Hozzászólás: Regények és antológiák

Százháborúnak hamarosan neki is állok, Ifini éjszakákkal egy a bajom, amíg ki nem adják a 2 részt biztos nem fogok beruházni rá. Sajnos MAGUS téren a folytatásos köteteknél jobb kivárni a végét, hátha nem jelenik meg.

Toronos könyvek, hát igen Gáspár Péter az atya ezt nem vitatom, a morgena könnyei nekem is nagy kedvenc, de amíg nem zárja le a sorozatot, hanem több mint 10 éve lóg a folytatás, így ez erősen kihat az értékelésemre. Olyan érzésem van vele kapcsolatban mintha a Gyűrűk ura filmtrilógiánál a befejező részre azt mondanák, hogy majd jövőre, és már 15 éve mindig ezt mondanák......

Gáspár Péter (Jan van den Boomen) nekem kedvenc regénye a legújabb műve a Tűzön, vízen, árnyékban.

Ha választanom kell az elmúlt 10 év legjobb regényeiből mindenképp a Tűzön vízen és a Boszorkányhadúr.

üdv!

az Ifini éjszakák tényleg nem volt rossz... nekem azonban két olyan alapvető gondom is van vele, amely kategorikusan kizárja a - számomra - valóban jó M regények sorából.

az egyik ez a már százszorosan lerágott primogenitura versus senioratus problémakör. Véleményem szerint nincs az az ország, amelyben a seniroatust követő dinasztia 600 évnyi országlása során "önkezével" ne bomlasztaná fel az állam egységét. és akkor még nem is beszéltem Toronról, Tharról, vagy a hercegkapitányokról...

hercegkapitányok. a második nehézségem pont velük adódik. A szerző - legalábbis az első kötetben - emlékeim szerint max. két mondatos magyarázattal kizárja őket a trónért való vetélkedés játszmájából. helyettük vannak nekünk rejtőzködő szerafista parázsnővérek, akik közül egy bónuszként még a sárkányálomba is bejáratos. ó jeee. sad

Melani,

Köszönet az elismerő szavakért, többet jelentenek, mint gondolnád. IRL rögvest meghívnálak egy italra.

Ami Heidel Dan kollega novelláját illeti, tökéletes a meglátásod. A Kétség sem fér hozzá konkrét felvetésére született válaszul a Profit, amely biztosítja, hogy a balladai homály valóban átláthatatlan maradjon.

Heidel Dan leírta, hogyan születnek a legendák, Keith Alanson pedig vigyorogva vállat vont és közölte, hogy a sorsnak ez alkalommal sem áll szándékában sem megerősíteni, sem megcáfolni a híreszteléseket.
Heidel Dan bolond, de tehetséges költője tehát hazudhatott, tévedhetett, de akár a fején is találhatta a szöget. Hogy mi igaz és mi nem, az egy későbbi történetből derülhet majd ki. A kérdéses írás viszont addig is kiválóan megmutatja, hogy a pletykák és hírek Yneven is úgy terjednek, mintha a Wikileaks szivárogtatta volna ki őket.

Utoljára Alanson szerkesztette (2011.01.14. 03:21:05)

Nuke 'em, bribe 'em or leave 'em alone.

Puma írta:

helyettük vannak nekünk rejtőzködő szerafista parázsnővérek, akik közül egy bónuszként még a sárkányálomba is bejáratos. ó jeee. sad

Üdv!
Mondjuk először nekem is  meg kellett  emésztenem a parázsnővér,mint niarei harcművész jelenetet.Viszont szerintem hihetően meg lett magyarázva. smile

Utoljára leonidas szerkesztette (2011.01.14. 10:40:46)

Alanson írta:

Heidel Dan bolond, de tehetséges költője tehát hazudhatott, tévedhetett, de akár a fején is találhatta a szöget.

