Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #3

Üdvözletem! smile

A térképes/vizuális bejelentésnek nagyon örülök. Tetszik az is amit eddig látni belőle.
Nálam valahogy mindig felmerül 3 földrajzi enigma és mai napig nem tudom a választ rá ,hogy  1. Pyarron és Shadon között hogy-hogy nem tudott állam kialakulni az üres térben  2.  ugyan ez a Sheral északi lankáin 3. az ÉSZ-Toron csoporttól nyugatra (akár csak a partok mentén) komolyabb ország? 4. hely lenne Riegoy-tól délre de azt azzal magyaráztam magamnak hogy nem akarnék olyan szomszédokat mint Ediomad, Anuria, Sirenar vagy épp a mocsarak alattam big_smile

Gyümölcsöző munkát kívánok mindenkinek aki ezekben a projektekben részt vesz. Várom a 2.0.-át! smile

Al-Wanes írta:

Üdvözletem! smile

A térképes/vizuális bejelentésnek nagyon örülök. Tetszik az is amit eddig látni belőle.
Nálam valahogy mindig felmerül 3 földrajzi enigma és mai napig nem tudom a választ rá ,hogy  1. Pyarron és Shadon között hogy-hogy nem tudott állam kialakulni az üres térben  2.  ugyan ez a Sheral északi lankáin 3. az ÉSZ-Toron csoporttól nyugatra (akár csak a partok mentén) komolyabb ország? 4. hely lenne Riegoy-tól délre de azt azzal magyaráztam magamnak hogy nem akarnék olyan szomszédokat mint Ediomad, Anuria, Sirenar vagy épp a mocsarak alattam big_smile

Gyümölcsöző munkát kívánok mindenkinek aki ezekben a projektekben részt vesz. Várom a 2.0.-át! smile

Na igen, egyrészt a földrajzi adottságok lehetővé tennék, viszont az expanzióhoz lakosság és gazdasági szükség is kell. Hogy lehet, hogy az állítólag túlnépesedő Földön (ami egy ordas politikai demagógia, mivel a Földön csak néhány térség népesedik túl, Európa és Észak-Amerika jellemzően állandó bevándorlásra szorul, hogy a lakosság ne csökkenjen drasztikus mértékben) is jócskán akad lakatlan, vagy alig lakott térség, még a fejlett államokon belül is?

Két ország között lehet senkiföldje. Ne Európából indulj ki, vagy a Távol-Keletből. Ha nincs elég lakosság a terjeszkedéshez, vagy gazdasági szükség rá (pl. nincs érdemi nyersanyag az új helyen, odahaza nyersanyag és munkabőség van, stb.), akkor nem fognak kirajzani az emberek, hogy új területeket hódítsanak meg.

Sinclair93 írta:
Al-Wanes írta:

Üdvözletem! smile

Na igen, egyrészt a földrajzi adottságok lehetővé tennék, viszont az expanzióhoz lakosság és gazdasági szükség is kell. Hogy lehet, hogy az állítólag túlnépesedő Földön (ami egy ordas politikai demagógia, mivel a Földön csak néhány térség népesedik túl, Európa és Észak-Amerika jellemzően állandó bevándorlásra szorul, hogy a lakosság ne csökkenjen drasztikus mértékben) is jócskán akad lakatlan, vagy alig lakott térség, még a fejlett államokon belül is?

Két ország között lehet senkiföldje. Ne Európából indulj ki, vagy a Távol-Keletből. Ha nincs elég lakosság a terjeszkedéshez, vagy gazdasági szükség rá (pl. nincs érdemi nyersanyag az új helyen, odahaza nyersanyag és munkabőség van, stb.), akkor nem fognak kirajzani az emberek, hogy új területeket hódítsanak meg.

Ez alól pont Mogorva Chei a kivétel, amit írsz Sinclair93

Szerintem azért maradtak üres területek, hogy a Mesélők és Játékosok, szívük szerint "betelepíthessék"

Utoljára Danren con Erwion szerkesztette (2013.10.08. 13:17:19)

"A tudatlanság gyorsabban öl, mint a tűzgolyó."

