Téma: Gáspár András írói fóruma #3

Tükörálarc írta:
Draconarius írta:

A fantasztikus irodalomba engem Kimmériai Conan történetei vezettek be, még jó két évtizede és ez a szegmense a fantasynak mindmáig közel áll a szívemhez. smile

Na most akkor szemérmetlen önreklám következik, és ezúton jelezném, hogy mióta lazábbra vettem a kapcsolatomat a M*-sal, többek között éppen ennek a fajta fantasztikumnak a hazai megismertetésével és népszerűsítésével foglalkozom, amelynek eredményeit például itt lehet csekkolni. big_smile

Jeej smile

Hozzászólás: Gáspár András írói fóruma #3

Végre meg van a Vihar Ibara felett antológia smile

Jó volt "találkozni" ismét Alyrral és Airunnal smile

Kérdésem, hogy kronológiailag a Manifesztációs háború, melyik antológiával folytatódik? A Kos és Kobrával?

"A tudatlanság gyorsabban öl, mint a tűzgolyó."

Sziasztok, szép napot mindenkinek!

Kérdésem, hogy kronológiailag a Manifesztációs háború, melyik antológiával folytatódik? A Kos és Kobrával?

Danren con Ervion;

igen, az következik. Bár - mint nyilván a "Vihar..." olvasásakor azt már tapasztaltad - az időszalag elég lazán szövött. Én csak ajánlani tudom; nekem az volt meg előbb.  wink

"... A mohos szobor alapján a Bűvdudás nyakigláb alak lehetett különös szemekkel. ..."

Sinclair93 írta:

Asszimetrikus hadviselés a javából

Szerintem pont ez adná meg az alaphangulatot. A goblinok lehet eleve vesztésre vannak ítélve, de utolsó vérig harcolnak, a legmocskosabb módszerekkel, akár a terroristák. Szerintem az akkori orkok még közel sem lehettek ennyire szervezettek, jóval nagyobb belső feszültséggel kell náluk számolni, meg nyilván ezer tényező különbözik még a hetedkor végi állapotoktól.
A golbinok szerintem ravaszabbak, rafináltabbak és bonyolultabbak az orkoknál, nekem számos elkeseredett módszer beugrott. Például:
- felgyújtják a sztyeppét/erdőt az orkok szállásai körül,
- folyamatosan zavarják a vadakat (ők elvannak gumókon is, de az orkoknak kell a hús),
- becsalogatnak egy ogár karavánt az orkok szállásaira big_smile ,
- az őket üldözőket elcsalják a mocsárba (ott mérgezett nyilak, csapdák - karók, veremcsapda valami fenevaddal stb.), vagy épp ezzel a módszerrel átcsalják őket szomszédos embertörzsek/államok felségterületeire,
- megszentségtelenítenek egy szent helyet vagy bálványt valami szomszédos hatalmaknál (emberek, koboldok, óriások, bármi egyéb), és az orkokra kenik, ugyanezzel a módszerrel összeugrasztanak ork törzseket és nemzetségeket (ekkor még nyilván nem olyan fejlett az ork jogrendszer, hogy ezt tudja kezelni és lefagyassza a háború idejére),
- szövetkeznek, összefognak bárkivel, bármit is kér,
- megidézik Meneglét (vagy valakit aki annak mondja magát) cool ,
- stb.
És végül persze hősiesen elbuknak. The end!

Apropó ogárok. Sztem ők lettek még nagyon jól elkapva anno. Eleve, hogy ogár és nem ogre. Valahogy nekem mindig a Támadás a Krull bolygó ellen küklopszai ugranak be róluk, holott ég és föld, de érdekes módon Csaba Tamás gnómos novellájában ezt még jobban éreztem velük kapcsolatban.

@Tükörálarc: Szerintem a magus csupa jó dolgot örökölt Howardtól, nekem pl. a tongoriaiakról mindíg a piktek ugranak be. De másutt is érezni egy kis Howardos-Lovecraftos ízt.