Igen, ezt én is gondoltam. Csak valahogy az utolsó mondat volt akkora, hogy úgy éreztem máshová is kerülhetett volna a sorban big_smile De az tény, hogy remek válasz volt rá a Profit big_smile És összességében tényleg remek lett és kerek a történet. Köszönöm a választ! smile

Az Ifini éjszakákból nekem egy dolog hiányzott leginkább - ha már szóba kerültek a hercegkapitányok -, ami viszont az Abbit királynőben benne van: jelesül, hogy az intrikák és összeesküvések közepette is megmarad a hajbókolás meg a többi máz, ami a felsőbb köröket felsőbb körökké teszi, hogy egy hercegkapitány, ha meg is van a véleménye az uralkodóról, de azért nem lengeti meg az orra előtt a középső ujját.
Szal a párbeszédekkel egy-két helyen személy szerint gondban voltam, a túl nyílt és egyértelmű megfogalmazások miatt.
A harcművészeteket űző boszorkányok pedig már a Bíbor gyöngyökben sem tetszettek. De ízlések és pofonok.
Mindemellett a regény összességében kellemes olvasmány volt.

Melani:
Először is, én is örülök, hogy tetszett a kötet.

Heidel Dan bolond, de tehetséges költője

Egy apróságban pontosítanék: Crafyr esetében sok negatív/ellenszenves tulajdonságot fel lehet sorolni, de bolondnak éppenséggel nem bolond költőről van szó. Az egoista, beképzelt, indulatos, törtető antihős jelzők tökéletesen illenek rá, de alapvetően szerintem kimondottan intelligens egy karakter.

A balladai homály ezektől függetlenül természetesen nem véletlen. Tényleg nem akartuk eldönteni Iglat és Liliath sorsát, ahogy Alanson kolléga mondta.
Az én szövegeim belső logikája viszont még kiadhat egy plusz játékot. A Boszorkánycsókban elhangzik, hogy a hetedkor hajnalán élt ynevi Villon, egy bizonyos Odassyn Balruss azzal a különleges képességgel bírt, hogy bármilyen képtelen történetet is adott elő, az végül minden esetben igaznak bizonyult. Craftyr ugyebár elvileg Odassyn Balruss tanításait próbálta követni - hogy mekkora sikerrel, azt az olvasónak kell eldöntenie. Ami tény, hogy Craftyr a Boszorkánycsókban is elmesélt néhány sztorit a kocsmai közönségnek, és például az Eligoros történetének igazságmagja az Álomúrnő című novellám értelmezésében - talán - más megvilágításba helyezheti a többi, általa elmondott sztorit is. wink

A bolond jelzőt nem én használtam, és nem is azzal értettem egyet big_smile , hanem, hogy amit elmesél az nem szükségszerűen az igazság, bár az kétségtelen, hogy az Eligoros résszel elég jól beletalált big_smile legalábbis ami a szerelmet illeti tongue

Melani:
Jogos, fogalmazhattam volna pontosabban. Azért neked címeztem, mert te tetted fel a kérdést. smile

smile És a válaszoknak hála már minden tiszta a kötettel kapcsolatban. Köszönöm szépen! big_smile
Most már csak azt kéne kitalálnom, hogy mit olvassak legközelebb tongue

@Melani: Százháború? wink

Ki eltörsz egy tárgyat, hogy megtudd, mi az, letértél a bölcsesség útjáról. - J. R. R. Tolkien

Lehet, bár még nem végeztem az Agyaglábakkal big_smile Mindenesetre a könyv már itt figyel a polcomon sok másikkal együtt, szóval bármikor belekezdhetek. És mivel nem túl vastag, lehet hogy az lesz a következő big_smile Olyan sok a jó könyv, és olyan kevés az idő tongue

Üdv Mindenki!

Kedves András:
Nem éppen elegáns, de igazán ötletes és szellemes!
Mármint éppen most olvasom a Mallior mosolyát. Igazából nekem nem jön be Olwen és bandája, de ma idegbetegre röhögtem magam Lathanon, a pudvás fogú, sunyi orvgyilkos haramián, seggén agancsos tetoválással. lol  Tudom, tudom: a regény szereplői kitalált alakok. Ha bármilyen egyezés, blablabla....
Szóval  király volt, és jobban belegondolva mégiscsak elegáns.
Mindamellett személy szerint semmi bajom Lathannal, de már vártam, hogy a vezetékneve is feltűnjön  smile , csakhogy még kevésbé lehessen félreérteni. És ahogy Olwen lealázza...
Persze egyértelmű, hogy az egésznek semmi köze a valósághoz.
Más:
A Garmakor fülszövege királyos lett. Régóta szivesen olvasnék a felföldről, különösen a Karnevál után.
Lényeg a lényeg: zsírosdecka!