Danren con Erwion írta:
Sinclair93 írta:

Szerintem azért maradtak üres területek, hogy a Mesélők és Játékosok, szívük szerint "betelepíthessék"

És ezt a kivételt úgy érted, hogy...?

Utoljára Sinclair93 szerkesztette (2013.10.08. 13:22:51)

Sinclair93 írta:
Danren con Erwion írta:

És ezt a kivételt úgy érted, hogy...?

Úgy értem, hogy ő és követői vonultak át egész Yneven, új hazát keresni. Ha jól emlékszem, Arel sugallatára. smile

Üdv!

Nem a témába vág, de lenne egy kérdésem: Ötödkori kyr csatavértekről kaphatnék némi infót? (elsősorban a képességeiről - nem feltétlenül számszerűsítve-, no meg, hogy mennyi maradt meg belőle, meg ilyesmik)

Köszönet!
Peace!

@Al-Wanes: próbálom megválaszolni az eredeti három kérdést. Alapvetően lépcsőházi okoskodás lesz (Ynev vonatkozó részeit nem én szobortam, csak találtam), de talán nem tanulságok nélkül való.
Elöljáróban: Danren con Erwionnak igaza van abban, hogy az üres területek a szerepjáték kedvéért maradtak üresek; 93 óta Yneven elenyésző számú új államalakulat keletkezett... meghatározó fontosságú pedig egy sem.
Szóval.

1. Az új térképen jobban látszik, mint bármelyik régin, hogy a két nagy medence (Dorlamesa és Fluma-gella) között hegyek vannak. Nem Sheral kategóriásak, de földi mércén elég nagyok - pont annyira, hogy a dél és délkelet (Ronna-gella és a Draqena-folyosó) felől érkező telepeseket gondolkodóba ejtsék. Ez nem elhagyatott vidék, de az emberek csak a kiesebb zugait lakták be, és sosem voltak annyian, hogy a térség önálló erőközponttá váljon - a tőle keletre és nyugatra eső föld termékenyebb, az éghajlat kellemesebb... vagyis mindent könnyebb ott csinálni, mint a hegyek között.
Az egyetlen bizonyítottan államalkotó képességű náció az éjidők múltával a gdon volt, annak kóborlói pedig a Gon-Shadlek "malaszttal teljes" völgyének mását keresték nyugaton - kevesebbel be sem érték volna.

2. Az Elátkozott vidék közelsége miatt. Annak Tinolok övezte katlana épp a Hartalos-völgyre nyílik, ezért a hatodkor folyamán ez volt az ottani veszedelmek (kezdve, de nem végezve az orkokkal és a goblinokkal) kirajzásának elsődleges útvonala. A "lusta folyamok" vize nagyjából egy évezreden át konkrétan ihatatlan volt, és mire valamennyire letisztult, jöttek a kimérák, amik egyszerre próbálták befolyásukat a Kwyn'Liorra kiterjeszteni. A térségben az ötödkor alkonyától a hetedkor hajnaláig lényegében permanensen dúltak a háborúk, így a helyi törzsek egyikének sem volt módja valódi magaskultúrává fejlődni.
Az egyetlen említésre érdemes liori nomád törzsszövetség a Godora elleni támadásokban kivérzett waganda kagún volt, melynek összeomlása a P. sz. II. évezred közepének liori vándorlásához (és közvetve Abaszisz meg Rowon születéséhez) vezetett. 

3. A Vinisilával kapcsolatos gondokat jól érzékeled. smile Ami a partvidéket illeti, Riegar felett egy fajháború korabeli atomcsapás sivataga (Himano) húzódik, alatta pedig Sirenar, Anuria és egy országnyi sólerakódás (Ekebir), szóval egyik sem igazán alkalmas a letelepedésre. Az öböltől keletre fekvő erdőség pedig lakott, de jellemzően nem államalkotó hajlamú népekkel. Azok, akiknek vannak/voltak ilyen ambícióik (pl. ervek), hagyományosan északkeleten, a hajdanvolt Kyria szívében próbálnak szerencsét.

