Hozzászólás: Szkriptúra IV. - M.A.G.U.S. novellapályázat

Sziasztok!

Javítottam - és én is köszönöm az észrevételt.

üdv,
Raon

@Raon: én pedig a gyors intézkedést.

Sziasztok,olyan kérdésem lenne,hogy a Summariumon kívül lehet e valahol érdemben információt szerezni az orkokról,ezen belül is a Fadöntőkről és az Árnyékjárókról?

Sziasztok,olyan kérdésem lenne,hogy a Summariumon kívül lehet e valahol érdemben információt szerezni az orkokról,ezen belül is a Fadöntőkről és az Árnyékjárókról?

Szia, kotnyeleskedek kicsit.

Annak idején ( az előző pályázatnál )  hasonló kérdést tettem fel és Raontól azt a választ kaptam, hogy a Summáriumon kívül az "Árnyak könyvében" lévő " A Farkasszellem gyermekei " ( Raoul Renier ) is teljes mértékben használható forrás ork ügyben. Részletes, sok mindenre kiterjed - úgy emlékszem mindegyik klánról van benne infó az általános dolgokon kívül.

+1 : Korábbi írásomnál hibaként lett megemlítve, hogy az orkjaim túl "Gyűrűkurásak", idióták, halomra mészárolhatóak és ez nem fedi a ynevi orkok képét. Ezért ajánlom a Farkasszellem gyermekeit - a Kornya Zsoltra jellemző precíz stílussal; pont ezen "sztereotípiák" megcáfolására építi fel a történetet, amolyan dokumentum jelleggel.

Ark

Ha a lábad már nem bírja, a szíved vigyen tovább!

Manticore:
Csak annyi kiegészítés, hogy az Árnyak könyvében található értekezés és a Summariumos orkos anyag ugyanaz, csak a Summarium egy ideje már meglehetősen beszerezhetetlenné vált forrás, ezért javasoltam a Renier kötetet.

@Raon, Arc

Köszöntem! Bújom a Summariumot. smile

Picit belekotyogok én is. Ha jól emlékszem az Anyrok Alkonya kötetben is szerepelnek orkok. Többek között maga Tha'usur is, aki a Fadöntők hérosza. Ha jól emlékezem akkor Marcus Flain: Pusztító vagy Marcus Flain & Heidel Dan: Vándor írások valamelyikéről van szó, de lehet, hogy tévedek.

Amúgy ha már orkok. Engem az Orwella tisztelő Hűségesek érdekelnének. A SUMMI-n kívül nem találtam róluk semmit sem. Van esetleg róluk valami plusz infó?

És ha már Orwella. Tudna valaki segíteni abban, hogy a Kárhozat Sivataga (Orwella/Avida Dolor síkja) mint negatív elemi sík, az miféle hely? Lehet oda átjárót nyitni (elméletileg lehettséges e? gondolom gyakorlatban nincs az a debil aki oda vágyna), mik vannak ott? Köszönöm!

Utoljára Draconarius szerkesztette (2014.04.23. 06:39:00)

„Nem moccan a medve. Nem moccan a vadkan. Lesték egymást: mi lesz? …Kavargott a hó, gomolyogtak a testek. Sárga meg veres cseppekben fröccsent szerteszét s olvadozott a havon a testek párája, a nyár, a vér…”

@Draconarius: AD/O síkja az ynevi mágiaelmélet Higgs-bozonja; mindenki beszél róla/keresi, de látni senki nem látta. smile Mivel az érintett nem valódi isten, csak isteni lényegű átok, saját síkja sincs. Bármely külső síkon képes befűződést (félsíkot) létrehozni, ahol az Egynek hatalma van. Az utóbbi szilánjkai még hét világkorszak után is túl számosak ahhoz, hogy aktuális rejtekhelye (ahová az Őstűz elől menekült, és ahonnan a P. sz. I. évezred közepe táján egyszer már majdnem sikerült előmásznia) elméleti úton azonosítható legyen. Ha megtalálnák és rárogyasztanák, a világ végleg megszabadulhatna tőle - egyesek szerint oly módon, hogy maga is elpusztulna.
Az AD/O zárványt kívülről megnyitni mindenesetre nem lehet, belülről is csak azzal a bizonyos fekete tőrrel, ami Kyriát anno (jelképesen) megölte. A hívei korokon át dugdosták, Gorduin 1990-ben kihajította a valóságból az Elátkozott vidéken. A baj ott kezdődik, hogy nem elég messzire...