Szá,
vg

"Életében egy a cél, utód legyen amíg él.
Fészke villám, álma vér, mindig rabol sosem kér."

a mongúz írta:

Szóval  király volt, és jobban belegondolva mégiscsak elegáns.

Nos, ezzel finoman fogalmazva nem értek egyet. 

és igen. én sem tudom, mikor kellene inkább kussolni... smile

@a mongúz: a Lathan gyakori név a Quiron-tenger déli partján - a Karnevál szereplői közül épp Arkhnumoy bárót hívták így. Ezzel együtt nem lennék a helyében senkinek, aki ideát gondolta használni.

Gáspár András írta:

@a mongúz: a Lathan gyakori név a Quiron-tenger déli partján - a Karnevál szereplői közül épp Arkhnumoy bárót hívták így. Ezzel együtt nem lennék a helyében senkinek, aki ideát gondolta használni.

Na ugye, hogy semmi köze a valósághoz!
Amúgy Arkhnumoy-ról meg is feledkeztem. Pedig az a regény a kedvencem a Gorduinosok közül.

Puma!
Nem akartam senkit megbántani, de le kellett írnom, hogy mekkorát röhögtem.
És hát igen. A kussolás nekem sem erősségem. big_smile

Szép reggelt mindenkinek!
vg

Sziasztok!

Engem érdekelne a véleményetek az Elfeledett Crantai Örökség neten fellelhető pdf gyűjteményről.
Én nemrég olvastam ki de tényleg kíváncsi vagyok másoknak hogyan tetszett.

Szá!

Draquiss! A novellákat nem olvastam, de:
http://enrawell.wordpress.com/2010/04/1 … i-orokseg/
Ez alapján arra gondolok, hogy nem teljesen kanonikusak,de azért értékelhetőnek ítélte őket az inomi csapata.
Ennyit tudok egyelőre hozzátenni.

Csöcs,
vg

Elolvastam a Százhábprút, és nagyon jó smile Sokan hozzák fel, hogy milyen vékony, és hogy ekkora könyvet ennyi pénzért kész rablás, de azt kell, hogy mondjam, minden rá költött forintot maradéktalanul megért ez a könyv! Igazán lendületes és pörgő az események sora, remekül vannak ábrázolva az égi hajók is, olvasás közben szinte megjelennek az ember szobájában. Részletes leírást kapunk róluk, de mégis odaillik, és nem lassítja az eseményeket sem. Az események sodrása remek kontrasztban van az Elfek úgymond lassúságával, igazán remek történet, remekül megírva smile Csak annyit tudok még hozzáfűzni, hogy köszönöm szépen ezt a remek alkotást! big_smile

Sikeresen átrágtam magam az Ifini éjszakák I-II-őn, és összességében nem volt rossz, bár azért nem ájultam el tőle. És volt egypár olyan megoldás, amit kifejezetten laposnak éreztem... pl. az I. kötet elején, amikor a nagykirály nőrokona beállít... "Drága szolgám, kancellár, 20 éve készülök a hatalomátvételre, hetente levelezünk, de mondd már el nekem azokat az alap infókat, amik hiányában épeszű konspirátor el se indulna... csak hogy az olvasók is tudják..."
Szóval erőltett hangyányit pár helyen.  big_smile
Mellesleg szerintem az Abbitkirálynő jobban eltalálta a főrangok egymáshoz való viszonyát, a pusmogást, pletykálást, intrikálást, meg egyáltalán azt, hogy viszonyulhatnak a nemesek az uralkodóhoz. Még ha ennek a regénynek nem is ez állt a fő fókuszában.
És annak ellénre, hogy a regény sokszereplős, fejbentarthatatlanul sok névvel, olyan érzésem volt, hogy a szereplőkön túl nincs mozgás, mindenki csak "néző", ha valamelyik főbb szálhoz nem kötődik.

ui: a szereplők nevei általában nem tetszettek, fura "ízük" volt, amik az én fejemben nem illettek Abasziszba igazán.

Baltazár írta:

És annak ellénre, hogy a regény sokszereplős, fejbentarthatatlanul sok névvel, olyan érzésem volt, hogy a szereplőkön túl nincs mozgás, mindenki csak "néző", ha valamelyik főbb szálhoz nem kötődik.