@Danren con Erwion & Sinclair93: ne terjesszétek, hogy tőlem tudjátok, de Mogorva Chei és követői nem új hazát keresni mentek délre, hanem visszafoglalni a régit. smile

Gáspár András írta:

@Al-Wanes: próbálom megválaszolni az eredeti három kérdést. Alapvetően lépcsőházi okoskodás lesz (Ynev vonatkozó részeit nem én szobortam, csak találtam), de talán nem tanulságok nélkül való...

Oké, nem tőled hallottam smile

Köszönöm az összefoglalót, némiképpen módosítja amit tegnap már nem állt módomban leírni.
Lehet olyan rendszert érintő kérés, hogy legyen olyan térkép (elég kisebb léptékben), amely feltünteti a hetedkori lakhatatlan (értelemszerűen a kanonikusan játszható fajok számára lakhatatlan) térségeket? Esetleg annyi kiegészítéssel, hogy miért az?

Ami kimaradt tegnap: a térképen csak államalakulatok találhatók. Ez nem jelenti azt, hogy a többi terület lakatlan volna, de még egy törzsszövetség sem feltétlen olyan horderejű, hogy fel kelljen tüntetni. Mondjuk még egy 19. századi földi térképen is legfeljebb elnagyoltan lehetett volna Afrika esetében jelezni, itt nomád berberek vonulgatnak.

Ynev esetében éppen elég nagycsalád, nemzetség, klán, törzs lehet, amelyek nem rendelkeznek saját országgal, és a "senki földjén" laknak - ott, ahol a természeti feltételek adottak. Ebbe belefér, hogy állandó küzdelmet folytatnak goblinokkal, vagy egyéb ynevi szörnyekkel. Sőt, ha nomadizálnak, akkor ez a háborúskodás teljesen beleillik a világképükbe.

Al-Wanes: Alkoss új államokat, kedved szerint. Anno 15 évvel ezelőtt magam is ezt tettem, hála az égnek, hogy helyet (és szabadságot) hagytak számunkra. Egészen pontosan egy királyságot hoztunk létre Észak-Yneven. Alapítói a Nem Játékos Karakterré váló, magasszintű karaktereink voltak. Még történelmet is rittyentettem hozzá. Bár a mostani fejemmel, sokkal részletesebbé tenném smile

András: Nem láttam, nem hallottam, nem beszélek róla wink

Gáspár András írta:

@Danren con Erwion & Sinclair93: ne terjesszétek, hogy tőlem tudjátok, de Mogorva Chei és követői nem új hazát keresni mentek délre, hanem visszafoglalni a régit. smile

Gondolom nem meglepő, hogy elég sok kérdést vetett fel ez bennem (az ilorok is, vagy csak Chei tudta, hogy ez az őshaza), de nyilván szándékos a homály. Azt viszont mindenképp tudnom kell, hogy ez csupán az "új" világleírás része lesz, vagy esetleg tervbe van egy regény Cheiről, esetleg egy antológia a nagy ilor vándorlásról? Szerintem mindkettő nagy siker lenne, az előbbi nyilván keményebb dió, mert Cheit megszemélyesíteni csak mesteri módon szabad, de még silányul is baromian nehéz lehet. Viszont egy antológia (-sorozat big_smile ), vagy egy regény a vándorlásról a résztvevők és külső szemlélők szemszögéből szerintem sok ynev rajongó álma lenne, szkriptúrának se lenne utolsó, meg lehetne tölteni számtalan odavetett szilánkot tartalommal (pl. tenger szétválasztása, csatlakozó keleti barbár nemzetségek stb.), na meg az epikus kalandok rajongói pedig a tíz ujjukat megnyalhatnák.

"A bitófán is csak addig nehéz, míg hozzá nem szokik az ember!"