"A bitófán is csak addig nehéz, míg hozzá nem szokik az ember!"

bűvdudás, köszönöm Néked smile

Ami a goblinok taktikáját illeti, én inkább a ravaszságukra és sunyiságukra alapoznék.
Még pediglen inkább ellopnának jó pár dolgot az orkoktól (melyek az ork szagot jelentős mértékben tartalmazza), azokat az ember lakta területekre vinnék, meglovasítva minden mozdíthatót, amit nem azt felgyújtanák, majd az orkok felé vezető nyomokat hagynának. És a háttérből figyelnék, ahogy a civilizáció bosszúhadjáratot folytat az orkokkal szemben. smile

Sziasztok!

Ha már goblinok: szerintem semmivel sem ragad rájuk több sztereotípia, mint szerencsétlen gnómokra. big_smile Utóbbiak mégis összegrundoltak maguknak egy antológiát. Bár a legtöbb novella nem lépett túl a "minden gnóm eszement kézműves" berögzülésen. Mindene esetre a goblinok sem egysíkubbak, mint gnóm barátainak. smile Szerintem. Legfeljebb a hangulatuk más... nem őrült, bohókás feltalálók, hanem minigengszterek. tongue
És ha már a Végzet masinériái: jó lett volna olvasni olyan gnómról is, aki egy szöget sem tud beverni, de teszem azt pengeművésznek gondolja magát, s fel-alá rohangál a világban. tongue (emlékeim szerint valamelyik alapkönyvben meg is van említve egy Maestro nevű gnóm, aki bajvívónak nevezte magát a szomorú végig). De persze már veszett fejsze nyele.

Orkok és goblinok háborúja.. Mindkét fajnál erős a falkaszellem, de amíg az előbbieknél a személyes bátorság, fizikai erő, harci potenciál a domináns, addig a másiknál a falka, az együttműködés, és a cselezés a fő mozgató. Nyílt harctéren a goblinoknak semmi esélyük az orkokkal szemben, ez egyértelmű, csakhogy a kis fickók sem teljesen hülyék, hogy ilyen helyzetbe manőverezzék magukat. Helyette állandóan nyugtalanítják ellenfelüket, olyan módokon, ahogy Csendbiztos is említette, megpróbálva kifárasztani, felőrölni nagyobb riválisaikat. És nagyon sokan vannak, így mindenütt ott tudnak lenni és összehangolják hadmozdulataikat. Takarékosak, fáradhatatlanok, igénytelenek, (étel szempontjából bármin el vannak), és valamelyest intelligensebbek is mint az orkok (csapdákat készítenek,amelyekkel nagyobb pusztítást okozhatnak). Igazi gerillaháború ez a részükről. Orwella is eme szociopata falkaszellemüket használta fegyverül, akkor mikor Kyria ellen felszaporította létszámukat. Igazi terrorhadjáratot viseltek a kyrek ellen, szétzilálva az utánpótlást, a hátországot. Aztán kaptak nagyot a kyrektől. Tehát két fajta hadi taktika csap össze az ork és goblin háborúban, két mentalitás gyürkőzik egymással. Eddig úgy tűnik az orkoké az előny, de fél szemmel mindig figyelniük kell a hátukra. smile

„Nem moccan a medve. Nem moccan a vadkan. Lesték egymást: mi lesz? …Kavargott a hó, gomolyogtak a testek. Sárga meg veres cseppekben fröccsent szerteszét s olvadozott a havon a testek párája, a nyár, a vér…”

Valamire csak jók ezek a goblinok... beindítják a fantáziát, úgy látom  cool
Gerilla harcban mindkét faj menő, de nyilván egy ork nem tud megküzdeni olyan ellenféllel, amit nem lát, ebben a goblin jobb. És itt ugrik be egy részlet ami gyerekkorom óta kísért a nagy ződből, igaz az orkokra vonatkozott, de gerilla goblinra jobban passzol, mégpedig azoka  fickók akiknek nem kell a "nemezből és lószőrből faszolt ágyékkötő", hanem "mézgával kenik be testüket és avarba hemperednek" big_smile

"A bitófán is csak addig nehéz, míg hozzá nem szokik az ember!"