Köszönöm András a válaszodat! Kapcsolódva egy spot erejéig ehhez. Akkor a Nagy Zöld Túlvilág fejezetében pyarroni egyház címszó alatt írt (és általam természetesen megint nem szó szerint idézett) szöveg alapján (Azok a lelkek amelyek megméretettnek és könnyűnek találtatnak a Darton uralta Döntések Hegyén, Orwella poklába a Kárhozat Sivatagába, azon belül is a Förtelem Bugyraiba kerülnek az idők végezetéig.) első olvasatban megállapítható, hogy ez a textus nem más mint pusztán egy Selmo féle riogatás.  Másfelől talán mégiscsak több ennél és arra világít rá, hogy elméletileg Darton (aki az Egy része, akárcsak Orwella) síkján át el lehet jutni Orwellához (már aki nagyon akar és Darton is hagyja big_smile ). Mindez persze szigorúan elméleti spekuláció a részemről. Harmadrészt és végső soron arra is rámutat, hogy esetlegesen Darton az, aki zárva tartja Orwella rejtekhelyének ajtaját, vagy az oda vezető utat. Ebben az olvasatban Orwella (Raginal gramen által kivitelezni vágyott) fekete tőrös akciója voltaképpen Dartontól való szabadulási kísérlet lehetett. Játszunk el a gondolattal. Mi van akkor, ha Gorduin Halál Havában zajló küldetésében résztvevő Alyr nem is csupán Doran, hanem méginkább Darton  megbízásából (hm. sugallatából) eredt a tőr nyomába? Ebben az olvasatban a regény címe is felettébb elgondolkodtató.  smile Amúgy Raginal és Armador erre az Orwella zárványnak mondott félsíkra került Gorduin jóvoltából?

Utoljára Draconarius szerkesztette (2014.04.23. 14:29:16)

„Nem moccan a medve. Nem moccan a vadkan. Lesték egymást: mi lesz? …Kavargott a hó, gomolyogtak a testek. Sárga meg veres cseppekben fröccsent szerteszét s olvadozott a havon a testek párája, a nyár, a vér…”

@Draconarius: a '94-es szabálykönyv megjelenése idején a M*-nak még nem volt saját kozmogóniája, az akkori dolgok az azóta született elképzelésekkel nem száz százalékban kompatibilisek. Az idők végezetéig gyötrődő lelkekről szóló rész nyilvnvalóan nem része a pyarroni katekizmusnak, ami sosem volt riogató jellegű azon a módon, ahogy a középkori kereszténység. Ha mindenképp modanom kéne rá valamit, köznépi olvasatnak nevezném vásári horror hangszerelésben.  lol

Ami a spekulációt illeti, tetszetős, de már az Orwella≈Darton≤Egy relációban sem áll meg. AD/O az Egy lényegét hordozza, de nem a része azon a módon, ahogy az isteni  aspektusok. Darton és a többiek szilánkságából sem következik, hogy bármiféle kapcsolatuk van a zárvánnyal - ha lenne, vélhetően már tettek volna ellene, hisz az az életterüket fenyegető veszedelem ősforrását rejti.
A fentiek csak abban az esetben nem érvényesek, ha AD/O pusztulása a világ számára is pusztulást jelent... de ezt senki, még az alkotója haláltalan szilánkjainak összessége sem tudhatja biztosan.

Azt hiszem én leszek itt aki a legkevésbé ismeri Ynev világát, de lehet hogy megpróbálkozok én is egy novellával smile

Az érdekelne, hogy akár "fejvadászos" sztorit is lehet írni? Nekem a témák alapján egy bérgyilkos története ugrott be elsőként. A legnagyobb problémám viszont ott van, hogy nekem az ynevi évszámok nem igazán mondanak sokat... Van egy Geofrámia nevezetű könyvecske itthon, abban vannak évszámok, de Abasziszra nézve semmilyen infó nincs benne ezekből az időkből. Esetleg segédletként lesz áttekintő vázlat azokra az évekre?