Való igaz, hogy Chei igazi eposzba illő karakter, akinek a történeteire már régóta kíváncsi vagyok. De gondolom ezzel nem vagyok egyedül.  smile  Számtalan világformáló sztori központi figurája Ő. Gondolok itt nem csak a Száz Csata Útjára, és az ilar haza(vissza)foglalásra, hanem például Shackallorral való dacolására és kráni kalandjaira, vagy a shadoni Megkísértések Terén esett legendás találkozására az Ősgonosszal. smile

„Nem moccan a medve. Nem moccan a vadkan. Lesték egymást: mi lesz? …Kavargott a hó, gomolyogtak a testek. Sárga meg veres cseppekben fröccsent szerteszét s olvadozott a havon a testek párája, a nyár, a vér…”

Üdv mindenkinek! Kérdezni szeretnék, az eddigiektől eltérő témában: van-e közös írói álláspont arról, hogy a szakrális vagy a világi mágia erősebb, vagy ez inkább a szemben álló felek erőviszonyaitól függ?
Én arra hajlanék, hogy a szakrális erősebb: a Karneválban Liu kéztörését szakrális mágiával kell(ene) kezelni, hogy meggyógyuljon - a pyar magiszter a titoknok nyílvessző eltávolítását követő vérzését tudja csak elapasztani. Van még több hasonló példa is, de hirtelen csak ez jutott eszembe.
El tudok persze fogadni más nézőpontot is. smile

"Amdiss eudo sinawarthen." Áldozat lészen diadalmunk.

"If you steal from one person, that's plagiarism… If you steal from a lot of people, that's research."  George R.R. Martin

lightningrider írta:

Üdv mindenkinek! Kérdezni szeretnék, az eddigiektől eltérő témában: van-e közös írói álláspont arról, hogy a szakrális vagy a világi mágia erősebb, vagy ez inkább a szemben álló felek erőviszonyaitól függ?
Én arra hajlanék, hogy a szakrális erősebb: a Karneválban Liu kéztörését szakrális mágiával kell(ene) kezelni, hogy meggyógyuljon - a pyar magiszter a titoknok nyílvessző eltávolítását követő vérzését tudja csak elapasztani. Van még több hasonló példa is, de hirtelen csak ez jutott eszembe.
El tudok persze fogadni más nézőpontot is. smile

Ez egy nagyon jó kérdés. A magam teoriája szerint nem tudok erősebbnek, vagy gyengébbnek mondani egyiket sem. Ha viszont azt nézzük, valyon melyik alkalmazás a gyakoribb (általa akár lehetne "erősebb" is), akkor a szakrális mágiára tenném voksomat. Nagyon egyszerű érvvel, még pediglen azzal, hogy a különböző ceremóniák (lásd. esketés, fel- és megszentelés, névadás, halotti búcsúztatás, stb...) sokkal elterjedtebbek, mint a világi mágiára való "igény".

Ezen kívül függ attól is, hogy mennyire beavatott az adott személy, akár egyik, akár másik mágiában. Szerintem smile

Utoljára Danren con Erwion szerkesztette (2013.10.09. 13:08:04)

Csendbiztos írta:

...ez csupán az "új" világleírás része lesz, vagy esetleg tervbe van egy regény Cheiről, ...

Üdv' Mogorva Chei regény egy ideje már tervbe van véve, Nemes István lett felkérve rá, erről bővebben az író saját fórumán http://www.cherubion.hu/forum/viewtopic … 3&p=25 (és néhány oldalt még érdemes hozzáolvasni). Aki ennél többet szeretne megtudni érdeklődjön az író fórumon, ott sem fogják leharapni az emberfia fejét. (Vagy esetleg Gáspár András megszán minket, és elmondja ő mit tud a projekt jelenlegi állásáról)

