb stb? Üdv

Helló!

Nem fogom tudni szó szerint idézni, de Gáspár András azt nyilatkozta még korábban, hogy egyenlőre nem várható semmi a Nyolcadkort illetően, szerepjáték és birodalomleírás pedig biztos nem.
De majd ő pontosít, ha valamit félreértettem volna. smile

Ki eltörsz egy tárgyat, hogy megtudd, mi az, letértél a bölcsesség útjáról. - J. R. R. Tolkien