Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #1

@Tehrakin: a Darton-hit maremita irányzata már a Dúlás előtt szakításban volt a pyarronitával, ezügyben drámai fordulat már nem várható.
A Larion kérdésre nem létezik egyszerű válasz, a komplex pedig annyira összefügg más, kontinentális horderejű eseményekkel, hogy szeretnénk inkább irodalmi szövegekben kifejteni.
A jó hír az, hogy a helybenjárás időszakának vége, így a tényekre sem kell még egy évtizedet várni.

Üdv!

Dovorról hallgatnánk pár szót (történelem, lakosság, ki uralkodik ott és milyen címen és jogon stb.)? Én konkrétan azon túl, hogy a maremiták déli központja, semmit se tudok róla.

Illetve felvilágosítást kérnék még:

- Úgy emlékszem, hogy van/lesz majd egy olyan szituáció, hogy a dartoniták a shadoni felföldön tevékenykednek, meg mintha lenne valami térkapu is. Miről is van itt szó?

- Wendol. Térképen szerepelt már ez az északi városállam (asszem a Fendor tenger körül volt), illetve a D20-as és a legeslegelső szabálykönyvben is szerepelt. Ott valami olyasmi volt, hogy Gorduin is kötődik ide.  Tehát mit mond az ynevi kisokos ezen kívül Wendolról?

- A keleti szigetvilág jelenleg lakott?

Előre is köszönöm.

A bitófán is csak addig nehéz, amíg hozzá nem szokik az ember.

http://trendgyilkos.blogspot.com/ - A Nagy Tiszántúli Trendgyilkosság

@Kmicic vicekapitány: Dovor közepes méretű, pyar, ravallon, berrán és dzsad népelemek lakta kalmár- és üdülőváros a Shadont a Galliomara déli partjával összekötő északnyugati karavánút mentén. (Az ún. szürkecsuklyás térképen is szerepel; kb. egy centivel délebbre a szerintem ideálisnál.)
Emberemlékezet óta a Marem-klán érdekszférájába tartozik - egyesek szerint még a föld is az övék, amin áll. A P. sz. 3660-as évek óta Darton vitézlő rendjének hátországa, a sötét próféta és a szent város viszályát azonban nem sínylette meg: a pyar arisztokrácia színe-java festői szépségű hegyvidékén telel. Dovor pihenőövezete a társasági élet, a gáláns kalandok és a kontinentalista filozófia melegágya; egyesek szerint innen ered a Smaragd társasága is.

Maremiták és felföld: a Garmacor 2 egyik központi témája. Pár oldalt a Karnevál is szentelt az ottani polgárháborúnak - az új könyvben minden benne lesz, amit a dologról tudni érdemes.

Wendolt passzolnom kell. Ha volt is róla valamiféle koncepció a kezdet kezdetén, Csanád magával vitte Új-Zélandra... és mostanra annak rendje-módja szerint elfelejtette.

Keleti szigetvilág: erre sem tudom a választ. Köztünk szólva abban sem vagyok biztos, hogy a szigetek valódiak, és Ynev anyagi síkján találhatók.

Üdv Mindenkinek!

András, köszönöm a választ, és a jó hírt! Várjuk a továbblépést feszülten! Kíváncsi vagyok, mennyire tértünk el Ynev eseményei terén- a csapatunkkal- az általatok elgondoltaktól:)

Üdv Mindenkinek!

Meglepődve láttam az új desingt.
Határozottan tetszik, jó látni, hogy a kiadó nem csak a könyvek terén kezd egyre inkább profi lenni. tongue
Csak így tovább, és ezek után még inkább várom az ynev.hu-t, remélem az is ilyen igényes lesz.

Bye:
David R. Blake

"… soha nem lenne szabad arra gondolnom, hogy a győzelem képtelenség. Elég csak erre gondolni – és máris vesztettél."
"...A vodka a lélekhez szól. Akkor ha már nagyon, de nagyon fáj."
                                                             /Szergej Lukjanyenko:Éjszakai őrség/

Csanáddal és Nyúllal van valami kapcsolata az író brigádnak? Illetve van rá esély, hogy visszatérnek valaha?

Helyesbítés: Wendol a Vinisila-síkságon volt ábrázolva, Anuriától Észak-Keltre, egy folyó partján, ami Anuriából eredt.
A Fendor tengernél egy másik városállam helyezkedik el, több helyen is ábrázolva (térképtől függően), de egységes néven: Kroval.

Utoljára Kmicic vicekapitány szerkesztette (2010.08.10. 09:23:22)

Gáspár András írta:

A jó hír az, hogy a helybenjárás időszakának vége, így a tényekre sem kell még egy évtizedet várni.

Hajrá, hajrá.

Sokan szurkolunk Nektek.