Ez a mézgával kenés és avarban hempergés emlékeztet a mai, földi rangerekre. A goblinok vadászok, a természetben élnek. Háborúban semmi nem indokolja, hogy ne ezt a fajta vadásztaktikát alkalmazzák. Az hogy ezt az emberi kultúrákban a fejvadászok is használják, semmit nem von le érdemeikből. Sőt. Aztán ott vannak a Feketék goblin törzs. Mi van, ha kvázi (hasonló harcmodorban küzdő, pszít persze nem alkalmazó:)) (fej)vadászokból áll a törzs és koromban hemperegnek bevetés (akarom mondani vadászat) előtt. smile:) Csak meglódult a fantáziám...:)

„Nem moccan a medve. Nem moccan a vadkan. Lesték egymást: mi lesz? …Kavargott a hó, gomolyogtak a testek. Sárga meg veres cseppekben fröccsent szerteszét s olvadozott a havon a testek párája, a nyár, a vér…”

Szia András.
Csak szeretném neked tolmácsolni egy újsütetű rajongód dicsérő szavait.
Történt ugyanis, hogy apám - akiről annyit kell tudni, hogy 60 felé közelít, vérbeli kérges lelkű és kezű parasztember, valamint kanyi fogalma nincsen a MAGUS-ról -, pár hónapja fölugrott hozzám azzal, hogy adjak már neki néhány könyvet, amivel átvészelheti az előtte álló üdülés unalmait. Meglepetésemben kezébe nyomtam az Első Törvény trilógiát, meg a két megjelent Garmacor könyvet. Egy hét múlva újra beállít hozzám, meglebegteti előttem a Garmacor vérét és rámmordul, hogy: Hol a folytatás? Ez jó volt.
Namármost én ismerem apámat és ha ő veszi a fáradságot, hogy magától kibökjön egy véleményt egy könyvről, még ha az olyan tömör és velős is, az már nála a standing ovation kategóriába esik.
Ezért hát megnyugattam, hogy a folytatás készül, legyen türelemmel és a biztonság kedvéért neki adtam a Gorduin ciklust. Persze néhány hét alatt bedarálta és mondanom se kell: jó volt. Szóval most már ketten várunk türelmesen a folytatásokra és bízunk benne: jók lesznek.

Csak azt akarom ezzel a kis történettel mondani, hogy aki egyformán jó volt anno egy kamaszsrácnak és most egy meglett férfinak, az azért tud valamit.

Utoljára Turner szerkesztette (2013.10.04. 18:21:55)

És akkor a hajósok vezetője
így szólt hozzá: "Kalózok szeretője,
kit öljünk meg kívánságod szerint?"
S ő azt felelte: "Mind!"

@Nekeresdi: ne feledd, hogy a gnóm Yneven ősfajnak számít vagyis alpból kétszer annyi egyedi sajátsága van, mint a goblinnak, ami szimplán csak kicsi.

@Turner: szeretném ha tudnád, hogy ha volt is valaha részem ennél jólesőbb elismerésben, momentán egy se jut eszembe. Fogadd köszönetemet, és kérlek, tolmácsold édesapádnak: azon leszek, hogy ne kelljen sokáig várnia.