Grengor írta:

...Esetleg segédletként lesz áttekintő vázlat azokra az évekre?

Üdv' az Abasziszra vonatkozó fontosabb évszámok, magyarázattal együtt benne vannak a pályázati segédletben, csak össze kell szedegetni őket.
http://www.deltavision.hu/media/upload/ … aszisz.pdf
Ami nagy vonalakban említendő:
1729. A harmadik fekete lobogó Hiere Otlokirt választja hordozójának. (Harmadik Fekete Hadúr)
1742. Hiere Otlokirt nagykirállyá koronázzák, az aszisz államiság (Abaszisz) kezdete.
1897. Az abasziszi trón betöltésének feltétele az Első Concordia értelmében  Tharr egyházához való csatlakozás. (Tharr paktum)
1991. Az Otlokir dinasztia férfiága kihal.
Trónviszályok.
1991 és 3547 között számos dinasztia uralta az országot (Dul Gardak, Del Triat, Dul Barraga, Dal Khoszisz)
3547. A Dal Raszisz dinasztia trónra kerülése (I.Hurvad) Jelenleg is ez a család adja Abaszisz nagykirályait.
3697. A pályázati kiírás szerint a M.a.g.u.s jelene.

Bérgyilkos/fejvadász témában gondolkodók számára ajánlott utána nézni egy sajátos aszisz kardforgató rétegnek. A vizitorokról nem is olyan régen volt diskurzus
http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=36722#p36722
http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=36766#p36766
A két link közötti részeket is érdemes átolvasni.

P.S: Ha dinasztiák ügyében vannak változások,kérem az illetékeseket javítsák az általam leírtakat.

Utoljára dragondark szerkesztette (2014.04.23. 18:29:13)

Köszönöm a választ.

Engem viszont az érdekelne, hogy 3697 környékén mi történik Abasziszban. Picit próbáltam informálódni az itthoni forrásaimból, így rájöttem hogy 14. Zászlóháború van, amiről kb csak annyit tudok, hogy van/volt(egy háborús regénynek igazán örülnék, ami tényleg a háborúról szól). Esetleg Calyd Carnelian "lázadása" is ekkortájt volt, vagy az később?

Engem viszont az érdekelne, hogy 3697 környékén mi történik Abasziszban. Picit próbáltam informálódni az itthoni forrásaimból, így rájöttem hogy 14. Zászlóháború van, amiről kb csak annyit tudok, hogy van/volt(egy háborús regénynek igazán örülnék, ami tényleg a háborúról szól). Esetleg Calyd Carnelian "lázadása" is ekkortájt volt, vagy az később?

Szia!

Tudtommal kifejezetten a háborúról szóló regény nincs. Az Észak Lángjainak a vége ( Davalon ostroma ), illetve a Keleti szél I eleje ( Kahre ostroma ) íródott háborús közegben ( úgy értve kifejezetten harc-orientáltan ). De ha a Zászlóháború idejébe akarsz írni- a hangulathoz olvasd el a Megkövült napvilágot, vagy várd ki az előző pályázat írásainak megjelenését.

A pályázat kiírása nem zárja ki, hogy 3697nél előbb játszódjanak történetek, de csak a pontosság kedvéért írom, hogyha a kiírás szerinti évet akarod használni akkor már nincs zászlóháború, az ugyanis 3696-ban véget ért. A Karnelian- féle átállás pedig évekkel korábban- a háború kitörésekor volt.

Plusz egy, saját okoskodás- szóval ne vedd készpénznek: Abaszisz túl messze van mindentől. A tenger túloldalán Toron, a városállamok között Alidax, Rowon...szövetségesek - túl messze van az ellenségeitől. Én a zászlóháborús részvételét úgy képzelem el, mint mondjuk az USA szereplését a világháborúkban: messze földön harcolnak a csapatai, de odahaza a hátországban nem sok kalandos történik kiképzésen, meg az ellátás biztosításán kívül.

