Hozzászólás: M.A.G.U.S. beszélgető

Wynter írta:

....Mit lehet tudni azokról a kyr menekültekről, akik Kyria széthullása után kerültek Kránba? Mekkora lélekszámú csapatról volt szó? Meg tudták tartani a vérvonalukat, vagy teljesen beolvadtak a kráni genetikai állományba?

Üdv' nagyon régen volt már téma, sajnos a linkek már törlődtek, idézet Gáspár Andrástól: "Erion, Ordan és Kye-Lyron - három százas szög a "kyrek Kránban" elképzelés koporsójába. Ami a tisztavérűséget illeti, az Kyria fénykorában is csak az arisztokráciára és a magiokráciára volt jellemző. E rétegek színe-virága az összeomláskor elesett vagy távozott; a délnek induló menekültek közt egy-két százaléknál több nemigen akadt belőlük. A származékok aránya magasabb lehetett, a birodalom populációja azonban - így szükségképp a menekültáradat is - túlnyomórészt emberekből állt.
valamint közvetett utalások vannak erre a témára, itt:
http://www.deltavision.hu/forum/viewtop … 126#p28126
illetve érdemes megnézni a linkelt oldalon a #1 259 és a #1 262 bejegyzést, majd az ezekre adott választ: #1 264
Ha ennél többre vagy kíváncsi, Gáspár András fórumán tedd fel a kérdéseidet. Remélhetőleg válaszol is majd rá.

Dragondark, köszi a segítséget! smile

Közben felmerült még néhány kérdés, amiket szintén nem átallok itt a társaság nyakába zúdítani, miközben remélem a legjobbakat.
Tehát:

-Korábban szó volt róla, hogy amennyiben valaki elpusztítaná azt az ősi szikrát ami a Legnagyobb Úr "lelkét" jelenti, azzal ő megszűnne létezni, mint isten.
És mivel a Térítés Kora óta nem avatkozott be Ynev ügyeibe, azóta pedig "a gép forog, az alkotó pihen", Ranagol pedig kizárólag az angyalain illetve a tanításain keresztül nyilatkozik meg az övéinek, és közvetlen kapcsolatot még a prófétáival sem tart fenn, milyen hamar tűnne fel bárkinek is, hogy ő megszűnt létezni?

-Szintén évekkel ezelőtt volt szó arról, hogy Mogorva Cheinek szüksége van Kránra, és Kránnak szüksége van Cheire.
Miért van Cheinek szüksége Kránra...?

-Ismét egy haláladós kérdés: milyen módon vagy módokon végzik ki az oltárokra kerülőket?
(A Summarium 13 érmetsző csipeszről ír. Vajon ez még mindig helytálló, vagy ezt is tartománya válogatja?)
-És KIK hajtják végre a kivégzéseket? Minden esetben papok - akikről korábban kiderült, hogy nincs túl nagy szerepük a kráni társadalomban-, vagy esetleg van egy erre szakosodott társaság?

Wynter írta:

Ranagol pedig kizárólag az angyalain illetve a tanításain keresztül nyilatkozik meg az övéinek, és közvetlen kapcsolatot még a prófétáival sem tart fenn, milyen hamar tűnne fel bárkinek is, hogy ő megszűnt létezni?

Egyáltalán feltűnne valakinek is? Tekintve a fentieket.

Wynter írta:

-Ismét egy haláladós kérdés: milyen módon vagy módokon végzik ki az oltárokra kerülőket?
(A Summarium 13 érmetsző csipeszről ír. Vajon ez még mindig helytálló, vagy ezt is tartománya válogatja?)
-És KIK hajtják végre a kivégzéseket? Minden esetben papok - akikről korábban kiderült, hogy nincs túl nagy szerepük a kráni társadalomban-, vagy esetleg van egy erre szakosodott társaság?