Csendbiztos írta:

Valamire csak jók ezek a goblinok... beindítják a fantáziát, úgy látom  cool
Gerilla harcban mindkét faj menő, de nyilván egy ork nem tud megküzdeni olyan ellenféllel, amit nem lát, ebben a goblin jobb. És itt ugrik be egy részlet ami gyerekkorom óta kísért a nagy ződből, igaz az orkokra vonatkozott, de gerilla goblinra jobban passzol, mégpedig azoka  fickók akiknek nem kell a "nemezből és lószőrből faszolt ágyékkötő", hanem "mézgával kenik be testüket és avarba hemperednek" big_smile

Talán ennek köszönhetik a fennmaradásukat is - az orkok inkább lepaktáltak velük, mintsem hogy az erejük nagyobb részét az otthonaik védelmére kelljen fordítaniuk. A goblin gerillacsapatok bevetése a hátországban, az ellenséges katonai táborokon való rajtaütések, és a többi olyan értékes kiegészítő csapattá teszi a goblinokat, hogy egy bölcs ork vezér sem mondhat le az alkalmazásukról.

Ha meg mind odavesznek sincs gond, hiszen az értékes orkanyag megmaradt smile

Nagyon szívesen.
Gondoltam, bepróbáltatom nála a KF-t is, de attól tartok, ahhoz már túl konzervatív az ízlése. smile

És akkor a hajósok vezetője
így szólt hozzá: "Kalózok szeretője,
kit öljünk meg kívánságod szerint?"
S ő azt felelte: "Mind!"

Gáspár András írta:

@dragondark: csak annyi biztos, hogy idén a Két holdnak és a Profundisnak is lesz életműkiadása, illetve hogy megcsináljuk végre az x éve húzódó Hálózat antológiát. A továbbiak a fogadtatástól is függenek.

Számomra ez még a Magus 20. születésnapjánál is kellemesebb hír! smile

Szabad kérdeznem, hogy áll a térképalbum? Lesz belőle majd egy kis ízelítő a közeljövőben? Csak hogy lássuk, milyen térképekre lehet számítani. Ugye ez is decemberre várható?

@Narmor: a vonatkozó döntések a nemrég kezdődött héten fognak megszületni, várhatóan a részletek is nyilvánosak lesznek október végéig - mindaz, ami alább következik, csak személyes vélelem, ahogy mondani szokás.
Amit Adriánnal szeretnénk, az olyasmi, amilyen a Szinergium volt: egész kevés szöveg térképekkel, címerekkel és (talán) csillagképekkel. Hogy a gazdasági realitásba mi fér bele, megint más kérdés. A DV tervei közt irl Satralis-glóbusz és éggömb is szerepel.
Ami lényegében elkészült, tehát előbb-utóbb, valamilyen formában közkinccsé válik:

Hetedkor
Domborzati térkép Satralisról
Dombozati és politikai térkép Ynevről
Shadon tartományai
Abaszisz tartományai

Ötödkor
Domborzati térkép Észak-Ynevről
Politikai térkép Kyriáról (50+ város, a Toron alapján, annak hibáit korrigálva)

Negyedkor
Domborzati térkép Észak-Ynevről
Politikai térkép Crantáról (tartományok, szentélyvárosok és egyéb államalakulatok, Csanád verziója alapján, amit az utóbbi hat évben keletkezett források is támogatnak)

Heraldika, asztronómia
A jelentősebb ynevi kultúrák jelenkori címerei (válogatott történelmi címerekkel és magyarázatokkal)
A kyr panteon szent szimbólumai
A pyar panteon szent szimbólumai
Ynev északi és déli égboltjának jelentősebb állócsillagai és csillagképei

A mellékelt néző egyfajta hibrid: a politikai határvonalak nyár végi állapota a domborzati térkép elevation shaderére vetítve. Az Ynev falitérképhez való hasonlatosság nem a véletlen műve - ez a "kánon" változat ugyanarra a témára.

http://kepfeltoltes.hu/thumb/131007/Ynev_shaded_shielded_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Köszönöm a választ! smile Ezek szerint igen jól halad a dolog. Ennek örülök, mert nagyon szeretem a térképeket. big_smile Amúgy a domborzati térképeket olyasmi módon kell elképzelni, mint amilyen az Északi Szövetség térképe volt? Az remekül sikerült. Ráadásul azon nagyon jól látszik a növényzet is, ami hasznos tud lenni.
A szimbólumok és csillagképek is jól hangzanak.

