Téma: Beszélgető

Beszélgető

"Itt vagyok, mint egy százszor elhajított kő."

Hozzászólás: Beszélgető

Üdv Mindenkinek!

Hát akkor majd kezdem én!
Tud bárki valami konkrétumot az Őrzők Rendjéről (azt hiszem ez a neve). A Korona és kehelyben van róluk említés, Regalini tőlük szerzi meg a fóliánst, ami a kóborlók megzabolázásához kell. De csak a nevük kerül említésre, meg hogy néhány emberük meghalt a tranzakció során. Bármi érdekel: kik ők, miért, mit, hogyan, mikor, milyen pózban és meddig csinálják...
Nem tudom, hogy ez elég titkos, rejtélyes, misztériumos e a topic-hoz.

Csöcs,
a Mongúz

"Életében egy a cél, utód legyen amíg él.
Fészke villám, álma vér, mindig rabol sosem kér."

Hali!

Az én kiadásomban Vigyázók rendje.

Ha nem tévedek - Doran mágiával megturbózott nehézvértes ("lovag") harci
egysége, általában nem mennek ki Doran területéről (kivétel az ÉL-ban). Gondolom
alapesetben olyan szerepet töltenek be, mint IRL a Svájci Gárda a Vatikánban
,bár azoknál jobban kell közvetlen összecsapásokra készülniük - és amint az ÉL
mutatja, fel is vannak rá készítve.

Adios
KLM

Szá!

Nagyon súlyos a csend a fórumon!
Gondoltam megtöröm.
Az lenne a kérdésem, hogy Yneven (és Satralison) létezik biológiai evolúció?
Több műből is emlékszem arra, hogy említést kapnak az emberek barlanglakó ősei (a Kráni krónikában szinte biztos). Vagyis kultúrális evolúciónak mindenképpen lennie kell (ami itt a Föld nevű elsődleges anyagi síkon elválaszthatatlan a biológiaitól). De mintha emlékeznék majomszerű ősök említésére is, bár lehet, hogy ezt csak álmodtam. Mindenesetre a kultúrális evolúció szükségszerűen megköveteli a biológiai fejlődést is, ez alól csak az "ez egy elképzelt mágikus világ, itt máshogy mennek a dolgok" alapeset jelenthet kivételt, de nem kell, hogy jelentsen.
Szóval, én adnék egy esélyt a biológiai evolúciónak.
Érdekelnek az esetleges ezzel kapcsolatos tények, a benfenntesek (pl. GA) véleményei, és a rajongói elképzelések is, szóval ne tartsátok vissza, had jöjjön!
Addig is maradok tisztelettel,
a Mongúz

Jaj!
És már régóta tartozom egy "köszönöm KLM"-mel!
Szóval köszönök KLM a választ, megnéztem, nálam is Vigyázók, csak elkrtam!
Üdv,
vg

a mongúz írta:

Nekem az utódok jutottak rögtön eszembe, akik az aquirok (többek közt egy aquir mágus) korcs leszármazottai. Ha csak mágikus "evolúció" lenne, akkor ilyen erejeapadt korcs fajok nem jönnének létre (legfeljebb Orwella akaratából), és a belterjességnek sem lenne rájuk mentálisan leépítő hatása generációról generációra.
De ha olvasgatod a bestiáriumot, szerintem találsz még egyéb példákat is (pl. dvorgazok és a föld alatti élet).

Egyszóval ja, létezik.

Hali!

a mongúz írta:

(...)
Szóval, én adnék egy esélyt a biológiai evolúciónak.

A 9+1 eljövetele előtt bizonyosan volt - de az ynevi biológiai evolúcióban nagy része
van a mágiának is.

Persze elsősorban az olyan dolgok "ugranak be" mint az udvari orkok vagy az egykori
emberekből/felszínlakókból "faragott" Szolgák Ediomadban, de a mágia - főleg az Elátkozott
Vidéken - is bejátszik az evolúcióba, hasonlóan az IRL sugárzás okozta mutációkhoz.
(És igen: Ga írta itt, hogy a kyrek valami sós mocsárbeli ragadozókból fejlődtek,
a S* és talán a Pokol is pedzegeti, hogy az emberek a majmoktól származnak, az orkok
meg a farkasoktól - de ez ugye inkább az IRL génmanipuláció/tenyésztés jellegű dolog,
hiszen ezért "valaki felelős".)