Ha már haláladó, emlékeim szerint a sorsolás feltétele a cselekvőképesség. De ez csak az alsó korhatárt jelenti, vagy esetleg egy felnőtt esetén egy felnőttkori szellemi/fizikai sérülést? Teszem azt ha valakit szélütés ér, ő is mentesül?  És ha már képtelen saját maga kinyílvánítani, hogy ő bizony nem haláladóba való, megteheti helyette más?
Egyáltalán, ha a köznép közül valakit ilyesfajta élethosszig tartó hátrány ér, teljes másokra utaltság, totális cselekvőképtelenség, arról gondoskodnak, ellátják?

Utoljára diasdan szerkesztette (2018.07.31. 22:42:22)

"Bocsánatot csak az adhat, ki maga különb."

Sziasztok!

Tételezzük fel, hogy "hősünk" egy Krad pap , Kutató aki kutatási célirányként a Ranagolita vallást választotta.
Kutatása során ráébredt, hogy maga a Gorviki Ranagolita vallás, nagyjából egy utánzat a Kráni ranagolita valláshoz képest, Rayvanhur katekizmusa és Symbelmine példázataiból összetákolt a Gorviki emberekhez igazodó kreált egyház alapkövei. Azért igazodó mert a mai világban " latinos" heves vérmérsékletű gorviki vérmérséklet alapjába véve nem tükrözné, az érzelmek lecsitítása a tiszta elme és a rideg racionalitást. Talán Ranagol mókás tesztje , hogy a Kránon kívüli embervilág hogyan reagál a tanítására, talán nem, de a Manifesztáció utáni történések talán Ranagol csalódottságát is tükrözi. Krad felkentjeként ppl1 "A kutatás és új tudás megismerése során Krad felkentjeit az igaz hittel tiszta logika, a tudás tisztelete és a ráció vezeti" Hősünk ezeket az elveket vallja ami kis csavarással Ranagol elveihez is idomulnak. Hősünk tisztába van az ő általa elérhető Ranagol összes tanaival értekezéseket tanulményokat olvasott sőt publikált is róla. Titkon szimpatizált egyes elvekkel de maga előtt sem valotta be soha. A dúlás és az ott lezajlott események törést hoztak lelkébe és meghasonlott hitével. A halál közelségét a bőrén érezve nem akarta féregként rettegve várni a halált egy eldugott kazamatában . Miközben kráni-ork portyázók mészárolták prédálták fel a vidéket.
A halál közeli félelem és az élni akarás okozhatta a pálfordulását és Hite megváltozását. Nem féreg hanem kiemelkedetté akart válni nem a szerencse folytán hanem maga erejéből. Kiemelkedett akart lenni hátralevő életében és nemcsak a tudás által hanem tettek által is. Gorviki papokkal ellentétben nem gondolta . hogy egy pap feladata a térítés vagy istene igéinek hirdetése lenne a legfőbb feladata. Hisz Kránban sem hiszi, hogy nagy térítés folyna, magával a tetteivel életével állít példát és így térít. És ranagol útját választotta.
A kérdésem:

1. mennyire reális ez az alaphelyzet(az elképzelhető elég)?

2. ha elképzelhető. Akkor papi hatalma megmarad e ?

3. Ha szívében Ranagol tanításaival, aszerint akar élni (legalábbis amit ő hisz Ranagol tanításainak) ilyenkor
ha nem tartja a kapcsolatot se Kráni szervezettel (hisz fogalma sincs hogy tenné) Se Gorviki gyökerekkel hiszen azt a hitvallást nem tartja kellően kifinomultnak és letisztultnak. Az által , hogy felnyílt a szeme az egyetlen Úr felé  és papi hatalmából is juttat. Rájöhet e hogy a Kosfejes Úr mit vár tőle. (Ranagol nemigazán szólal meg és tartja a kapcsolatot híveivel) Esetleg valamilyen káoszangyal útmutatásán keresztül kapcsolatba léphet e vele?

Tudom nem szokványos a dolog de a szituáció sok érdekes dolgot és kihívást tartalmaz. Véleményeiteket előre is köszönöm szépen.

Sziasztok!