@András: A Raon által ígért segédletek között szerepel egy olyan, hogy az előző pályázat tanulságai. Azt szeretném kérdezni, hogy ez közös munka a részetekről, vagy Raon saját írása lesz? Csak azért informálódom, mert ha nem ketten írtátok össze, a magam részéről, hálásan fogadnék Tőled is egy kis összefoglalót. Tudom, hogy rengeteg támpontot adtál már eddig is ( a karakterek fontossága, a hősi fantasztikumra való törekedés ), nem is erre gondoltam, hanem inkább egy összefoglalóra a negatívumokról. Azokról a elemekről, amiket privát üzenetben sokunknak elküldtél a személyes novellaelemzéseidben. ( Például az én esetemben, hogy túlírt, helyenként ízléstelen részek ).
Köszönöm szépen, előre is ha tudnál rá időt szakítani.

Ark

Utoljára Arc de Angely szerkesztette (2014.04.24. 10:51:35)

Ha a lábad már nem bírja, a szíved vigyen tovább!

Jelen van a forrásként megjelölt abasziszi anyagban az éjszekták léte, de Raoul Renier Vallások és egyházak Abasziszban dolgozatában némiképp bővebben kitér rá, hogy II. Dinas dul Gardak Otlokir nagykirály részéről lényegében a Toronból áttelepülő éjszekták törvényi elismerését jelentette, P.sz. 2267-ben Berkanó kultuszának a fogadalmas egyházak közé emelése.  Ezt a passzust figyelembe véve a Sötét Anya obsz televényen megtelepedő híveivel kapcsolatosan szeretnék bővebb felvilágosítást kérve érdeklődni. Mit lehet a Sötét Anyáról, kultuszáról és aszisz híveiről tudni? Milyen a megítélése nekik az asziszok körében? Előre is Köszönöm!

Lehet hogy elkerülte a figyelmemet, de Abasziszban mennyire dívik a rabszolgatartás? Esetleg eltérő e tartományonként?

Grengor írta:

...Engem viszont az érdekelne, hogy 3697 környékén mi történik Abasziszban....

A XIV. Zászlóháború ideje 3692-96. Ezt lezáró davaloni békét 3697-ben írták alá.
A Karnelian lázadás a háború elején ('92) volt.

Karnelian és Salina - romantikus körülmények között- a háborút követő első békeévben ('97) keltek egybe. Abaszisz nagykirálya - Karnelian trónra kerülése óta sokadszorra- bérgyilkosokat küldött, hogy végezzen riválisával, Ynev kalandozói (köztük Gorduin) megakadályozták, és a foglyokat arra "kérték", hogy a szertartás végén dallal köszöntsék az ifjú párt. (Észak lángjai függelék)

A másik nevezetes esemény, a nagykirályhoz kötődik, felvetés és válasz a topik első oldalán, dátum kérdéses: http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=39029#p39029

Az itt felvetett Vallások és egyházak c. írásban van még egy esemény, amely 3697-hez köthető, a Dartoniták megtelepedése Abasziszban, Ludar/Lothar Dul Hossad hercegkapitány támogatásával. (ez a pályázati segédletben is olvasható)

Az Acél és Oroszlán kapcsán is felmerült a 3697-es dátum, válasz itt: http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=39138#p39138

Manticore:

Itt kerül szóba a forrásanyagban:

...de például a kasztrendszer egyes csökevényei a mai
napig élnek a Baraad-szigeten, és a rabszolgaság sokkal elterjedtebb, mint a kontinentális Abasziszban.

Tehát a Tharr kultusz mellett a rabszolgaság intézménye is Baraad-szigeten a legjelentősebb. A többi tartományra valószínűleg arszíl-obsz gyökerű kultúrája miatt lehet sokkal kevésbé jellemző, bár szerintem az aszisz törvények büntetéseként megjelenhet a rabszolgamunka bármelyik tartományban (főleg a vidéki régiókban), illetve a számos homályszekta vagy a tengermelléki gorviki betelepültek is egyéni látásmódjukat hozhatták magukkal a kérdésben; de majd a hivatalos személyek pontosabb információt tudnak adni.  smile

Utoljára DReaMSCaPe szerkesztette (2014.04.24. 14:57:19)

vagy éppen Anvariarol jönnek sárkányok h. leigázzák Ynevet s a vezetőjük ilyen rabszolgafelszabadító... így nem mindenki vállalja be

(sorry, Tronok harca ihletés big_smile)

"Lehet, hogy ez a világ egy másik bolygó pokla" Aldous Huxley

Manticore: ha jól tudom pl a Láncbarátok igen aktívak Quiroeniaban.