"A salakot a kohó kiveti magából; az acélt keményre edzi"
                                                                 Raoul Renier - Pokol

Kmicic vicekapitány írta:

Csanáddal és Nyúllal van valami kapcsolata az író brigádnak? Illetve van rá esély, hogy visszatérnek valaha?

Ők ketten igazában sosem mentek el: műveikben, leleményeikben és Ynev egészében továbbra is jelen vannak. Hogy mikor és milyen formában hallatják újra a hangjukat, csak rajtuk áll. Tudják, hol a bejárat - ők tették oda. smile

Csanád - a korai Chapman regények társszerzőjeként - az e néven megjelent összes könyv sikerében osztozik velem. Tavaly szeptemberben, mikor itthon járt, egyeztettük az általános irányvonalat is.

@Andrash: köszönöm, az összes érintett nevében.

Gáspár András írta:

@Kmicic vicekapitány: Dovor közepes méretű, pyar, ravallon, berrán és dzsad népelemek lakta kalmár- és üdülőváros a Shadont a Galliomara déli partjával összekötő északnyugati karavánút mentén. (Az ún. szürkecsuklyás térképen is szerepel; kb. egy centivel délebbre a szerintem ideálisnál.)

Keleti szigetvilág: erre sem tudom a választ. Köztünk szólva abban sem vagyok biztos, hogy a szigetek valódiak, és Ynev anyagi síkján találhatók.

Nemigen találom, feltételezem hogy a Galliomara a Gályák tengerét jeéöéo ilyen néven. A legtöbb amit találok a Ferellos és a Tomúda da Sharmu hegyvonulatok, de ott nincs Dovor feltüntetve. Ilyen messze utaznának pyarron krémjéből a felüdülés okán?

A keleti szigetvilág nem véletlenül Anvariát jelöli? Esetleg az Ynev és Anvaria közötti szigetvilágot?

Üdv' A Bárd és a démonok függeléke szerint Dovor a Gályák tengere partján fekvő kikötőváros. [Az Új tekercsekben leírtakat nem ismerem]
A térképen (pyarron domborzata alá szürkecsuklyás) azonban jóval délebbre szerepel.
http://www.szurkecsuklyas.hu/pyardomborzat.jpg

Hogy miért került oda, arról -ha jól emlékszem- anno a "régi" fórumon talán Körmi mondott (sajnos nem tudom bemásolni, winchester halál áldozata lett) valami olyasmit, hogy polgárháború robbant ki az országban, és a maremitákkal nem szimpatizálók délebbre alapítottak? egy másik? Dovor nevű várost.

Magánvélemény: szerintem jobb lenne ha Dovor maradna a Gályák tengere (Galliomara?) partján. (azaz csak a térképet kell módosítani.)

Természetesen, ha valamelyik írónak tervei vannak a várossal, akkor egy függeléket is felül lehet írni.

Utoljára dragondark szerkesztette (2010.08.11. 08:04:50)

@Morrola: a Galliomara a Gályák tengerének helyi elnevezése, valóban, Dovor pedig csak a térkép online verzióján látszik, a falin nem.

Ami a megközeítését illeti, Edorl és állandó kapui ott vannak a szomszédban, a hetedkor mágiahasználó elintjének az utolsó kétszáz mérföld sem jelent igazi kihívást. A Dovorba járás hagyománya Ó-Pyarron idejéből származik, az új város lakói inkább szentimentális, semmint gyakorlati okból ragaszkodnak hozzá: számukra az állandóságot jelképezi.   

Keleti szigetvilág: ez is egy lehetőség. Igazában sosem volt szükség rá, hogy pontosítsuk, ezért nem is tettük meg.

@dragondark: nyitott vagyok a kompromisszumra. Dovornak nem kell közvetlenül a tengerparton feküdnie, hogy kikötője lehessen - az ókori Athént is meglehetős távolság választotta el a sajátjától. A térképen kicsit délebbre van, mint én szeretném, de csak egy centivel, nem kettővel. A lényeg, hogy nagyjából ott van, ahol lennie kell: az Államszövetség és Shadon közt húzódó politikai és ideológiai senkiföldjén, ahol Pyarron világi arisztokráciájának befolyása erősebb a papi székénél.

Ennek az írónak csak annyiban vannak tervei a várossal, hogy a Garmacor vére a Dúlás idején Pyarron megsegítésére küldött, Edorlba tartó shadoni csapatok egyik állomásaként említi:

"A shadoni hadvezetésnek az első évben csak két ekhelont – mintegy huszonötezer főt – sikerült harcba vetnie. Noha hiányt szenvedtek mindenből, aminek papíron bőviben voltak, hetvenezer orkon kellett átvágniuk magukat Syburrig, és legénységük harmada az útfélen maradt, éppúgy nem panaszkodtak, mint a Dovor és Eremon alatt áttelelt főerők. Tudták, hogy a tőlük elvont készletek nélkül Edorl lakói közül negyedmillióval kevesebben látták volna meg a tavaszt."