Wynter írta:

Korábban szó volt róla, hogy amennyiben valaki elpusztítaná azt az ősi szikrát ami a Legnagyobb Úr "lelkét" jelenti, azzal ő megszűnne létezni, mint isten.
És mivel a Térítés Kora óta nem avatkozott be Ynev ügyeibe, azóta pedig "a gép forog, az alkotó pihen", Ranagol pedig kizárólag az angyalain illetve a tanításain keresztül nyilatkozik meg az övéinek, és közvetlen kapcsolatot még a prófétáival sem tart fenn, milyen hamar tűnne fel bárkinek is, hogy ő megszűnt létezni?

Szerintem mindaddig, míg "a gép forog", Ranagol sem szűnhet meg létezni. Én valahogy úgy látom, hogy ő egylényegű azzal az eszmerendszerrel, amit képvisel. Magának a tanain keresztül megnyilvánuló sémának kellene egyszer és mindenkorra kudarcot vallania ahhoz, hogy elvesszen; a saját rendszerén belül ugyanis semmiképp sem akadhat legyőzőre. Karddal nem irthatod ki a fegyvert a világból.

Miért van Cheinek szüksége Kránra...?

Erre a kérdésre többféle válasz is elképzelhető, de az kétségtelen, hogy Chei - és népének - munkássága a Krán ellen vívott tevékenységben csúcsosodik ki. És sem ő, sem Yllinor nem lenne az, aki/ami, ha nem ilyen komoly szomszédsággal rendelkezne.

diasdan írta:

Ha már haláladó, emlékeim szerint a sorsolás feltétele a cselekvőképesség. De ez csak az alsó korhatárt jelenti, vagy esetleg egy felnőtt esetén egy felnőttkori szellemi/fizikai sérülést? Teszem azt ha valakit szélütés ér, ő is mentesül?  És ha már képtelen saját maga kinyílvánítani, hogy ő bizony nem haláladóba való, megteheti helyette más?

Bárkik is "szedik a haláladót", nyilván tisztában vannak vele, hogy ki az, aki már alkalmatlan (ti. méltatlan) az áldozat szerepére. Egy idézet ugrik be: "Még haláladóba se jók; örökre bemocskolnák az áldozati oltárt."

Ez azonban persze egyetlen sérült számára sem jelent automatikus túlélést. Meghalni méltatlanul is lehet... És akkor jön is a következő kérdésed:

Egyáltalán, ha a köznép közül valakit ilyesfajta élethosszig tartó hátrány ér, teljes másokra utaltság, totális cselekvőképtelenség, arról gondoskodnak, ellátják?

Szerintem csakis akkor, ha a közösségnek valami (bármilyen) módon hasznára van az illető. Egyébként nem. Túl nagy és kiélezett a verseny az erőforrásokért "odalent". Meg aztán helyes is új esélyt kapnia a léleknek, hiszen ebben a testben már esélye sincs a kiemelkedésre...

Mgnrb;

(szerintem)

1. Igen, elképzelhető. De semmiképp sem tipikus.

2. Nem. Kradnak nem csupán céljai, de igen jól körvonalazható morális értékei is vannak, ami azt is jelenti, hogy ismeri a "megengedhetetlen eszközök" fogalmát. Ha egy papja, egy pártfogolt híve hátat fordít az általa képviselt eszmeiségnek, s egy másik (lényegét tekintve ellentétes orientációjú) hatalom felé nyilvánítja ki hűségét, elveszíti a kegyeit. (Hiába tűnik úgy, hogy Krad elveit követve jutott el Ranagolhoz; nyilvánvaló, hogy Krad tanainak pont a lényegét nem értette meg. Jedi-Sith párhuzam... ) Az pedig, hogy valaki pap volt, még nem jelenti azt, hogy áttérve is az marad. Azaz Ranagol a legkevésbé sem fogja mindjárt a pártfogásába fogadni. Természetesen a neofitánk - ha valóban az, aki - egyáltalán nem fogja bánni korábbi, hamis és kisszerű papi hatalma elvesztését, hiszen végre az igaz hit fényében sütkérezhet - mégha egyszerű hívőként is.