Véletlenszerűen eltorzítja az élőlényeket, aztán amelyik változás nem hátrányos (vagy pláne
előnyös) az továbbmegy, továbbmehet.

A másik vicces dolog a "biológiai" evolúcióra az élőholtak - a syvanok a hetedkorban jelentek
meg, előtte nem voltak.

Lehet szemantikázni, hogy ezek mennyire tekinthetőek biológiai folyamatnak.

Adios
KLM

ui.: Mongúz, nm, szívesen

Üdv!
Mostanában kissé el vagyok havazva, azért maradtam el ennyire.
Én is ilyenekre gondoltam, köszönöm a reakciókat.
Ezennel megragadnám a lehetőséget, hogy tovább fűzzem a gondolatmenetemet:
Szóval ha van - márpedig úgy tűnik, hogy van - biológiai evolúció Yneven, akkor, kérdem én, jogosan feltételezem -e, hogy a földi esethez hasonlóan Satralison is az egysejtű - többsejtű irányban halad az evolúció szekere?
Illetve, ha létezik biológiai evolúció, akkor kell, hogy legyenek bizonyos természeti törvények, erők, melyek függetlenek az istenektől. Mármint, gondolom, hogy pl. Arel nem azzal tölti a napjait, hogy csiszolgatja az élőlényeket, hogy pl:" Itt ez a zsiráfpopuláció. A következő generációnak legyen hosszabb a nyaka, hogy a magasabb ágakat is elérje..." A függetlent úgy értem, hogy az istenek  nélkül is működnek.
Egyelőre ennyi. Várom az észrevételeket. Később még folytatom, mert bár ez egyelőre nem látszik, szeretnék kihozni valamit a témából.
Csöcs,
a Mongúz

Hali!

a mongúz írta:

Illetve, ha létezik biológiai evolúció, akkor kell, hogy legyenek bizonyos természeti törvények, erők, melyek függetlenek az istenektől. Mármint, gondolom, hogy pl. Arel nem azzal tölti a napjait, hogy csiszolgatja az élőlényeket, hogy pl:" Itt ez a zsiráfpopuláció. A következő generációnak legyen hosszabb a nyaka, hogy a magasabb ágakat is elérje..." A függetlent úgy értem, hogy az istenek  nélkül is működnek.
Egyelőre ennyi. Várom az észrevételeket.

Hmm...

GA írt valami olyasmit, hogy a Nyolcadkorban lesz - illetve a Hatodkorban volt - olyan időszak,
amikor az istenek befolyása a "civilizációs központokra" korlátozódik...

Hogy ez most azt jelenti, hogy csak "oda lát" - mondjuk - Arel, amely területet egyszer már
megáldotta a Pyarr Panteon egyik papja...?

Vagy azt, hogy ahol papja-híve van "épp most" oda lát...

Szóval érdekes.

Ugyanakkor egy isten "adatfeldolgozó képessége" azért elég tápos lehet ahhoz, hogy
Antoh minden ebihalat "realtime-ban" nyilvántartson - már elnézést a technokrata megfogalmazásért.