Hmm, úgy tűnik itt az ízlések és pofonok különbözőek tipikus esete áll fenn.
Nekem kifejezetten üdítő volt, hogy a regény elrugaszkodott az "X darab főszereplőt követünk végig kalandos eseményeken át egy drámai csúcspontig" sémától, és helyette minden főbb szereplő életébe bepillant egy-egy fejezetnyit, és az olvasó választhatja meg pl. azt, hogy kinek drukkol.

A karakterek "néző" szerepre való kényszerülése pedig szerintem a "kisebbik rossz": sokkal kevésbé lenne követhető és Ifin-ízű a regény, ha minden huszadik oldalon valamilyen erőltetetten időzített drámai cselekmény felborítaná az addig megszokott status quo-t(, csak azért, hogy pl. a Vedlett Kobra fejezetébe is kerüljön valami izgalmas esemény).

Sziasztok!

Tud valaki felvilágosítást adni, hogy mitől lesz egy novellás kötet antológia vagy pedig Legendák és Enigmák sorozat?
Félre értés ne essék, nem kekeckedni szeretnék. De nem tudom, hogy a kettő kategória miben is különbözik pontosan. Pl.: A világ közepe antológiák között van, bár a hátoldalán ott a Legendák és Enigmák logója. Először azt gondoltam, hogy a régi írások új összeállításai (egy szerző, egy téma, stb.) lesznek a L&E, de a most megjelent Karok a ködben  a L&E között szerepel nem pedig az antológiák között.

Utoljára Draquiss szerkesztette (2011.12.08. 20:49:18)

Draquiss írta:

Sziasztok!

Tud valaki felvilágosítást adni, hogy mitől lesz egy novellás kötet antológia vagy pedig Legendák és Enigmák sorozat?
Félre értés ne essék, nem kekeckedni szeretnék. De nem tudom, hogy a kettő kategória miben is különbözik pontosan. Pl.: A világ közepe antológiák között van, bár a hátoldalán ott a Legendák és Enigmák logója. Először azt gondoltam, hogy a régi írások új összeállításai (egy szerző, egy téma, stb.) lesznek a L&E, de a most megjelent Karok a ködben  a L&E között szerepel nem pedig az antológiák között.

Üdv!

Ezen már én is gondolkodtam. A Kardok  a ködben szerintem tipikusan antológia, mert tematikus. Szerintem minden M* Antológia L&E, de nem minden L&E Antológia.
Gondolom itt a külső megjelenés miatt került a L&E kategóriába, de szerintem ez felesleges. Új külsőt kap (és végre nem a fehér gerinc!) a L&E sorozat, és annyi.

De lehet hogy tévedek.

Üdv: Mirage

Üdv' Ragaszkodva az Enika Gwon.misztifikációhoz is, szerintem:
* Legendák és Enigmák (L&E): több szerző műve, egy központi téma köré épül (pl Erion), de a történetek között nincs összefüggés, vagy minimális. Pl: a Világ közepe, a Kardok a ködben, A Hit városa.
Kivétel erősítő szabályként akár ide sorolható: Opálhajós, Árnyak könyve. (mivel jelentős részük egykor a L&E-ben jelent meg).

Egyéb, nem L&E:
- Válogatás egy szerző korábban megjelent műveiből: Bárd és a démonok, Opálhajós, Árnyak könyve.
- Egy szerző, több műve egy könyvben: Fekete vizek, Bábjáték, Por a porhoz,
- "Tematikus novelláskötet": adott egy keret történet, ehhez több szerző ír novellákat, amelyek szoros összefüggésben vannak, és együtt adják ki a teljes tartalmat. Anyrok Alkonya, Lobogók hajnala, Bíborgyöngyök I-III,

Remélem Gáspár András vagy más illetékes, amint ideje engedi benéz ide, és helyreteszi(k) a dolgokat.

Utoljára dragondark szerkesztette (2011.12.09. 16:08:01)

@Draquiss, Mirage, dragondark: a Legendák és enigmák (LE) a Valhalla idejében a novelláskötetek rendező elvtől és résztvevők számától független sorozatcíme volt. Mióta a dologban szavam van, a DV is így használja. Tehát minden válogatás (akár egyetlen, akár több szerző művei alkotják) a LE sorozatba tarozik. Az LE szérián belüli tematikus minisorozatok (bíborgyöngyök, manifesztációs háború, Erion) új fejlemények, ilyeneket a 90-es években nem csináltunk.

Utoljára Gáspár András szerkesztette (2011.12.09. 16:16:50)