Ami a vándorlást illeti, idézet az archívumból Gáspár Andrástól (válasz arra a kérdésre, tényleg volt ilar vándorlás): "Nyilván van benne némi propaganda, de az eset kétségtelenül megtörtént. Ha engem kérdezel, két évig csak a tényleges vonulás tartott, az előkészítés - készletek felhalmozása, ideiglenes kapuk helyének belövése, stb. - sokkal hosszabb időt vett igénybe. Ynev szándékosan elméretezett világ; minden vonatkozásában epikusnak szántuk, és így is szeretjük. Megvan az Ezeregyéjszakából az a rész, mikor az ifrit/márid/dzsinn közli Dzsansáh herceggel, hogy a hazavezető út gyalogszerrel százhúsz évig tartana? Ha azt mondta volna, "kurva messze van, szahib", biztos nem emlékeznék rá".

dragondark írta:

Üdv' Mogorva Chei regény egy ideje már tervbe van véve, Nemes István lett felkérve rá, erről bővebben az író saját fórumán http://www.cherubion.hu/forum/viewtopic … 3&p=25 (és néhány oldalt még érdemes hozzáolvasni). Aki ennél többet szeretne megtudni érdeklődjön az író fórumon, ott sem fogják leharapni az emberfia fejét. (Vagy esetleg Gáspár András megszán minket, és elmondja ő mit tud a projekt jelenlegi állásáról)

Hogy én mindenről lemaradok! Borzasztó! big_smile Köszönöm az infót! (Ettől még jöhet tőlem egy antológia is, nem fogok megsértődni).

"A bitófán is csak addig nehéz, míg hozzá nem szokik az ember!"

Oh! Sok válasz érkezett, köszönöm szépen! Csak pár napig nem vagyok máris sok infót kapok. smile
*Sutaság on* Tehát az országgenerálóban választhatok sós földeket, mocsarat némi torzulással , sivatagot, extrém hegyeket. *Sutaság off*

Megjegyzem kisebb államalakulatot mi is csináltunk már (pyar teokrata), s hely még egy nagyobbnak is van. Csak eddig pont az volt a gond, hogy nem sokat tudtunk ezekről a földekről, hogy is mondjam .. túl fehér volt.

@Al-Wanes: választhatod ezeken kívül a riegari öbölvidék és a dél-quironai partvidék ősi kultúrövezetét, az észak-déli karavánút mellékét Erion és Pyarron között, ahol az utóbbi nyelve és vallása a legkorábban nyert teret, illetve a Galliomara északi és déli partvidékének legfestőibb részeit, ahol a kereskedő hercegségek és a városállamok közt is elfér még jó néhány.
A VP nem perifériára löklni akarta a játékosokat, hanem bevonni őket a világépítésbe. A térkép kitöltetlen részei nem lakatlan, csupán "jelentősebb államalakulat nélküli" területek.

A VP nem perifériára lökni akarta a játékosokat, hanem bevonni őket a világépítésbe. A térkép kitöltetlen részei nem lakatlan, csupán "jelentősebb államalakulat nélküli" területek.

Igen értem és gondoltam is.  Eddig fel se merült, hogy a kevésbé kidolgozott ,de már létező területekre (a városállamok vagy a partvidékek kereskedő hercegségei) helyezzünk ki ilyen projektet. Ez máris sokkal több lehetőséget ad.. és ötletek is vannak már.
Köszönöm smile

Lehet, hogy az itt lévő fórumozók 99 % számára már réges régen tiszta sor, csak én vagyok oly balga, hogy nem tudom, de a Satralis forgási iránya megegyezik a Földével? Vagy pont ellentétes?  roll

Hát, szerintem ez az, amin még nem nagyon jutott eszembe filozofálni smile

Wyrd bið ful ãræd.

Danren con Erwion írta:

Lehet, hogy az itt lévő fórumozók 99 % számára már réges régen tiszta sor, csak én vagyok oly balga, hogy nem tudom, de a Satralis forgási iránya megegyezik a Földével? Vagy pont ellentétes?  roll

Nem mindegy? smile kelet akkor is keleten lesz, nyugat meg nyugaton, mert a nap keleten kel, nyugaton nyugszik. Az, hogy ha észak felé állsz, és a kelet bal kézre, a nyugat meg jobbra esik, a bennszülötteknek semmiféle gondot nem okoz, hiszen amióta világ a világ, mindig így volt smile

Üdv!