Adios
KLM

Ez is igaz, de én nem teljesen erre gondoltam.
Más felől közelítve:
Satralist megteremtette valaki, még a kilencek előtt. Így van? Ez a valaki nyilván alkotott olyan törvényeket, melyek a dolgok folyásának irányt szabnak, nevezzük ezeket a természet törvényeinek. Utána jöttek a kilencek (vagy hányak), akik ugyan képesek akaratuk szerint befolyásolni ezeket a törvényeket, ámde azok maguktól is működnek, nem függnek isteni akarattól. Pl: ha egy aszisz hajóskapitány elég Antoh-papot bérel fel, akkor jó széllel mehet toroni partra smile, elkerülik a viharok, stb. Viszont Toront le sem szrja Antoh, ott mégis fúj a szél, esik az eső, meg ilyenek.
Ebből a szempontból gondoltam én, hogy a természet erői függetlenek az istenektől.
Amennyibe ez igaz, úgy feltételezhetjük, hogy ezek az erők, vagy ha úgy tetszik törvények (de az összességüket nevezhetjük akár természetes szelekciós erőknek is), közösen hatva képesek formálni az élővilágot isteni közreműködés nélkül is. Valószínűnek tartom, hogy a legtöbb ynevi faj az istenektől ily módon függetlenül jött létre. Persze nyilván nem az összes, de pl az ember nagy valószínűséggel a majomszerű, később barlanglakó teremtményből evolválódott.
Folyt. köv.
Csöcs,
vg

Hali!

a mongúz írta:

Satralist megteremtette valaki, még a kilencek előtt. Így van? (...)Valószínűnek tartom, hogy a legtöbb ynevi faj az istenektől ily módon függetlenül jött létre. Persze nyilván nem az összes, de pl az ember nagy valószínűséggel a majomszerű, később barlanglakó teremtményből evolválódott.

Itt két dolgot szúrnék közbe:
1, Halál Havában:

- Kezdetben - suttogta a varázstudó valahonnét a sötétből - volt az anyag.
(...)
- Az anyaghoz - folytatta a varázstudó - az úgynevezett Magasabb Síkok egyetlen lényének sincs köze: az anyag önmaga hívta életre a létezését szabályozó tőrvényeket. Hogy bizonyos istenségek világokat hoztak létre belőle, s azokat a maguk teremtményeivel népesítették be, mit sem változtat a lényegen.

2, GA (lehet, hogy a Geofrámiából idézve) írta, hogy az ynevi embereket a Kilencek teremtették.
Hogy most az "óhaza" alapján vagy "csak úgy", az nem tiszta.
Sőt, a kyreknél is írta - a fogazatuk kapcsán - hogy sós mocsarak ragadozóiból "lettek". Nem emlékszem
tisztán, hogy maguktól vagy "csinálták" őket...

Adios
KLM

@a mongúz: a világ, amit a Kilencek a ki-tudja-milyen kőzetbolygóból megalkottak, nem volt alkalmas az emberi életre... vagy bármilyen általunk elképzelhető szerves életre. A Teremtéstörténetből kiderül, hogy az emberszerű lények (tekintsük az Elveszetteket az egyszerűség kedvéért azoknak) az úmadarr két felvonása közt eltelt tizenötezer évben jelentek meg.

@KLM: amit idéztél, azt nem én mondom, hanem egy élőhalott godorai mágus, aki épp egy blaszfémistánál próbál bevágódni. Tehát én írtam, könyvben van, de a forrásértéke rendkívül csekély - kéretik eszerint kezelni. smile

Olyat nemigen olvashattál tőlem, hogy az embereket a Kilencek teremtették. Ha valaki, akkor inkább az Egy... bár nem kizárt, hogy ő is csak úgy találta/felkarolta őket. Az kétségtelen, hogy van Yneven egyfajta biológiai evolúció, de ős-, szakrális és magas, sőt, még profán mágiával is elég könnyű megpiszkálni. Egy faj fejlettségének igazi fokmérője az, milyen viszonyban van a szervezete a valóságot közvetlenül formálni képes energiákkal. Jó példa erre az orkok esete: a "lelkes" típus (a niarei és a fehér) rövid úton ki fogja szorítani az északföldén mostanság domináns "lélektelen" változatot, amit Orwella gyártott a Kyria elleni háborúhoz.