Gáspár András írta:

...Dovornak nem kell közvetlenül a tengerparton feküdnie, hogy kikötője lehessen...lényeg, hogy nagyjából ott van, ahol lennie kell...

Igen, ez tűnik a legjobb megoldásnak. Sőt...
Anno vita témáját képezte, hogy Rowon kikötőváros vagy sem?.
A fenti mintát követve ez a vita is lezárható.
Darana (mint Rowon kikötője) a Quiron-tenger parton található, és néhány mérfölddel délebbre ott van Rowon városa.

Többek között erre is jó ez a fórum, hogy az ilyen "apróságokat" is tisztázni lehessen.
Az idézetért pedig külön köszönet.

P.S: az ekhelon kifejezést hogyan lehet fordítani? Zászlóalj?

Utoljára dragondark szerkesztette (2010.08.11. 15:55:08)

@dragondark: az ekhelon a hadtest shadoni megfelelője; többnyire három gyalogsági regiment és változó számú lovassági eszkadron (század) alkotja.

Hali!

A tizegynehányezer fős magasabbegység hadosztály, és pár ilyen
alkot egy hadtestet... Bár ugye a mesélőnek nem illik ellenmondani tongue

Adios
KLM

@KLM: köszönjük az értékes információt.

Mivel Shadon nem NATO tagország, haderejének max. 4 vegyes ekhelon alkotta stratégiai magasabbegységét (az általa cipelt zászlóerdő miatt) gallionnak nevezik, amit közösre seregtestnek szokás fordítani.

Ellentmondani természetesen ennek is lehet - a korábbi szándékkal és formában konkrétan még egy alkalommal. A Szolgálati közlemény pillanatnyilag nincs kint, de a tartalma változatlanul érvényes.

Rowonnal és főleg Alidaxal kapcsolatban két térkép van, ami nagyon keveri a dolgokat:

első: http://www.szurkecsuklyas.hu/qdomborzat.jpg illetve ez http://rpg.hu/iras/pic/terkep/dquironeia.gif

második: L&E: Az Alidax Gyöngyei a Tuantól. Itt az Idinalhoz állítják Alidaxot be, tengerpart nélkül, és közvetlenül a Pentád alatt.

Melyik elhelyezkedés kanonikus: a Keleti óceánra nyíló tengerkapu mentén vagy a Quironeia déli közepén fekve?

@Morrola: a Belzee-Domoly féle térkép az általánosan elfogadott, 2008 óta hivatalos verzió. Miután az irodalmi szövegek a legritkább esetben szolgálnak elegendő támponttal egy-egy város helyének pontos meghatározásához, ötven-száz mérföldes eltérések még beleférnek.
A Tuan megoldása a tőlük megszokott "minden gomba ehető... egyszer" kategóriába tartozik; a termékeiknek 2007 novembere (az ÚTK kiadása) óta semmiféle forrásértékük nincs.

A B.-D. térképek kanonikussága nekem kedvemre tesz. Ugyanakkor nem emlékszem pontosan, de a Bíborgyöngyök 1.-ben a Farkas a ködben c. mű vezet végig minket asszem pár városállamon, ami ha jól sejtem nem biztos hogy az ő térképeik által reális, logikus lenne. De ez csak feltételezés az emlékeimre alapozva.

Bár a szereplők elég sokat ittak a novellában...

Üdv!
Alidax kapcsán elég pontosan meghatározza a két térképváltozat közül az "eredetit" a Bíborgyöngyök 1 kötet novellája. (amit egyébkénta kalózkiadásnak minősített Alidaxi Gyöngyök is tartalmaz, és ha a Tuanosok a nagy sietségben elolvasták volna a kiadott művüket, rájöhettek volna, mennyire nem egyezik a térkép a leírtakkal.

Eszerint Alidax a B&D térképeken van jó helyen.
Pár korábbi térképnél is kavarodást okozott az, hogy a korai leírások Alidaxot az Iridan hegyére helyezik, (amely kicsinysége okán soha nem volt még névvel együtt ábrázolva térképen), ellenben a felületes fejlesztő simán összekeverte az Idinallal (ami viszont ott volt a térképen).

Egyébként a B&D térképekkel kapcsolatban, bár a minőségüket el kell ismerni, és nemigen létezik szebb, egszebb térkép a MAGUS világához az övékén kívül, azért bizonyos részleteit fenntartásokkal kell kezelni, ugyanis sok részük nem egyezik meg a MAGUS-hoz eredetileg megjelent térképekkel, legyen szó alakhűségről, vagy részletekről (azért hibából van kevesebb.)
(Pl. a kereskedő hercegségek mérete, hogy csak a legszembetűnőbbet említsem.) Ezért én kicsit kétkedve fogadom azt a kijelentést, hogy hivatalosnak számítanak...