Olyan kérdésem lenne, hogy régebben olvastam egy könyvben az elf fénytáncosokról csak nem emlékszem, hogy melyikbe. Valaki tudja mely könyvben voltak benne? ( Toronba említés szinten vannak) Illetve róluk mit lehet tudni, annyi volt írva csak hogy a jövőből jöttek.

Üdv' ez elf fényharcos/kardtáncosok/időszövők két könyvben is benne voltak.
Az alapmű: Alan O'Connor: Homályhozó c. novellája (azonos című antológiában)
Illetve szerepel egy elf kardtáncos (lásd kronológia) A.O'Connor: Hollóidők c. könyvében.
Elf álomtáncosokról (más néven homályhozók) a Rúna III./3. számában van szó.

Shalarryn=fényharcos, lélekkard=shalar

Megjelenésük a Crantai kronológiában (korai változat, a dátumok nagyjából megegyeznek a Toronban megjelentekkel, a szöveg másféle, de a lényeg benne van)

P.e. 17 283–17 272 (K.sz. 1–11)
A Hódítás: a kyr csapatok hihetetlenül rövid idő alatt felszámolják a századévek óta békében élő, csak csekély ellenállásra képes Felhőtartományokat. A kardtáncosok első felbukkanása: a partraszállás után tizenegy védekező hadjáratot vezetnek – több elf segédcsapattal. (A Vörös Kontinensről érkezett hódítók ugyanis habozás nélkül behatolnak az elfek szállásterületeire is, mire azok egyes Családjai más lehetőség híján időleges érdekszövetséget kötnek korábbi ellenségeikkel, a crantaiakkal.) Számos kardtáncos odavész, a három megmaradt végül Kelet-Cranta viharzónái mögött lel menedéket.

P.e. 16 923 (K.sz. 360)
Crotoni betörések kyr területekre, a Crantai Háló téridőkapuit használó kardtáncosok újbóli megjelenése.

P.e. 16 051–15 950 (K.sz. 1232–1333)
A Szelek Első Háborúja: a kyrek borzasztó áldozatok árán leverik a Tengeri Birodalom által támogatott crantai lázadást Zighroatban. Odavész az utolsó kardtáncos is.

P.e. 2881 körül /a Délvidéken/
Talleren elf hadúr seregének maradékát amund varázslat győzi le; az aljas cselbe félig beleőrült Talleren magát, és leghűségesebb katonáit a Föld Elemi Síkjáról eredő mágia segítségével megváltoztatja, majd titkos háborúba kezd a dzsennek és amundok ellen - kialakul az Elveszettek (homoki elfek) népe; a  Hadjárat során a Szálfatermetű Hadúr oldalán harcoló elf időszövőket (a kardtáncosokat) csaknem az utolsó szálig kiirtják; egyetlen időszövő menekül meg: felkeresi a Crantai Háló utolsó, eleven sziklagyűrűjét, és végleg eltűnik az Istenek Völgyében. (A. O’Connor: Homályhozó)

Legjobb tudomásom szerint nagyjából ennyi.

Köszönöm a gyors választ! Megpróbálom majd beszerezni az említett könyveket, remélem választ kapok a származásukra is.

Üdv Mindenkinek!

A Délvidéken, pontosabban az Yllinorban található elf gladiátoriskolákkal kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Némi infomorzsa van róluk a Nagy Zöldben, illetve Vaskezű Alex is, ha jól tudom ilyen intézményben tanult ki a gladiátornak. Érdekelne, hogy mióta léteznek elf gladiátoriskolák, kinek a nevéhez fűződik a létrejöttük (már ha van ilyen nevesített személy), milyen stílust oktatnak? Egyáltalán minden érdekelne róluk, ha van publikus információ a témában. Köszönöm előre is!

„Nem moccan a medve. Nem moccan a vadkan. Lesték egymást: mi lesz? …Kavargott a hó, gomolyogtak a testek. Sárga meg veres cseppekben fröccsent szerteszét s olvadozott a havon a testek párája, a nyár, a vér…”