3. Ha teljes szívével odafordul Ranagolhoz, kaphat útmutatást, s kikörvonalazódhat előtte az út, amin járnia rendeltetett. Hogy aztán ez a csúcsra vagy a pöcegödörbe vezet-e majd... A toll embere révén (induljunk ki abból, hogy tudósféle) valószínűleg értekezésekkel fogja kezdeni; de hogy viszi-e majd annyira, mint annakidején Amanovik, az főleg az egyéni kvalitásain fog múlni. Ha nem elég nagyszabású ember, Ranagol aligha lát majd benne komoly fantáziát.

Utoljára bűvdudás szerkesztette (2018.08.21. 08:35:37)

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

bűvdudás írta:

Bárkik is "szedik a haláladót", nyilván tisztában vannak vele, hogy ki az, aki már alkalmatlan (ti. méltatlan) az áldozat szerepére. Egy idézet ugrik be: "Még haláladóba se jók; örökre bemocskolnák az áldozati oltárt."

Ez azonban persze egyetlen sérült számára sem jelent automatikus túlélést. Meghalni méltatlanul is lehet...

Lényegében mindenki méltatlan, aki a haláladóba kerül.
Ranagol a szemetet kapja. Azokat akik nem elég okosak, ravaszak, erősek vagy gátlástalanok.
Ami belegondolva elég különös, de hát a vér az vér, az évszakok kerekének mozgásban tartására megfelel az ocsú is.

Olyan jó, Krános témákat feszegetünk.  smile Csak kár, hogy Tükörálarc nem jár erre! sad

Wynter írta:

"Méltatlan" alatt azt értettem, hogy még arra sem méltó, hogy haláladóként szolgálja Ranagolt. Az idézetből tudjuk, hogy van ilyen. Ebből következik, hogy az alábbival sem értek egyet:

Wynter írta:

Ranagol a szemetet kapja.

Hm. Kell lennie egy alsó küszöbnek, aminél alábbvaló lényt blaszfémia az oltáron a Kosfejesnek rituálisan felkínálni.

De nyilván ez a küszöb tartományonként és az adott lehetőségekhez mérten változik. Ami itt méltatlan, az amott a nyújtható legmagasabb áldozat lehet.

És ez persze csak vélemény.

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

bűvdudás írta:
Wynter írta:

"Méltatlan" alatt azt értettem, hogy még arra sem méltó, hogy haláladóként szolgálja Ranagolt. Az idézetből tudjuk, hogy van ilyen.

Úgy tudom, hogy az a bizonyos szöveg a "Méltatlan(ok)" alatt Káosz-Metha szektásainak kiszolgáltatott egyéneket érti.

bűvdudás írta:

Hm. Kell lennie egy alsó küszöbnek, aminél alábbvaló lényt blaszfémia az oltáron a Kosfejesnek rituálisan felkínálni.

Kellene hogy legyen, de nekem úgy tűnik, hogy Ranagol cseppet sem válogatós. Inkább kiválogatós. big_smile
Végül is az ő fejéből pattant ki a haláladó gondolata.
"Ide nekem a férgesét, minél nyomorúságosabbak, annál erősebbé válik  Krán."

Utoljára Wynter szerkesztette (2018.08.22. 16:53:21)

Ettin írta:

Olyan jó, Krános témákat feszegetünk.  smile Csak kár, hogy Tükörálarc nem jár erre! sad

Én bízom benne, hogy újra felbukkan belátható időn belül. smile (Persze kinek mi a belátható idő...)

Wynter;

értelek. Tudod, mit? Kezdesz meggyőzni... smile

bűvdudás írta:

Wynter;

értelek. Tudod, mit? Kezdesz meggyőzni... smile

big_smile

@bűvdudás és Wynter: A Nagy Zöld 130. oldalán található, nem tudom még mennyire helytálló szöveg a ranagoliták túlvilágképére villant rá. Ott az szerepel, hogy aki méltatlanná válik (értsd életében/életével a kiemelkedettebbek ellen és ezáltal Ranagol tanai ellen vét), annak a lelke kiragadtatik a Körforgásból és a Démoni Síkokra taszíttatik, vagy valamely Negatív Elemi Síkra, ahol élőholtként tengődik tovább. A haláladó esetleg ezen lelkek kirostálásának a megkönnyítését szolgálja Krán infernális gépezetében.