A kyrekről és a gdonokról konkrétan tudni lehet, hogy mindenféle kristályokkal fokozták mágikus potenciáljukat. Aki ilyet tesz (ti. szféraanyagot, kvázi istenek testét fogadja magába), olyan hatásoknak van kitéve, amiknek a mi univerzumunkban/evolúciónkban nincs párhuzamuk. Azt mondanám - ez persze csak az én véleményem -, hogy Yneven csak azok az élőlények fejlődtek tisztán biológiai úton, amiket egyetlen isten/mágus etc. se talált elég érdekesnek ahhoz, hogy eltököljön velük. Ajánlom fgyelmedbe a Prófécia című novellát, amiben a Vikárius azt hányja Darton szemére, hogy az önkényesen belepiszkált (ti. szálkákat rakott) a leggyakrabban fogyaszott halakba. smile

Aki ilyesmibe fog, ha nem is másnap, de hamar gyönyörködhet az eredményben: a beavatkozások nem csak egyedekben, hanem egész poulációkban idéznek elő célirányos mutációkat. A fekete hold is így "bátorítja" mostanság a nokturnák kialakulását.

Utoljára Gáspár András szerkesztette (2011.02.14. 09:32:24)

András: Köszönjük, ez legalább annyira értékes információ, mint annak idején a Geoframiában megjelent teremtéstörténet volt. Jó így belátni a színfalak mögé (a hőskorszakban csak a színpad egy részét láttuk).

"Amdiss eudo sinawarthen." Áldozat lészen diadalmunk.

"If you steal from one person, that's plagiarism… If you steal from a lot of people, that's research."  George R.R. Martin

Kedves András!

Remélem jó topikot választottam a kérdésemnek...
Két romváros iránt érdeklődnék: Oghogul és Tynnar-Zyrchad romvárosok iránt. Olyan dolgok érdekelnének, hogy kik és kb. mikor  alapították, miért hagyták el a lakói, miről volt nevezetes. És természetesesen bármilyen egyéb információknak is nagyon örülnék. Köszönöm előre is!

@Huyben: Tynnar-Zyrchad nem rémlik, úgyhogy a kérdésnek ezt a részét passzolnom kell. Oghogul viszont nem város, hanem vidék, a hogulok, azaz vándorok földje - az ötödkorban a Kyria északkeleti határán emelkedő lánchegységtől az óceánig húzódó síkságot emlegették így. Manapság Niare a neve.

Utoljára Gáspár András szerkesztette (2011.03.15. 17:25:32)

Üdv' Oghogul és Tynnar-Zyrchad a szürke-térképeken a Fendor tengertől keletre a Kermir-pusztákon találhatóak.
Illetve W. Hamilton Green: Kőbúvár c, novellájában (Kyria örök antológia) említve van:
De voltak ott gyümölcsök Oghogul függőkertjeiből és mézédes kerenbúza az ogár rabszolgákkal műveltetett zighroati földbirtokokról.
Azt nem tom' melyik Oghogulra vonatkozik.
Szerk: mivel Zigroath is arrafelé van, feltehetőleg niareire vonatkozik az idézet.

Utoljára dragondark szerkesztette (2011.03.15. 19:37:01)

Köszönöm mindkettőtöknek a választ! Kár, hogy csak ennyi.  hmm

Ha esetleg még valakinek eszébe jutna valami a témával kapcsolatban, szívesen venném, ha  megosztaná velem. 
Egy éppen folyamatban lévő kalandhoz kellenének az infók, ha a JK-k esetleg tennének egy kis kitérőt...  roll  Köszi előre is!

@dragondark: na ez a gond a szürke térképpel.

- Jadhila - suttogta az árny. - Ifjúkoromban, a Sheralon túl szerettem; teste hajlékony volt és forró, lehelete Oghogul mezőinek édes illatát árasztotta. Megöltem, mert titkon gyermeket szült nekem. Elrabolta hitemet az őszinteségben, de hiába vétkezett, máig őrzöm és gyászolom. Azóta sem tudtam senkit olyan közel engedni magamhoz, mint őt...
Két hold (1994)

— Ne higgy a látszatnak – zúgott a hang. — Tévútra vezet, akár a vakhit és az elbizakodottság. A hagyomány az egyetlen, amit tisztelni érdemes: az mentette meg Oghogul népét a korábban itt élt fajzatok sorsától...
Keleti szél (2000)

Galántai Zoli egyébként teljesen jól használta a nevet. Igaz, előtte rákérdezett. Arra is, hogy szabad-e.

Üdv' Elnézést kérek mert pontatlan és figyelmetlen voltam.