Azt megkérdezhetem még, hogy a könyvbe minek a térképe várható még a hetedkorból? Pyarronnak személy szerint kifejezetten örülnék. Meg a Taba el Ibarának, az a kedvencem. smile

@Narmor: a hetedkor domborzati térképein a növénytakaró és az éghajlat is szerepel, a végleges politikai térképeken pedig csak a folyók és a nagyjábóli szintkülönbségek látszanak majd - a szimpla 2D térképnél látványosabb lesz, a nézőnél sokkal áttekinthetőbb.

Részletesebb ábrázolás csak azokról a tájakról készül, ahol elég történet járszódik ahhoz, hogy ellásson minket a szükséges részletekkel. Pyarron nagyon rosszul áll ebben a tekintetben, és az Ibara is csak az MH szériával kezdett feljönni. A "kimondottan jól dokumentált" Abaszisz és Shadon esertében sem jelent tartományonként pár fix pontnál többet... annak pedig továbbra sem vagyok híve, hogy olyan nevek kerüljenek a térképre, amik mögött nincs érdemi tartalom. Idénre tehát egyik kedvencedet sem merem beígérni - a M*2*0 remélhetőleg ezügyben is meghozza majd az áttörést.

Nagy tisztelettel tennék fel egy kérdést, melyre az eddigi (régi) szabályrendszerben nem találtam kellő választ, így itt kérném segedelmeteket.

Ugyan is tartja mi felénk egy régi mondás, miszerint varázslót a varázstornyában, papot a templomában nem támadunk meg. A varázslónál stimt a dolog, ott a rengeteg rúnajel, amivel vagy manát nyer, vagy csapdaként funkcionál. Ellenben a pap esetében? Szentszövegek a falon segítik, vagy mind azon varázslatok, melyeket használni kíván dupla erősséggel hathatnak?

/Nem meséltem még templomi jelenetet, s szeretném kivédeni a játékosaim kötöszködését, hogy: de most miért?/

Tudom szent ereklyék is segíthetik, no meg ott a felszentelt terület mágikus (szakrális) ereje. De hogyan és miként válik előnyére a papnak eme hely?
Aki tud ebben segíteni, annak köszönet!

Ha ez OFF téma, akkor végtelenül elnézést kérek!

Utoljára Danren con Erwion szerkesztette (2013.10.07. 09:16:50)

@Danren con Erwion: a pap és istene között - a régi rendszerben és az újban is - közvetlen az energiaáramlás, így az előbbi a manahálótól függetélenül használhat szakrális mágiát. A vivőcsatornák áteresztőképessége az adott vallás szent helyein akkor is nagyobb az átlagosnál, ha semmilyen passzív eszközzel (ereklyével. áldással, stb.) nem segítenek rá, pusztán abból fakadóan, hogy több pap van jelen.
A kultuszok zöme természetesen nem éri be ennyivel, és a maga sajátos módszereivel próbálja az áramlást még hatékonyabbá tenni. Nem is elsősorban védelmi célzattal, hanem azért, hogy fokozza a halandók és a halhatatlan(ok) közti kommunikáció hatékonyságát.
Szélsőséges példa: egy Demiral-medencén át délnek tartó zarándok csak sejti, mit akar mondani neki Domvik,  mikor eléri Tela-Bierrát, már tudja is.