Ettin írta:

@bűvdudás és Wynter: A Nagy Zöld 130. oldalán található, nem tudom még mennyire helytálló szöveg a ranagoliták túlvilágképére villant rá. Ott az szerepel, hogy aki méltatlanná válik (értsd életében/életével a kiemelkedettebbek ellen és ezáltal Ranagol tanai ellen vét), annak a lelke kiragadtatik a Körforgásból és a Démoni Síkokra taszíttatik, vagy valamely Negatív Elemi Síkra, ahol élőholtként tengődik tovább. A haláladó esetleg ezen lelkek kirostálásának a megkönnyítését szolgálja Krán infernális gépezetében.

Ranagol által ragadtatik ki? Mert akkor a szöveg ezen része már nem érvényes. Zsolt azt írta, hogy a Legnagyobb Úr nem piszkál bele a lelkek körforgásába.

@Wynter: Tudomásom szerint a szöveg nem tesz említést arra vonatkozólag, hogy Ranagol által ragadtatik e ki. Úgyhogy "csak" kiragadtatik.  Ha engem kérdezel, akkor talán a Változás Törvényének beépített mechanizmusa okán. Amúgy meg a haláladó rítusa alapján a léleknek valahova kerülnie kell. Vagy nem?  smile

Ettin írta:

@Wynter: Tudomásom szerint a szöveg nem tesz említést arra vonatkozólag, hogy Ranagol által ragadtatik e ki. Úgyhogy "csak" kiragadtatik.  Ha engem kérdezel, akkor talán a Változás Törvényének beépített mechanizmusa okán. Amúgy meg a haláladó rítusa alapján a léleknek valahova kerülnie kell. Vagy nem?  smile

Szerintem megy a levesbe. smile Majd újjászületik ha eljön az ideje, és lehet újra próbálkozni.
...Én nem gondolom, hogy a haláladóba kerülőkre büntetés várna odaát. Elég kellemetlen maga az, hogy gyengék voltak és oltárra kerültek.
Szerintem nagyon komoly botlás kell ahhoz, hogy a lélekre tényleges büntetés várjon.
Legalábbis én így látom. smile

Sziasztok!

E kérdésben Wynterrel értek egyet; ilyen módon és szinten szerintem nem lehet beavatkozni az Örök Körforgásba. A lelkek visszatérése - András szavaival élve - Satralis alapbeállításai közé tartozik, amelybe (egy-két kivételtől eltekintve) csak időlegesen lehet belepiszkálni. Még az isteni síkokon (Shandin, Hussala stb.) is csak átmenetileg időzik a lélek (melyekből már eleve csak kevés kerül efféle helyekre egyáltalán), aztán jön a következő leszületés. Persze a "túlvilági"  időfogalom merőben más lehet, mint Ynev Elsődleges Anyagi Síkján...

Valahol itt a fórumon olvastam, hogy maga az élőholt lét is csak egy, bár nem elengedhetetlen lépcsőfok az apoteózis felé vezető úton és onnan is van visszatérés a Körforgásba. Csak baromi sok időt vesz igénybe. Szóval a lélek nem vész el örökre, csak parkolópályára kerül (akár kiemelkedni, megtapasztalni akart, akár a Körforgás mechanizmusából eredően csak újból leszületni). A kitaszíttatás ennek a fényében inkább egyfajta lassítósáv a sztrádán.

Ha jól emlékszem itt a korábban Zsolt által emlegetett Krilehor is élőholt létre kényszerült időlegesen, miután a Mogorva legyőzte. Ez alapján, ha a szöveg megáll még, akár az is elképzelhető, hogy a Tizenkettedik ebben az árnyállapotában nyert időt az elmélkedéshez és a visszatéréshez.

Szóval arra akarnék célozni, hogy az Örök Körforgásból való kitaszítás hangzatos szlogenje valójában csak a cserepadot jelenti, ahol lehet időlegesen belassulni a léleknek.