A Toron könyvben található, ötödkori Kyriát ábrázoló térképeken is van egy Oghogul nevű város, Adwilron tartomány része, a Fendor tengerbe torkoló folyó mentén, Adwilron és Giffitha tartomány határán.

Megnéztem a negyedkori Crantai térképet is (Hallgat az ég c. antológia), ott ezen a környéken egy Shutharra-Úm nevű város állt, az itt lezajlott csatáról/ostromról részletesebben is ír Kornya Zsolt a Végórán c. novellájában.

Feltételezésem szerint két városnak nem sok köze volt egymáshoz, azaz Oghogul nem erre a crantai városra épült, mivel az ostrom idején okozott pusztítás miatt ez a vidék gyűlöli a kyreket, és ellenségesen viselkedik (pl mérgező víz), részletesebben novellában (142. oldal) olvasható erről.

Azt, hogy Oghogul-Niare és Oghogul városnak van-e köze egymáshoz, nos azt inkább mindenkinek a fantáziájára bízom.

Ha esetleg tévednék, elnézést kérek mindenkitől, és természetesen tegye helyre a dolgokat.

Utoljára dragondark szerkesztette (2011.03.16. 13:27:38)

@dragondark: nem voltál se pontatlan, se figyelmetlen. Annyi történt, hogy valaki megszeretett egy nevet (Po-síkság), és kiírta a térképére... Campobasso városa fölé. smile
Van még pár száz ilyen egyébként, csak többnyire diszkréten hallgatunk róla.

Utoljára Gáspár András szerkesztette (2011.03.16. 13:37:46)

Mint mondjuk arról, hogy a Gályák tengere az olasz csizma... smile

"Amdiss eudo sinawarthen." Áldozat lészen diadalmunk.

"If you steal from one person, that's plagiarism… If you steal from a lot of people, that's research."  George R.R. Martin

Üdv!

Egy a MAGUS világához kapcsolódó kérdésem lenne, és itt köztetek segítséget remélek.

A Keleti szél-en kívül hol szerepel még Drish Dun Magrel?

Hogy ne szemeteljük teli a topicot, nekem privátban is megfelel a segítség.

Előre is köszi,
Hulla

Utoljára hulla szerkesztette (2011.06.30. 09:54:41)

"Ember tervez,
Darton perverz."

- ismeretlen északi fegyverforgató sírfelirata, Ó-Pyarron

@hulla: Magrel a Keleti szél prológusához kitalált figura, más Chapman sztorikban nem szerepel.

Tisztelt Gáspár Andás!

Annak idején mikor a DOOMal játszottam, került kezembe a két DOOM könyv, melyről később tudtam meg, hogy Ön és Szántai Zsolt műve (legalábbis az első közös). Mindkét könyv zseniális! A mozifilmről ez nem mondható el, persze ott a látványra koncentráltak. Remélhetjük vajon, hogy egy nap lesz harmadik könyv is? Vagy üzletileg ez nem volt nyereséges irány?

"Shocking was the value
Abandoned by aversion
Deployed were the robots
Creating a man machine"

Dixtroy írta:

Tisztelt Gáspár Andás!
Annak idején mikor a DOOMal játszottam, került kezembe a két DOOM könyv, melyről később tudtam meg, hogy Ön és Szántai Zsolt műve (legalábbis az első közös). Mindkét könyv zseniális! A mozifilmről ez nem mondható el, persze ott a látványra koncentráltak. Remélhetjük vajon, hogy egy nap lesz harmadik könyv is? Vagy üzletileg ez nem volt nyereséges irány?

Üdv' utólagos engedelmeddel átvittem a kérdést Gáspár András írói fórumára http://www.ynev.hu/forum/viewtopic.php?pid=14912#p14912 ott nagyobb valószínűséggel kapsz részletesebb választ.

Korábban itt már volt róla szó: http://www.deltavision.hu/forum/viewtop … 3&p=56
előzmények itt: http://konyves.blog.hu/2010/08/27/nem_a … tor_sztori

Utoljára dragondark szerkesztette (2011.09.15. 17:23:43)