Sogron nevében!

@Magyargergely: te is tudod, hogy a 2008 előtt készült térképeket nem állt módomban ellenőrizni. Ezzel együtt általánosan elfogadottak, a 2008-tól megjelent DV kiadványok mellékleteiként pedig hivatalosak (lásd még: jogszerűek) is.
Ebből nem következik, hogy hibátlanok lennének. Hiszed vagy sem, egyetlen emberi alkotás sem az.

Az Iridan-Idinal összefüggést mindenesetre köszönöm. Remekül illusztrálja, mi a gondom a hentesboltból az ÚTK óta kikerült termékekkel.

Üdv!

Tegnap olvasgatva, az egyik régi Rúnában (VI./2.), rátaláltam egy cikkre Kovács Kristóf tollából, a címe "Az elf nyelvekről". Ebben volt utalás a Yian-Yiel elfjeire. Nem volt sok adat, csupán annyi, hogy ez is egy rejtett szórványközösség, hasonlóan az ibaraihoz, meg hogy külsőleg némiképp eltérnek a többi elftől (bár ez nem meglepő). Illetve még annyi, hogy nyelvük a régi ragadashi elf nyelvből származtatható és lejegyzésére olyan írást, módszert használnak, hogy csak a hiddon tartományaiban olvasható el.
Az lenne a kérdésem, hogy róluk a készülő, elfes antológiás kötetben lehet-e majd valamit olvasni? Vagy már ők is kikoptak a koncepciókból? Mert lehetőség lenne bennük, például teljesen érthető, hogy Kaoraku birodalmának a közelében akarnak tartózkódni, hiszen ő az egyetlen nem alvó őssárkány(sárkányfejedelem) így a korfordulóval itt lehetne megtenni az első lépést az új Sárkányszövetség megalakításához.

Utoljára Kmicic vicekapitány szerkesztette (2010.08.17. 11:30:33)

@Kmicic vicekapitány: jelenleg nem készül, és a középtávú tervek közt sem szerepel tematikus elf antológia. A félreértés valószínűleg onnan ered, hogy a vanírok külön kötetet kaptak nemrég. Az elfeknél szvsz szép számmal akadnak Yneven sokkal érdekesebb nációk.

A yian-yieli elfek - az általad is említett okokból - a legjobb helyen vannak; a cikk mit sem veszített aktualitásából. Hogy egy hipotetikus antológiában szerepelnek-e majd, azon múlik, lesz-e hipotetikus író, aki felkarolja őket. smile

András: meg lettél említve
http://index.hu/kultur/cinematrix/ccikk … redatorok/
(egyet is értek :) bár az nem világos, hogy a Kelepcének és a Túlélőknek van-e bármi köze a Perry regényekhez)
(Hirtelen felindulásból meg is vettem a könyveket :))

Utoljára edboy szerkesztette (2010.08.24. 07:42:03)

Üdv!
Affene, edboy megelőzött.
András, van valami hozzátennivalód a cikkhez? Elég szépen fényeznek benne egyébként...
(Én anno, szegény nemegyetemista-munkanélküli koromban meg eladtam őket a miskolci Valhallában... Hogy legyen pénzem v.mi új M*-könyvre smile )

@edboy: teljesen korrekt cikk, dobtam is egy köszönömöt tegnap a szerzőnek.
A Kelepce szinte egy az egyben a Stradley-féle AvP képregény novellizációja, és a Túlélők is felhasznál motívumokat a Dark Horse akkortájt futó Alien szériájából. A Perry regényekhez annyi közük van, hogy utóbb - tudtommal - ő is Stradley sztoriját, a "klasszikus" AvP koncepciót írta meg. Ez kreativitás dolgában messze felette áll bárminek, amit a két franchise azóta (külön-külön és együtt) pordukált; még az első, Anderson féle AvP filmen is erősen érződik a hatása.
Ha már: Antal Nimród mozija teljesen rendben van. A forgatókönyvről (Rodriguez?) csak annyit, hogy aki a végső változatot csinálta, nem mélyedt el úgy a részletekben, ahogy én tettem annak idején.
A kedvencem az, mikor a földi sebész (aki otthonról viszi a munkahelyére a szikét) kapásból azonosít egy növényt az idegen bolygón.

@G46: örülök is, mint kutya a farkának - nyilván a többiek is. Ritka alkalomnak számít, hogy valahol pozitíve vagyunk kiszerkesztve. smile
A cikk olyan tényszerű és informatív, hogy hozzátenni nemigen lehet. A szerzője érezte a lényeget: annak dacára, hogy a konjunktúra szülte őket, a Kelepce és a Túlélők is "műnek" készült; a téma iránti alázat az, ami a hivatalos "termékek" zömétől megkülönbözteti.
Ámen.