Főszabályként a templom sokkal veszélyesebb a behatolókra nézve a varázslótoronynál, de célpontként is sebezhetőbb. A tornyot csak lerombolni lehet, megszentségteleníteni nem. Ha ez utóbbi bekövetkezik, az isten mintegy "elfordul" az adott helytől, ami helyi híveinek erejét is csökkenti.
Még egy szélsőséges példa: szent helyen az adott istenség papja olyan varázslatot is képes használni, amit sosem tanult - ugyanott a megszentségtelenítés után a legegyszerűbb fohásza is süket fülekrte talál(hat).

Üdv' bitang jó a térkép, ha a többi is ilyen lesz, méltó ünnepe lesz a M.A.G.U.S.-nak.  smile
Minden alkotónak erőt és kitartást a munkához.

Gáspár András írta:

Még egy szélsőséges példa: szent helyen az adott istenség papja olyan varázslatot is képes használni, amit sosem tanult - ugyanott a megszentségtelenítés után a legegyszerűbb fohásza is süket fülekrte talál(hat).

Ezzel annyiban szállnék vitába, hogy a rendszerből szerintem az következik, hogy a pap önmagában hordozza a "csatornát" istenéhez (ezért sincs szüksége manahálóra alapesetben), tehát a környezet magától értetődően irreleváns mágiahasználat szempontjából. Másrészt a megszentségtelenítés egy normál papot sokkal elemibb erővel súlyt, mint egy varázslót a tornya elvesztése: emiatt válik bizonytalanná a varázslás kimenetele, hiszen a sokkhatás akár el is zárhatja a csatornát - vagy éppen kitágíthatja és egy elszabaduló varázslat kiégetheti, tehát csak istene kegyelméből lesz képes újra varázsolni (amit úgy élhet meg, hogy elhagyta az istene. Mentális kép: a pap az Alkonyattól pirkadatig-ban).

Gáspár András írta:

Részletesebb ábrázolás csak azokról a tájakról készül, ahol elég történet járszódik ahhoz, hogy ellásson minket a szükséges részletekkel. Pyarron nagyon rosszul áll ebben a tekintetben, és az Ibara is csak az MH szériával kezdett feljönni.

Ezt sajnálom, bár persze érthető. A lényeg úgyis rajta lesz a kontinens térképén, ami, gondolom, elég nagy lesz. Tényleg, kb. mekkora könyvet kell elképzelni? Szóval mekkora lesz egy térkép?
Azt megkérdezhetem még, hogy Erion térképe bekerül? A Summariumban volt egy, de nem ártana egy új, átláthatóbb és szebb verzió. Az Északi Szövetség várostérképei is elég jól sikeredtek.

András, hálás köszönet a megvilágosításért! smile

Valami hasonló élt bennem is, így válaszoddal megerősítést nyert. smile

András!

Nagyon örülök, hogy a MAGUS 2.0-ban az ynevi asztronómiáról is lesz szó. Még a Renegátban olvastam a Démon Szeme és az Elátkozott Utas csillagképekről, melyeknek együttállása szerepet játszott Amhe-Ramun megtestesülésében. Mivel alapvetően érdekel az ynevi csillagmítosz és mesélőként a kalandokban szeretem/szeretném az asztronómiát is jobban belevonni, nagyon várom többek között az asztronómiai részt is az új alapkönyvből.  smile  Anno a Geoban volt egy felsorolás róluk, és az ÉSZ-ben is volt róluk leírás, de érdekelne a csillagképekhez, csillagokhoz, bolygókhoz kötődő mitológia és legendárium is és hatásuk ynev lakóira (hasonlóan a Démon Szeméhez). A teljesség igénye nélkül például a Vérgyűrűhöz milyen legendák fűződnek yneven, a Tharr Pörölyét miért nevezik Orkölőnek, a Rul Gathar miért Bosszuló és van e kapcsolata mondjuk az ilar lélek farkas lényegével, Rusenor Trónusa miről/kiről kapta a nevét, a Connegar (halált szimbolizáló bolygó) milyen hatással bír az ynevi horoszkópban stb? Várható ilyen részletességű kifejtése a témának? 
Köszönöm!