És kérdésem ehhez is kapcsolódna. Hol lehet még több infót beszerezni a Láncbarátokról, mit lehet róluk tudni?
Jelenlegi infóm csak annyi, hogy toroni központú és vezetésű rabszolgakereskedő testvériség.

A választ előre is köszönöm!

Nincs test, nincs lélek,
Nincs megbonthatatlan egység.
Testem csak hús a csonton,
Mely megváltja öngyilkos álmom.

Üdv' Láncbarátokról itt http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=34808#p34808 írtam egy kis összefoglalót. Az illetékesek talán kiegészítik még valamivel.

Utoljára dragondark szerkesztette (2014.04.24. 20:42:32)

Valahol olvastam (sajna már nem emlékszem miben volt említve) a Láncbarátokkal kapcsolatban, hogy egyik fő patrónusuk a toroni Dailad ház.

Köszönöm a segítségeket! Most már csak azt kéne kiderítenem, hogy Abaszisz nyugati oldalától, milyen messze lehet az ediomadi határ. smile

Draconarius írta:

Picit belekotyogok én is. Ha jól emlékszem az Anyrok Alkonya kötetben is szerepelnek orkok. Többek között maga Tha'usur is, aki a Fadöntők hérosza. Ha jól emlékezem akkor Marcus Flain: Pusztító vagy Marcus Flain & Heidel Dan: Vándor írások valamelyikéről van szó, de lehet, hogy tévedek.

Tökéletesen jól emlékszel, de ezeknek az írásoknak a forrásértéke problémás, szerintem maximum a hangulati dolgokban segíthet. Marcus Flain barátom Pusztítójában valóban hangsúlyos szerepet kapnak az orkok, a másikban kevésbé. Ami vitathatatlan, hogy mindketten  nagy tisztelői voltunk/vagyunk Raoul Renier Summariumos ork anyagának, így a szándék megvolt - aztán hogy végül mi ment át ebből, azt ki-ki döntse el maga. smile

Draconarius írta:

Jelen van a forrásként megjelölt abasziszi anyagban az éjszekták léte, de Raoul Renier Vallások és egyházak Abasziszban dolgozatában némiképp bővebben kitér rá, hogy II. Dinas dul Gardak Otlokir nagykirály részéről lényegében a Toronból áttelepülő éjszekták törvényi elismerését jelentette, P.sz. 2267-ben Berkanó kultuszának a fogadalmas egyházak közé emelése.  Ezt a passzust figyelembe véve a Sötét Anya obsz televényen megtelepedő híveivel kapcsolatosan szeretnék bővebb felvilágosítást kérve érdeklődni. Mit lehet a Sötét Anyáról, kultuszáról és aszisz híveiről tudni? Milyen a megítélése nekik az asziszok körében? Előre is Köszönöm!

A pályázati anyagba azért nem került bele bővebb részletezése a Morgena aspektusok abasziszi jelenlétének, mert itt kifejezetten az obsz/aszisz dolgokra akartunk fókuszálni, és innen nézve ez a téma bizony csak kósza árnyék a szélvízen. Ez nem azt jelenti, hogy nem használható, de mivel Morgena csak a pályázati anyag idősíkja után bolygatja fel Északfölde dolgait, 3697-ig bezárólag minden hozzá kapcsolódó dolognak sokkal kisebb a súlya, jelentősége, mint ahogy azt a később játszódó Boomen regények tükrében láthatjuk.
A Renier anyagban írtaknál bővebb felvilágosítást így én nem tudok adni - szekta ügyeskedések, szándékos háttérbe húzódás, csupa mellékvágány -, de András majd kijavít, ha lenne itt még másféle mozgástér.