Utoljára Ettin szerkesztette (2018.08.23. 09:05:18)

Gáspár András írta:

@rockghost: egy úmat talán meg tudja tépni annyira, hogy a mintázata sérüljön/a tartalma elvesszen, vagyis megszűnjön annak lenni, ami - a kisebb istenek hatalma csak az eltökítéséhez/beszennyezéséhez/meggyötréséhez elég. A lelket hosszabb-rövidebb időre ki lehet rekeszteni az örök körforgásból, de előbb vagy utóbb, önerőből vagy segítséggel, visszatalál oda.
Általános szabályból a kyr Igere 25k éves verziójával tudok szolgálni; tartalmilag az összes paktumtartó vallásé hasonló.
»Fajtádnak vérét ne vedd, rontásnak magad ne add, lelkedet megőrizd, a halált ne bálványozd s ne szolgáld!«"

Azon is gondolkodom, hogy a Térítés Kora óta tulajdonképpen nincs értelme a prófétaságnak. Szerintem.
Akkoriban volt világos feladatuk, funkciójuk: híveket toborozni a Legnagyobb Úrnak.
De azóta Ranagol még velük sem kommunikál közvetlenül, így a " hit" dolgában ugyanúgy magukra vannak hagyva mint bárki más.

Mitől vallási vezetők, ha nekik is saját maguknak kell megtalálniuk Ranagol tanainak értelmezését?

Úgy értem, milyen alapon osztja az észt egy próféta, amikor ő maga sem áll közvetlen kapcsolatban az istenével?
Minden amit mondhat, az az ő magánvéleménye, saját értelmezése.
Értem, hogy ő attól lett próféta, mert Ranagol útján (tehát a kiemelkedésben)  eljutott egy olyan magas szintre, hogy az már prófétai, de... az az ő saját útja.Csak az övé.
Akkor mitől többek a próféták az egyszerű népeknél?

@Wynter: Anno mikor ez Zsolttól elhangzott, hogy ti. Ranagol nem kommunikál a híveivel elfogadtam. Csak nem tudtam ennek fényében hova tenni a következőket. A Becsület dolga novellájában (ha nem olvastad véletlenül, akkor csak ajánlani tudom, mert szerintem az egyik legjobb novella a M* zsánerben) Zsolt a következőket írta. A műben szereplő aquír lovag, név szerint khtac Agraies Ubar Uledben, a kimerült feketeérc tellérek vidékén, a haldoklása közepette hallotta (konkrétan hozzá szóltak) a Legnagyobb Úr kőbe álmodott gondolatait. Ez olyan inspirációt adott neki, hogy összeszedte magát ...

A novellában szereplő történet alapján a kőbe álmodott gondolatok Ranagol részéről kommunikációnak számítanak vajon? Még akkor is érdekes kérdés ez, ha Agraies esetében felmerül a halálközeli élmény okozta delírium állapota.

Réges-régen olvastam ugyan a Becsület dolgát, de már meg nem tudnám mondani, miről szólt. smile
Hirtelen három magyarázatot tudok elképzelni az általad felvetett kérdésre:
1) Agraiesnek halálközeli élményben volt része, ahogyan te is írod.
2) Ranagol unatkozott -ez még a legjobbakkal is előfordul-, és ezt enyhítendő belesusogott a kövekbe, majd megvárta, hogy mi történik.
3) Zsoltnak a novella írásának idején még más elképzelései voltak erről a kérdésről. smile

Utoljára Wynter szerkesztette (2018.08.24. 06:35:56)

Hát igen.  Nem tudni. smile

Én az 1-est és a 3.-ast valószínűsítem. Ezért lenne jó, ha a szerző is erre járna.  smile

Az viszont igazán érdekessé teszi a kérdést, hogy a kráni feketeacél az úmadarr korával és így az Oltalmazó satralisi tevékenységével egyidős.

iiiigen, hát én ebből a mondatból a "kráni feketeacél"-on kívül semmit sem értettem. big_smile